Əsas səhifə | Xəbərlər | “Energetikanın müasir elmi-texniki və tətbiqi problemləri” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirildi
“Energetikanın müasir elmi-texniki və tətbiqi problemləri” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirildi
Oktyabrın 27-də Sumqayıt Dövlət  Universitetində Azərbaycan Elmi-Tədqiqat və Layihə-Axtarış Energetika İnstitutu ilə birgə “Energetikanın müasir elmi-texniki və tətbiqi problemləri” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans öz işinə başladı.
Öncə qonaqlar universitetin  rektoru Elxan Hüseynovla dəyirmi masa ətrafında  elmin, təhsilin inkişafına  dair  birgə əməkdaşlığın qarşılıqlı faydaları və perspektivləri barədə fikir mübadiləsi apardılar.
Sonra SDU-nun rəhbərliyi, professor-müəllim heyəti və xarici ölkələri təmsil edən nümayəndələr universitetin foyesində ucaldılmış ümummilli lider Heydər Əliyevin büstü önünə gül dəstələri qoyaraq, onun əziz xatirəsini dərin ehtiramla yad etdilər.
Universitetin Akt zalında davam edən konfransın plenar iclasında rektor Elxan Hüseynov tədbir iştirakçılarını salamladı və Sumqayıt şəhər İcra Hakimiyyəti başçısının müavini Elgin Həbibullayevi, İrkutsk şəhərinin L.A.Melentyev adına Energetik Sistemlər İnstitutunun direktor müavini Sergey Senderovu və  aparıcı elmi işçisi Viktor Kupbackini, Zaporojye Dövlət Mühəndislik Akademiyasının Elektron sistemləri kafedrasının müdiri, professor Tatyana Kritskayanı, Pskov Dövlət Universitetinin dosenti, texniki elmlər namizədi İvan Bandurin, həmçinin respublikamızın bir sıra universitetlərindən, elmi-tədqiqat institutlarından dəvət olunmuş dəyərli alimlərimizi konfrans iştirakçılarına təqdim etdi.
Professor Elxan Hüseynov bildirdi ki, yüksək dinamizmlə inkişaf edən Azərbaycan imza atdığı yeni və möhtəşəm nailiyyətlər sayəsində getdikcə daha qüdrətli dövlətə çevrilib. Azərbaycan Respublikası Cənubi Qafqazın yeganə ölkəsidir ki, zəngin karbohidrogen ehtiyatlarına, inkişaf etmiş yanacaq-energetika infrastrukturuna və özünü tam təmin edən enerji sisteminə malikdir
Ölkəmizin elektroenergetikasının inkişafına nəzər salan rektor qeyd etdi ki,  ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin bilavasitə təşəbbüsü və rəhbərliyi ilə hələ ötən əsrin 70-ci illərinin əvvəllərindən respublikanın elektrik enerjisinə olan tələbatının yerli imkanlar hesabına ödənilməsinə yönəlmiş layihələrin həyata keçirilməsinə başlanmışdı. Ulu öndərin şah əsəri olan «Əsrin müqaviləsi», Xəzərin zəngin neft və qaz ehtiyatlarından istifadə edilməsi üzrə digər müqavilələrdə nəzərdə tutulan tədbirlərin icrası hesabına ölkəmizin elektrik enerjisi sistemi respublikanın bütün ərazisini əhatə etmişdir. Ümummilli liderin uzaqgörənliklə müəyyənləşdirdiyi mükəmməl strateji xəttin uğurla həyata keçirilməsi və hazırda ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən ardıcılıqla davam etdirilməsi ölkəmizi regionun aparıcı dövlətinə, eyni zamanda, Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təminatçılarından birinə çevirmişdir.
Azərbaycan  Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin imzaladığı “Azərbaycan Respublikasının yanacaq-enerji kompleksinin inkişafı (2005-2015-ci illər) üzrə Dövlət Proqramı” və “Azərbaycan Respublikasında elektrik enerjisi təminatının yaxşılaşdırılması ilə bağlı əlavə tədbirlər” haqqında Sərəncamları Energetikanın müasir inkişaf mərhələsində yeni eranın başlanğıcı oldu.Bu da öz növbəsində iqtisadi baxımdan səmərəli və dinamik inkişaf edən, ekoloji standartlara uyğun, qabaqcıl texnologiyalarla və yüksək ixtisaslı kadrlarla təchiz olunmuş yanacaq-energetika kompleksinin formalaşdırılmasını və modernləşdirilməsini tələb edir. Bu təlabata uyğun olaraq universitetimiz  1962-ci ildə iki ixtisas üzrə energetika mütəxəssisi hazırlığına başlamış, hal-hazırda energetika ixtisaslarına qəbulun həcmi təxminən 2 dəfə artırılmışdır. “Azərbaycan üçün mühəndis təhsilində tədrisin Bolonya prosesinə uyğunlaşdırılması” mövzusunda Avropa Komissiyasının TEMPUS layihəsi çərçivəsində universitetimizin 3 ixtisası bakalavr təhsili üzrə Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi, elektroenergetika mühəndisliyi və magistr təhsili üzrə kimya sənayesində enerji menecmenti ixtisasları Avropa Akkreditasiya Agentliyinin (ASİİN) sertifikatına layiq görülmüşdür. Bu uğurlarımız tələbələrimizin Avropa əmək bazarına inteqrasiya etməsinə zəmin yaradır.
Zaporojye Dövlət Mühəndislik Akademiyasının Elektron sistemləri kafedrasının müdiri, professor Tatyana Kritskaya “Alternativ energetika-bugünkü vəziyyəti və perspektivi”, Azərbaycan  Elmi- Tədqiqat və Layihə-Axtarış  Energetika İnstitutunun direktor müavini, professor Əsəf Hüseynov “Azərbaycan energetikası müasir inkişaf dövründə”, İrkutsk şəhərinin L.A.Melentyev adına Energetik Sistemlər İnstitutunun direktor müavini Sergey Senderov “Ölkənin və onun regionlarının energetik təhlükəsizlik səviyyəsinin qiymətləndirilməsinə dair indikativ yanaşmanın metodik aspektləri”, aparıcı elmi işçisi Viktor Kupbackiy “ Rusiyanın elektroenergetik sistemlərinin idarəetmə məsələləri üçün intellektual sistemlər və modellər” və professor Vaqif  Salmanov “Energetikanın fiziki aspektləri” mövzusunda slayd vasitəsilə məruzə etdilər. Qonaqlar konfransın yüksək səviyyədə təşkil edildiyi üçün rektor Elxan Hüseynova dərin təşəkkür etdilər və qeyd etdilər ki, belə tədbirlər ölkələrimiz arasında dostluq əlaqələrinin daha da möhkəmləndirilməsinə xidmət edir. Ölkəmizin sürətli inkişafı onlarda heyrətamiz təəssürat yaratdığını və Sumqayıt Dövlət Universiteti ilə əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsində maraqlı olduqlarını vurğuladılar.
Konfrans qarşılıqlı müzakirə şəklində  davam etdirildi. Qonaqlar Fizika və elektroenergetika fakültəsində oldular və bütün fənnlər üzrə stendlərlə təchiz olunmuş müasir laboratoriyalar barədə professor-müəllim heyəti tərəfindən məlumatlandırıldılar.
Beynəlxalq konfrans öz işini “Müasir enerji sistemlərində idarəetmə problemləri”, “Energetikanın qeyri-ənənəvi enerji istehsalının müasir vəziyyəti və inkişaf prespektivləri”, “Energetik sistemlərdə enerji çeviriciləri və informasiya texnologiyaları”, “Mikroelektronika və yarımkeçiricilər texnikasının energetikada tətbiqi”, “Enerji menecmenti və marketinq”, “Energetikanın ekoloji problemləri” bölmələrində davam etdirəcəkdir.

Home | News | International scientific confrance on “modern scientific-technical and applied problems of Power Engineering” held
Yerləşdirilmə tarixi : 27 October 2015 10:54
International scientific confrance on “modern scientific-technical and applied problems of Power Engineering” held
On October 27, an international scientific confrance on “modern scientific-technical and applied problems of Power Engineering” was held in Sumgait State University with Azerbaijan Scientific-Research and Project Search Institute of Energy.
First, rector of the university Elkhan Huseynov exchanged opinions with the guests on benefits and perspectives of cooperation in the improvement of science and education.
Then the leadership of SSU, professor-teacher staff and the representatives of  foreign countries put flowers to the front of the monument of  national leader Heydar Aliyev.
In the Assembly hallof University rector Elkhan Huseynov greeted the participants and he introduced the deputy chief executive of Sumgait city Elgin Habibullayev, the assistant director  of Energetic Systems Institute on behalf of L.A.Melentyev in Irkutsk city, and his leading researcher Victor Kupbackini, the head of the Electron Systems department in Zaporizhia State Engineering Academy, professor Tatyana Kritskaya, the assistant professor of Pskov State University, Ph.D. Ivan Bandurin and other distinguished scientists from our universites to the confrance participants.
Rector stated that with the initiative and leadership of national leader Heydar Aliyev the implementation of the  projects directed to compensating our republic’s electric energy demand with local opportunities has begun since 70th years.
The president of Azerbaijan Republic mister Ilham Aliyev’s directions on “State Programme on the development of fuel and energy complex” and “actions improving the electric energy supply in Azerbaijan” became the beginning of new era in the modern development stage of Power Engineering.
The TEMPUS project of the European Commission in the subject of “Adapting the engineering training to Bologna Process in Azerbaijan” was completed. For the first time, three specialties at Sumgait State University (at bachelor’s level Process Automation Engineering, Power Engineering and master’s level Energy management in chemical industry), were awarded with the European Accreditation Agency certificate. These successes create a basis for our students to integrate into the European labour market.
The head ofthe Electron Systems department in Zaporizhia State Engineering Academy, professor Tatyana Kritskaya made a report in the subject of “Alternative power engineering- it’s current condition and perspective”, assistant director of Azerbaijan Scientific and Project Tracing Power Engineering Institute, professor Ashraf Huseynov made a report in the subject of“Azerbaijan Power Engineering in modern development period”,  assistant director  of Energetic Systems Institute on behalf of  L.A.Melentyev in Irkutsk city Sergey Senderov made a report in the subject of “The methodological aspects of indicative approach according evaluation of security level in the country and in the regions”, and professor  Vagif Salmanov made a report in the subject of “ The physical aspects of Power Engineering”. The guests expressed gratitude to the rector Elkhan Huseynov  for organizing the econfrance in the highest level. They noted that such events serve improving relations among our countries. They underlined their interests in strengthening collaboration with Sumgait State University.
The confrance continued in the form of mutual discussion. The guests visited to the Physics and Electrical Engineering faculty and they were informed about modern laboratories by professor-teacher staff.
The international confrance will continue it’s work in the sections of “Management problems in modern energy systems”, “Modern conditions and improvement perspectives of non-traditional energy production of power engineering”, “Power converters and information technologies in power systems”, “Energy management and marketing”, “The ecological problems of power engineering”.