Sumqayıt Dövlət Universitetinin tələbələri üçün “#codeforfuture” layihəsinin məlumatlandırma sessiyası keçirildi
Dekabrın 6-da Elm və Təhsil Nazirliyinin Code Academy ilə birgə həyata keçirdiyi #codeforfuture layihəsinin Sumqayıt Dövlət Universitetinin tələbələri üçün məlumatlandırma sessiyası keçirildi.
Tədbiri SDU-nun Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru dosent Qafar Atayev açaraq tədbir iştirakçılarını salamladı, layihənin rəhbəri Fərid Əsədlini və koordinator Səma Abdalovanı onlara təqdim etdi. 60 illik yubileyini təntənəli surətdə qeyd edən Sumqayıt Dövlət Universitetinin tədbirlərinin ilin sonunadək davam edəcəyini qeyd edərək bu gün keçirilən tədbirin də bu qəbildən olduğunu vurğuladı və universitetin rektoru professor Elxan Hüseynovun salamlarını tədbir iştirakçılarına çatdırdı. Layihənin tələbələr üçün əhəmiyyətinə, gənclərin ölkənin sosial-iqtisadi, ictimai-siyasi və mədəni həyatında fəal iştirakının təmin edilməsinə, ölkə başçısı cənab İlham Əliyevin təhsilə diqqət və qayğısının daim hiss olunduğuna diqqəti çəkərək, ali təhsil sahəsində qarşıya qoyulan vəzifələrdən irəli gələrək Elm və Təhsil Nazirliyinin Code Academy şirkəti ilə birgə həyata keçirdiyi #codeforfuture layihəsinin yüksəkixtisaslı kadrların yetişdirilməsində müsbət nəticələrin əldə olunacağına əminliyini bildirdi.
Sonra layihə barədə daha müfəssəl məlumatların tələbələrə çatdırılması üçün söz layihə rəhbəri Fərid Əsədliyə verildi.
O da öz növbəsində layihənin bu günə kimi olan fəaliyyətindən, əldə olunan nailiyyətlərdən, necə qoşulmaq, tələbələrin müasir proqramlaşdırma dilləri, sistem və şəbəkə admnistratoru və digər IT mütəxəssislərinə lazım olan biliklərə yiyələnmələri, Code Academy diplomlarını necə əldə etmələri və s. barədə təqdimatla geniş məlumat verdi. Böyük maraqla qarşılanan təqdimat tələbələrin çoxsaylı sualları ilə yekunlaşdı.

Главная страница | Новости | Проведена информационная сессия, связанная с проектом “#codeforfuture” для студентов Сумгаитского государственного университета
Yerləşdirilmə tarixi : 06 Декабрь 2022 23:15
Проведена информационная сессия, связанная с проектом “#codeforfuture” для студентов Сумгаитского государственного университета
6 декабря была проведена информационная сессия, связанная с проектом “#codeforfuture” для студентов СГУ. Проект осуществляют Министерство науки и образования и Code Academу совместно.
Мероприятие открыл проректор по международным связям СГУ доц.Гафар Атаев. Он поприветствовал участников и представил им руководителя проекта Фарида Асадлы и координатора Сяму Абдалову.
Проректор отметил, что торжественные мероприятии в связи с 60-летним юбилеем СГУ продолжатся до конца года. Сегодняшняя сессия тоже относится с ним. Доц. Г.Атаев передал участникам приветствие от имени ректора профессора Эльхана Гусейнова. Он рассказал о значении данного проекта, отметив, что активное участие молодежи в социально-экономической, общественно-политической и культурной жизни страны обеспечивается благодаря заботе и вниманию Президента Ильхама Алиева.
Исходя из задач, стоящих перед высшим образованием, проект “#codeforfuture”, осуществляемый Министерством науки и образования совместно с компанией Code Academу, будет способствовать подготовке высококвалифицированных кадров.
Далее для получения более подробной информации о проекте слово было предоставлено руководителю проекта Фариду Асадли.
Он представил студентам подробную информацию о работе по проекту, достигнутых успехах, о современных языках программирования для студентов, системных и сетевых администраторах, о том, как присоединиться к проекту и получить диплом Code Academу и т.д.