Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da İrəvan Müəllimlər Seminariyasının 140 illiyi ilə bağlı tədbir keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 05 Dekabr 2022 16:08
SDU-da İrəvan Müəllimlər Seminariyasının 140 illiyi ilə bağlı tədbir keçirildi
Dekabrın 5-də Sumqayıt Dövlət Universitetində İrəvan Müəllimlər Seminariyasının 140 illiyi ilə bağlı tədbir keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə universitetin Elm və innovasiyalar üzrə  prorektoru professor Ramazan Məmmədov açaraq qonaqları və iştirakçıları salamladı, tədbirin Prezident cənab İlham Əliyevin 29 dekabr 2021–ci il tarixli Sərəncamını rəhbər tutaraq təşkil olunduğunu, milli yaddaşın bərpası baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini, İrəvan xanlığı ərazisində yaratdığımız tarixi irsə sahib çıxdığımızı bildirdi. İrəvan Müəllimlər Seminariyasının təhsilin inkişafına, elmi, ədəbi və mədəni mühitin zənginləşməsinə verdiyi əvəzsiz töhfələrdən danışdı. Qeyd etdi ki, milli müəllim kadrları hazırlayan seminariyanın yubileyinin dövlət başçısının müvafiq Sərəncamına əsasən respublika səviyyəsində qeyd edilməsi mühüm tarixi-siyasi əhəmiyyət daşıyır. İrəvan Müəllimlər Seminariyasının məzunları Cənubi Qafqazda milli maarifçiliyin inkişaf etdirilməsi istiqamətində çox böyük rol oynamışlar. Onlar azərbaycanlılar yaşayan bölgələrdə yeni məktəblərin açılmasında, azərbaycanlı balalarının təhsilə cəlb edilməsində fəal iştirak edərək İrəvanda, Naxçıvanda, Azərbaycanın müxtəlif bölgələrində milli intibah istiqamətində böyük fədakarlıq göstərirdilər.
ADPU-nun İbtidai təhsil fakültəsinin dekanı  pedaqoji elmlər doktoru, professor, Əməkdar elm xadimi Fərrux Rüstəmov “İrəvan Müəllimlər Seminariyasının Qərbi Azərbaycanda milli maarifçiliyin inkişafında rolu” mövzusunda çıxış edərək hazırladığı “İrəvan Müəllimlər Seminariyası və onun məzunları” kitabı haqqında geniş məlumat verdi. Bildirdi ki, bu kitabı məhz Prezident cənab  İlham Əliyevin Sərəncamından və onun elmə-təhsilə yüksək qayğısından ilham alaraq alim-vətəndaş borcunu yerinə yetirmək amalı ilə ərsəyə gətirdiyini vurğulayaraq, bu cür tədqiqatların bütöv Azərbaycan ideologiyasının elmi-obyektiv bazasının genişləndirilməsində çox vacib olduğunu diqqətə çatdırdı. Qeyd etdi ki, seminariya Azərbaycan tarixində müstəsna rolu olan görkəmli şəxsiyyətlər yetişdirib və Azərbaycanın qərb bölgəsinin təhsilinin, mədəniyyətinin, pedaqoji fikrinin inkişafında mühüm rol oynayıb.
BDU-nun Pedaqogika kafedrasının professoru, pedaqoji elmlər doktoru Hikmət Əlizadə “İrəvan Müəllimlər Seminariyasının yarandığı tarixi şərait və bağlanma səbəbləri”, ADPU-nun Məktəbəqədər təhsil kafedrasının müdiri pedaqoji elmlər doktoru, professor Müseyib İlyasov “İrəvan Müəllimlər Seminariyasının tədqiqi tarixi”  mövzularında məruzə ilə  çıxış edərək, İrəvan Müəllimlər Seminariyasının yaranma tarixi, seminariyada dərslərin təşkili, milli təhsil tariximizdə yeri və əhəmiyyəti, seminariyanın müəllimləri, məzunları haqqında məlumat verdilər. Bu təhsil ocağının sonrakı pedaqoqların yetişməsindəki rolundan bəhs edərək bildirdilər ki, Azərbaycanda maarifçilik ənənələrinin formalaşmasında İrəvan və Qori Müəllimlər Seminariyası böyük rola malikdir.
SDU-nun Filologiya fakültəsinin dekanı dosent Sevinc Həmzəyeva, Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı professor Adil Baxşəliyev, Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasının müdiri professor Avtandil Məmmədov İrəvan Müəllimlər Seminariyasının yaranma tarixindən söz açdılar və qeyd etdilər ki, İrəvan şəhəri tarixən azərbaycanlıların köklü yaşadığı böyük elm, maarif və mədəniyyət mərkəzlərindən biri kimi şöhrət tapmışdır.

В СГУ состоялось мероприятие, посвященное 140-летию Иреванской учительской семинарии
5 декабря в Сумгаитском государственном университете состоялось мероприятие, посвященное 140-летию Иреванской учительской семинарии.
Мероприятие открыл проректор по науке и инновациям проф. Рамазан Мамедов. Он приветствовал гостей и участников и отметил, что мероприятие проводится в соответствии с распоряжением Президента Ильхама Алиева от 29 декабря 2021 года о праздновании 140-летия Иреванской учительской семинарии. Он рассказал о неоценимом вкладе Иреванской учительской семинарии в развитие образования и обогащение научной, литературной и культурной среды. Проректор отметил, что празднование юбилея семинарии имеет важное историческое и политическое значение. Выпускники Иреванской учительской семинарии сыграли большую роль в развитии образования на Южном Кавказе. Они принимали активное участие в открытии новых школ в районах, населенных азербайджанцами, и привлекали к обучению азербайджанских детей.
Декан факультета начального образования АГПУ, заслуженный деятель науки, д.п.н. проф. Фаррух Рустамов выступил с докладом «Роль Иреванской учительской семинарии в развитии национального образования в Западном Азербайджане». Он также рассказал о своей книге «Иреванская учительская семинария и ее выпускники».
Проф. Фаррух Рустамов отметил, что в семинарии получили образование многие выдающиеся личности, сыгравшие впоследствии исключительную роль в развитии образования и культуры западного региона Азербайджана и истории Азербайджана в целом.
С докладами выступили д.п.н. профессор кафедры педагогики БГУ Хикмет Ализаде «Исторические предпосылки создания Иреванской учительской семинарии и причины ее закрытия», заведующий кафедрой дошкольного образования АГПУ, д.п.н. проф. Мусеиб Ильясов «История исследований Иреванской учительской семинарии». Докладчики рассказали об истории Иреванской учительской семинарии, организации занятий в семинарии и ее значении в истории народного образования. Они также отметили, что Иреванская и Горийская учительские семинарии сыграли большую роль в формировании просветительских традиций в Азербайджане.
Декан филологического факультета СГУ доц. Севиндж Гамзаева, декан факультета истории и географии проф. Адиль Бахшалиев, заведующий кафедрой литературы Азербайджана и зарубежных стран проф. Автандиль Мамедов также рассказали об истории Иреванской учительской семинарии и отметили, что город Ереван исторически был крупным городом, в котором проживали азербайджанцы и приобрел известность как один из центров науки, образования и культуры.