Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da Əhməd Cavadın anadan olmasının 130 illiyinə həsr olunmuş dəyirmi masa təşkil edilib
Yerləşdirilmə tarixi : 02 Dekabr 2022 15:42
SDU-da Əhməd Cavadın anadan olmasının 130 illiyinə həsr olunmuş dəyirmi masa təşkil edilib
Sumqayıt Dövlət Universitetində Filologiya fakültəsinin təşkilatçılığı ilə Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi, böyük şair Əhməd Cavadın 130 illiyinə həsr olunmuş "Yol ver Türkün bayrağına" adlı dəyirmi masa təşkil edildi.
Tədbiri giriş sözü ilə Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasının müdiri professor Avtandil Məmmədov açaraq bildirdi ki, tədbir Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin böyük Azərbaycan şairi Əhməd Cavadın anadan olmasının 130 illiyinin keçirilməsinə dair Sərəncamına əsasən təşkil edilmişdir. Avtandil Məmmədov böyük şair Əhməd Cavadın həyat və yaradıcılığı haqqında geniş məlumat verdi. Qeyd etdi ki, ədəbi mühitdə və geniş ictimaiyyətdə həm də cümhuriyyət dövrünün ən parlaq şairi kimi tanınan Əhməd Cavadın bədii, siyasi ideya dünyası təbiət və sevgi lirikası qədər zəngindir. Onun Azərbaycanın müstəqilliyi, dövlət quruculuğu sahəsindəki fəaliyyəti, həmçinin mövqeyi yeni romantik və vətəndaşlıq poeziyamızın parlaq nümunələrini yaratması ilə xarakterizə olunur. Əhməd Cavadın Azərbaycanın müstəqilliyi, dövlət quruculuğu sahəsindəki fəaliyyəti bütün nəsillər üçün hər zaman örnək olmuşdur.
Professorlar: Astan Bayramov "Milli istiqlal şairi",  N.İsgəndərova "Əhməd Cavad görkəmli şair-tərcüməçi" mövzularında məruzə etdilər. Qeyd etdilər ki, Əhməd Cavad daim ictimai-siyasi hadisələrin qaynar nöqtələrində olmuş, dövrün parlaq şəxsiyyətləri sırasında 1930-cu illərin ağır repressiyalarına məruz qalaraq, sovet totalitarizminin qurbanına çevrilmişdir. Əhməd Cavad Azərbaycan ədəbi-bədii fikri tarixində istiqlal şairi kimi özünəməxsus dəst-xəti ilə seçilən, müstəsna mövqeyə malik söz ustalarındandır.
Tədbirdə fakültənin III kurs tələbəsi Günel Qənbərova şairin "Göygöl", IV kurs tələbəsi Fariz Rəcəbov "Çırpınırdı Qara dəniz" şeirlərini səsləndirdilər. Digər natiqlər Əhməd Cavadın həyat və yaradıcılığı haqqında maraqlı fikirlərlə çıxış etdilər.
Qeyd edək ki, Əhməd Cavadın 130 illiyinə həsr olunmuş bu tədbir şairin ölməz ruhuna dəyərli hədiyyə oldu.

В СГУ прошел круглый стол, посвященный 130-летию со дня рождения Ахмеда Джавада
На филологическом факультете Сумгаитского государственного университета прошел круглый стол, посвященный 130-летию выдающегося представителя азербайджанской литературы Ахмеда Джавада «Дорогу тюркскому флагу».
Заведующий кафедрой литературы Азербайджана и зарубежных стран проф. Автандиль Мамедов отметил, что мероприятие организовано в соответствии с Указом Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева о праздновании 130-летия со дня рождения великого азербайджанского поэта Ахмеда Джавада.
Проф. Автандил Мамедов рассказал о жизни и творчестве Ахмеда Джавада. Он отметил, что творчество Ахмеда Джавада, как ярчайшего поэта периода АДР, отличается художественным своеобразием. Политические взгляды поэта и его общественная деятельность в сложный период становления независимости и государственного строительства Азербайджана, нашли свое отражение в ярких образцах новой романтической и гражданской поэзии.
С докладами выступили проф. Астан Байрамов «Поэт национальной независимости», проф. Н.Искендерова «Ахмед Джавад выдающийся поэт-переводчик». Докладчики отметили, что Ахмед Джавад всегда был в самой гуще общественно-политических событий. Как и многие известные личности того периода, он подвергся репрессиям в 1930-е годы. Творчество Ахмед Джавада занимает исключительное место в истории литературно-художественной мысли Азербайджана.
Студентка третьего курса Гюнель Ганбарова прочитала стихотворение поэта «Гёйгёль», а студент четвертого курса Фариз Раджабов прочитал стихотворение «Бушевало Черное море».