Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “İştirak et və öz İİV statusunu öyrən” devizi altında maarifləndirici tədbir keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 01 Dekabr 2022 17:00
SDU-da “İştirak et və öz İİV statusunu öyrən” devizi altında maarifləndirici tədbir keçirildi
Hər il dekabrın 1-i dünyada QİÇS-lə (Qazanılmış İmmun Çatışmazlığı Sindromu) Mübarizə Günü kimi qeyd edilir. İİV virusunun artım sürəti təqvimdə onunla əlaqədar beynəlxalq günün ayrılmasına səbəb olub. Bu gün dünyanın hər yerində əhalinin diqqəti bu problemə yönəldilir, insanlar maarifləndirilir. Bu məqsədlə Sumqayıt Dövlət Universitetində hər il müxtəlif səpkili tədbirlər keçirilir və  tələbələr maarifləndirilir.
Dekabrın 1-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Qızıl Aypara Cəmiyyətinin Sumqayıt şəhər bölməsi ilə birgə “Ümumdünya QİÇS-lə Mübarizə Günü” ilə bağlı “İştirak et və öz İİV statusunu öyrən” devizi altında maarifləndirici tədbir keçirildi.
Tədbiri universitetin Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru dosent Elmar Xəlilov açaraq, iştirakçıları salamladı, QİÇS pandemiyasının dünya səhiyyəsinin infeksion xəstəliklər sahəsində ən ciddi problemlərindən biri olduğunu qeyd etdi. Tədbirin keçirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayan dosent Elmar Xəlilov bu cür tədbirlərin təşkil olunmasında əsas məqsədin  gəncləri QİÇS, eləcə də narkomaniya və digər zərərli vərdişlərin fəsadları barədə məlumatlandırmaq, onların təhsilə, elmə, idmana olan marağını artırmaqdan ibarət olduğunu diqqətə çatdırdı və qeyd etdi ki, universitetimizdə bu istiqamətdə ənənəvi tədbirlərin keçirilməsi gənclərin sağlamlığına göstərilən diqqət və qayğının nəticəsidir.
Ölkəmizdə gənc nəslə həmişə böyük qayğı ilə yanaşıldığını bildirən prorektor Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə bu istiqamətdə həyata keçirilən dövlət siyasətindən danışdı. Pis vərdişlərə qarşı mübarizədə daha səmərəli nəticələrə nail olmaq, gəncləri bu bəlalardan qorumaq, onlarda sağlam həyat tərzini formalaşdırmaq üçün hamı birgə mübarizə aparmalı, yeniyetmə və gənclər arasında maarifləndirmə işləri daim diqqət mərkəzində saxlanılmalı, bu sahədə milli mənəvi dəyərlərin təbliğinə xüsusi fikir verilməli olduğunu vurğuladı və gəncləri zərərli vərdişlərdən uzaq durmağa çağırdı.
QAC Sumqayıt şəhər bölməsinin sədri Mətanət Məhərrəmova çıxış edərək QİÇS xəstəliyinə qarşı mübarizənin aktual məsələlərdən biri olduğunu söylədi. Bildirdi ki, QİÇS-lə Mübarizə Gününün qeyd olunmasında əsas məqsəd dünya ölkələrini problemlə mübarizədə bir araya gətirməkdir. Ölkəmizdə sağlam həyat tərzinin geniş təbliği, narkomaniyaya, alkoqolizmə aludə olanların, QİÇS-ə yoluxmuş şəxslərin hüquqlarının müdafiəsi və reabilitasiyası istiqamətində görülən işlərdən bəhs etdi, QİÇS-lə mübarizəyə dair qəbul olunan qanun və proqramlardan danışdı. Bildirdi ki, həmin günün beynəlxalq səviyyədə qeyd edilməsi dünyanın bütün regionları üzrə yayılan İİV infeksiyasının və QİÇS-in pandemiyası ilə mübarizədə səylərin birləşdirilməsinə xidmət edir.

Home | News | AN EDUCATIONAL EVENT WAS HELD AT SSU UNDER THE MOTTO
Every year, December 1 is celebrated as World AIDS (Acquired Immune Deficiency Syndrome) Day. The rapid growth of the HIV virus has caused an international day to be dedicated to it in the calendar. Today, all over the world, people"s attention is focused on this problem. For this purpose, Sumgayit State University organizes various events every year and educates students.
On December 1, an educational event was held at Sumgayit State University in cooperation with the Sumgayit city branch of the Red Crescent Society under the motto "Participate and find out your HIV status" on "World AIDS Day".
Associate professor Elmar Khalilov vice-rector for Social affairs and public relations of the university opened the event and greeted the participants, noting that the AIDS pandemic is one of the most serious problems in the field of infectious diseases in the world health care. Emphasizing the importance of holding the event, associate professor Elmar Khalilov pointed out that the main goal of organizing such events is to inform young people about AIDS, as well as the consequences of drug addiction and other harmful habits, and to increase their interest in education, science, and sports.He noted that our university has a program for it and  events are the result of the attention and care given to the health of young people.
The  vice-rector spoke about the state policy implemented  under the leadership of President Mr. Ilham Aliyev for the health of younger generation. In order to achieve more effective results in the fight against bad habits, to protect young people from these evils, to form a healthy lifestyle in them, everyone should fight together, educational work among teenagers and young people should always be in the center of attention, special attention should be paid to the promotion of national moral values in this area.
Matanat Maharramova- the chair of the Sumgayit city branch of the RCC spoke  that the fight against AIDS is one of the actual issues. She said that the main goal of celebrating AIDS Day is to bring the countries of the world together in the fight against the problem. She talked about the wide promotion of a healthy lifestyle in our country, the protection and rehabilitation of the rights of people addicted to drugs and alcohol, people infected with AIDS, and the laws and programs adopted to fight against AIDS. She said that the celebration of that day at the international level serves to unite efforts in the fight against the HIV infection and AIDS  which is spreading in all regions of the world.