Yerləşdirilmə tarixi : 30 Noyabr 2022 16:50
Noyabrın 30-da Sumqayıt Dövlət Universitetində Elmi Şuranın növbəti iclası keçirildi. Universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov iclası açıq elan edərək şura üzvlərini salamladı və gündəlikdə olan məsələləri diqqətə çatdırdı.
SDU-nun magistrant, doktorant və dissertantlarının attestasiyalarının nəticələri barədə Doktorantura və magistratura şöbəsinin müdiri dosent Sabir Xəlilov məlumat verdi. Bildirdi ki, elmlər doktoru və fəlsəfə doktoru proqramları üzrə çalışan doktorantların dissertasiya işlərinin fərdi plan üzrə yerinə yetirilməsinin diqqət mərkəzində saxlanılması, zərurət yarandıqda kafedra iclasında müzakirə olunması fakültə dekanlarına, kafedra müdirlərinə və doktorantların elmi rəhbərlərinə (elmi məsləhətçilərinə), həmçinin magistrant, doktorant və dissertantların attestasiyalarının keçirilməsində tələbkarlığın daha da artırılmasının fakültə dekanlarına və kafedra müdirlərinə tapşırıldığını diqqətə çatdırdı.
2023-cü ildə SDU-da keçiriləcək respublika və beynəlxalq səviyyəli elmi konfransların planının müzakirəsi barədə Elmi hissənin müdiri dosent Samir Orucov çıxış etdi.
SDU-da tələbələrin vətənpərvərlik ruhunda tərbiyəsinin daha da təkmilləşdirilməsi haqqında Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektor dosent Elmar Xəlilov çıxış edərək bildirdi ki, SDU-nun Heydər Əliyev Mərkəzində tələbə-gənclərin iştirakı ilə müntəzəm olaraq keçirilən Heydər Əliyev məktəbinin məşğələləri tələbələrimizin vətənpərvəlik ruhunda tərbiyəsinə müstəsna təsir göstərir.
Tələbə-gənclərin vətənpərvəlik hisslərini daim yüksək səviyyədə saxlamaq məqəsədilə vətənpərvərlik mövzusuna həsr olunmuş bədii və sənədli filmlərin nümayişi, Azərbaycan Respublikasının Milli Qəhrəmanları və Vətən müharibəsinin digər iştirakçıları ilə görüşlərin keçirilməsi, həmçinin Bakı və Sumqayıt şəhərlərində Şəhidlər xiyabanının və Hərbi Qənimətlər Parkının mütəmadi ziyarət olunmasının bundan sonra da davam etdirilməsi tövsiyə olundu.
Təhsildə Keyfiyyət Təminatı Agentliyi (TKTA) tərəfindən SDU-da 17 aprel 2023-cü il tarixindən keçiriləcək akkreditasiyaya hazırlıq barədə Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədov çıxış edərək qeyd etdi ki, Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyinin Kollegiyasının 30 sentyabr  2022-ci il tarixli (KQ-05 nömrəli) Qərarı ilə təsdiq olunmuş “Ali Təhsil müəssisəsinin institusional və proqram akkreditasiya Meyarları”na uyğun olaraq, SDU-da 17 aprel 2023-cü il tarixindən akkreditasiya keçirilməsi nəzərdə tutulmuşdur.
İclasda akkreditasiyanın keçirilməsi ilə əlaqədar özünütəhlil hesabatının hazırlanması üçün Təşkilat komissiyasının yaradılması məqsədilə 37 nəfərdən ibarət tərkib təsdiq edildi.
Elmi katib professor Muxtar Səmədov Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasının dissertantı Balakişi İskəndərovun dissertasiya işinə elmi rəhbərin təsdiq edilməsi, Tədris vəsaitlərinə nəşr hüququ (qrif) verilməsi və Elmi adların verilməsi barədə məlumat verdi.
Sonra Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasının dissertantı Balakişi İskəndərovun dissertasiya işinə elmi rəhbər filologiya elmləri doktoru, professor Rafiq Əliyev təsdiq olundu.
Qeyd olundu ki, Elmi Şuraya 1 monoqrafiya, 3 dərs vəsaiti, 2 fənn proqramı daxil olub. Aparılan müzakirələrdən sonra tədris vəsaitlərinin nəşr olunmasına icazə verildi.
Sonra Elmi adların verilməsi ilə əlaqədar Dünya iqtisadiyyatı və marketinq kafedrasının professoru Şəfa Əliyevə elmi-pedaqoji fəaliyyətə görə professor elmi adı verilməsinə dair AAK qarşısında vəsatət qaldırılması məsələsi müzakirə olundu. Aparılan müzakirələrdən sonra gizli səsvermənin nəticəsinə əsasən Şəfa Əliyevə professor elmi adı verilməsi üçün AAK qarşısında vəsatət qaldırılması qərara alındı.

Главная страница | Новости | В СГУ прошло очередное заседание Ученого совета
30 ноября в Сумгаитском государственном университете прошло очередное заседание Ученого совета. Заседание открыл ректор университета проф. Эльхан Гусейнов. Он приветствовал членов Совета и объявил повестку дня.
Руководитель отдела докторантуры и магистратуры доц. Сабир Халилов представил отчет о результатах аттестации магистрантов, докторантов и диссертантов СГУ. Он сообщил, что контроль за выполнением диссертационных работ докторантов, обучающихся по образовательным программам доктора философии и доктора наук, в соответствии с утвержденным индивидуальным планом, возлагается на деканов факультетов, заведующих кафедрами и научных руководителей (научных консультантов) докторантов. Также деканы факультетов и заведующие кафедрами должны более требовательно проводить аттестацию магистров, докторантов и диссертантов.
Руководитель Научного отдела доц. Самир Оруджев выступил с сообщением о плане проведения республиканских и международных научных конференций в СГУ в 2023 году.
Проректор по социальным вопросам и связям с общественностью доц. Эльмар Халилов рассказал о работе, проводимой с целью воспитания чувства патриотизма у студентов, и отметил, что в Школе Гейдара Алиева регулярно проводятся занятия с участием студентов, что оказывает большое влияние на воспитание нашей молодежи. Также в план мероприятий входит показ художественных и документальных фильмов, посвященных теме патриотизма, проведение встреч с Национальными Героями Азербайджанской Республики и другими участниками Отечественной войны, посещение Аллеи шехидов и Парка военных трофеев в городах Баку и Сумгаита.
Проректор по науке и инновациям проф. Рамазан Мамедов рассказал о подготовке к аккредитации, которую 17 апреля 2023 года будет проводить в СГУ Агентство по обеспечению качества образования в соответствии с «Институциональными и программными критериями аккредитации высшего учебного заведения», утвержденного Коллегией Министерства науки и образования Азербайджанской Республики от 30 сентября 2022 года.
На заседании была создана «Организационная комиссия» в составе из 37 человек с целью подготовки отчета о самоанализе, связанного с Аккредитацией.
Ученый секретарь проф. Мухтар Самедов проинформировал об утверждении доктора филологических наук проф. Рафика Алиева научным руководителем диссертанта кафедры литературы Азербайджана и зарубежных стран Балакиши Искандерова. Также он сообщил о предоставлении права публикации (гриф) на учебные материалы. Было отмечено, что на рассмотрение Ученого совета поступили 1 монография, 3 учебника и 2 предметные программы. После обсуждения было дано разрешение на публикацию учебных материалов.
Далее был обсужден вопрос о направлении ходатайства в ВАК о присвоении ученого звания профессора профессору кафедры мировой экономики и маркетинга Шафе Алиеву за его научно-педагогическую деятельность. После обсуждений по результатам тайного голосования было принято решение подать в ВАК ходатайство о присвоении Шафе Алиеву ученого звания профессора.