Noyabrın 29-da Sumqayıt Dövlət Universitetinin Elmi kitabxanasında Kimya və biologiya fakültəsinin professor-müəllim heyətinin son illərdə nəşr olunmuş metodik dərs vəsaitlərinin təqdimatı və sərgisi keçirildi.
Tədbirdə fakültənin professor-müəllim və tələbə heyəti iştirak edirdilər.
Tədbiri giriş sözü ilə Elmi kitabxananın müdiri Nailə Əmrahova açaraq, təqdimatın əhəmiyyətindən söz açdı və bildirdi ki, zəngin və müasir standartlara cavab verən, beynəlxalq təcrübəyə əsaslanan Elmi kitabxanamız ən son material və texnoloji vasitələrlə təmin olunub ki, bu da tələbələrin təhsil, tədqiqat və elm sahəsində inkişafına kömək edir.
Kimya və biologiya fakültəsinin dekanı dosent Mahal Muradov çıxış edərək nəşr olunan dərs vəsaitlərinin aktuallığından bəhs etdi və müəllifləri təbrik edərək yaradılan şəraitə görə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynova təşəkkürünü bildirdi. Ölkədə kimya və biologiya ixtisaslarında tədrisin hazırkı durumu, problemləri və üstünlükləri barədə danışaraq bu istiqamətdə fakültədə aparılan işlərdən söz açdı və bildirdi ki, hazırda ölkəmizdə kimya elmi çox dinamik və sürətlə inkişaf edir. Kimya və biologiya ixtisasları üzrə təhsil alan bakalavr, magistr və doktorantlar üçün nəzərdə tutulmuş dərs vəsaitləri bu sahələr üzrə günün tələblərinə cavab verir.
Fakültənin Neft kimyası və kimya mühəndisliyi kafedrasının müdiri professor Əkbər Ağayev, Kimya və onun tədrisi metodikası   kafedrasının müdiri   dosent Musa Musayev, Biologiya və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri dosent Arzu Baxşəliyev, Mülki müdafiə, tibbi və fiziki hazırlıq kafedrasının müdiri Tahir Xəlilov və digər müəlliflər çıxış edərək nəşr etdikləri metodik vəsaitlər haqqında məlumat verdilər. Bildirdilər ki, Azərbaycanda kimya sahəsi milli elmi istiqamətlər içərisində ən qədimidir. Dərs vəsaitində ümumi kimyanın əsas tərkib hissələri nəzərdən keçirilir. Kimyəvi maddələrin alınma üsulları, quruluşu, fiziki-kimyəvi xassələrinin üsulları izah edilir. Kitab elmi işçilər, doktorant, magistrant və tələbələr üçün nəzərdə tutulmuşdur.
SDU-nun Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri dosent Nemət İbayev son illərdə işıq üzü görən nəşrlərdən söz açdı, onların əhəmiyyətindən danışaraq əsas məqsədin Elmi kitabxananın fəaliyyətinin günün tələbləri səviyyəsində qurulmasında və innovativ yeniliklərin tətbiqindəki rolundan bəhs etdi.

В научной библиотеке СГУ состоялась очередная презентация книг
29 ноября в Научной библиотеке Сумгаитского государственного университета состоялась выставка-презентация методических пособий и учебников, изданных за последние годы на факультете химии и биологии.
В мероприятии приняли участие преподаватели и студенты факультета.
Мероприятие открыла директор Научной библиотеки Наиля Амрахова, которая рассказала о значении выставки-презентации.
Декан факультета химии и биологии доц. Махал Мурадов рассказал об актуальности изданных учебников, поздравил авторов и выразил благодарность ректору университета проф. Эльхану Гусейнову за созданные в университете условия. Декан рассказал о проблемах и преимуществах химико-биологических специальностей в стране и о работе, проводимой на факультете в этом направлении. Он отметил, что учебники, предназначенные для бакалавров, магистров и докторантов, изучающих химию и биологию, отвечают современным стандартам.
Заведующий кафедрой нефтехимии и химической инженерии проф. Акбар Агаев, заведующий кафедрой химии и методики ее преподавания доц. Муса Мусаев, заведующий кафедрой биологии и методики ее преподавания доц. Арзу Бахшалиев, заведующий кафедрой гражданской обороны, медицинской и физической культуры Таир Халилов и другие авторы дали информацию об изданных ими книгах. Они отметили, что в учебниках рассмотрены основные компоненты предмета общей химии, объясняются способы получения химических веществ, их строение и физико-химические свойства. Книги предназначены для научных работников, докторантов, магистрантов и студентов.
Председатель профсоюза СГУ доц. Немат Ибаев рассказал о публикациях изданных за последние годы в вузе и отметил их значение для развития химической науки в стране. Он также отметил важность организации деятельности Научной библиотеки в соответствии с требованиями сегодняшнего дня с применением инноваций.