Əsas səhifə | Xəbərlər | Tələbələrimiz “Biz bir ailəyik − biz qalibik” adlı intellektual yarışda II yerə layiq görüldülər
Yerləşdirilmə tarixi : 28 Noyabr 2022 16:45
Tələbələrimiz “Biz bir ailəyik − biz qalibik” adlı intellektual yarışda II yerə layiq görüldülər
1992-ci il oktyabrın 14-də Əlillər Onilliyinin başa çatması münasibətilə BMT Baş Məclisi dekabrın 3-nün “Beynəlxalq Əlilliyi Olan Şəxslər Günü” kimi qeyd olunması haqqında Bəyannamə qəbul etmişdir. Bu günün məqsədi cəmiyyəti əlillik problemlərinin həllinə cəlb etmək, əlilliyi olan bütün insanların hüquqlarını qorumaqdır. Məhz bu günün əlilliyi olan şəxslərlə birlikdə təntənəli şəkildə qeyd olunması, həmçinin onlar arasında münasibətin daha da genişləndirilməsi və birlik ruhunun aşılanması üçün “Biz bir ailəyik” Əlilliyi Olana Şəxslərə Dəstək İctimai Birliyinin təşkilatçılığı ilə 3 Dekabr − Beynəlxalq Əlillər Gününə həsr edilmiş "Biz bir ailəyik − Biz qalibik" adlı tədbir keçirildi.
Tədbirdə sağlamlıq imkanları məhdud şəxslərlə görüş keçirildi, onlara göstərilən dövlət qayğısından söhbət açıldı. Daha sonra tədbir bədii hissə ilə davam etdirildi.
Sonra "Biz bir ailəyik − biz qalibik" adlı intellektual yarışa start verildi. İntellektual oyun 6 universitetin tələbələri və digər təşkilatların - əsasən əlillik sahəsinə yaxın təşkilatlar və eyni zamanda əlilliyi olan şəxslərin komandaları arasında keçirildi.
Qeyd edək ki, Sumqayıt Dövlət Universitetinin komandası bu yarışda II yerə layiq görülərək medal və diplomlarla təltif edildi.

Главная страница | Новости | Студенты СГУ заняли II место в интеллектуальном конкурсе «Мы одна семья – мы победители»
Yerləşdirilmə tarixi : 28 Ноябрь 2022 16:45
Студенты СГУ заняли II место в интеллектуальном конкурсе «Мы одна семья – мы победители»
14 октября 1992 г. по окончании программы «Десятилетия инвалидов» Генеральная Ассамблея ООН приняла Декларацию о праздновании 3 декабря «Международного дня инвалидов». Целью учреждения этого дня является защита прав всех людей с инвалидностью и вовлечение общества в решение их проблем. Для дальнейшего расширения взаимоотношений и укрепления чувства солидарности между ними Общественное объединение по поддержке людей с инвалидностью «Мы – семья» организовала акцию «Мы – семья, мы – победители», посвященную Международному дню инвалидов, которая проводится каждый год 3 декабря.
На мероприятие были приглашены лица с ограниченными возможностями.
Далее состоялся интеллектуальный конкурс «Мы одна семья – мы победители». В конкурсе участвовали студенты 6 вузов и представители других организаций, занимающихся проблемами людей с инвалидностью. Следует отметить, что команда Сумгаитского государственного университета заняла второе место в этом соревновании и была награждена медалями и дипломами.