Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun rektoru “Code Academy” nin nümayəndələrini qəbul etdi
Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru professor Elxan Hüseynov “Code Academy”nin nümayəndələrini qəbul edərək onları universitetdə görməkdən məmnunluğunu ifadə etdi. Ölkəmizdə gənclərin hərtərəfli inkişafına, sağlam və təhsilli formalaşmasına xüsusi önəm verildiyini vurğulayan rektor  qeyd etdi ki, Elm və Təhsil Nazirliyi ilə “Code Academy” tədris müəssisəsinin birgə uğurla həyata keçirdiyi “Code for Future” layihəsi  tələbələrin daha da hazırlıqlı olmasına, onların mövcud bazar iqtisadiyyatına və tələblərə uyğun formalaşmasına dəstək verir. Sumqayıt Dövlət Universitetində bu gün əmək bazarına cavab verən, rəqabətqabiliyyətli, yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanması istiqamətində uğurlu layihələr gerçəkləşir. Həmçinin tədris prosesində əldə edilən bilgilərin təcrübədə tətbiqi – bu, Sumqayıt Dövlət Universitetinin əsas hədəfidir.
Professor Elxan Hüseynov onu da vurğuladı ki, 60 illik yubileyini qeyd edən Sumqayıt Dövlət Universiteti yarandığı vaxtdan etibarən üzərinə düşən vəzifələri həmişə layiqincə yerinə yetirmiş, respublikamızla yanaşı, bir sıra digər ölkələr üçün elmi-pedaqoji kadr hazırlanması işini müvəffəqiyyətlə həyata keçirmişdir.
“Code Academy”nin əməkdaşı Fərid Məmmədli çıxış edərək Sumqayıt Dövlət Universitetinin 60 illik yubileyi münasibətilə universitetin bütün professor-müəllim heyətini təbrik etdi, xoş arzularını çatdırdı. Layihənin tələbələr üçün önəmindən danışdı və gənclər üçün proqramlaşdırma sahəsində geniş imkanlar və perspektivlər yaratdığını dedi və layihə çərçivəsində görülən işlərdən danışdı. Bildirdi ki, 2021-ci ildən etibarən, Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi və “Code Academy” tədris müəssisəsinin birgə uğurla həyata keçirdiyi  “Code for Future” layihəsinin gələn ildən Sumqayıt Dövlət Universitetində də icrasına başlanılacaq. Bu layihəyə qoşularaq tələbələrinə geniş imkanlar açan Sumqayıt Dövlət Universiteti “Code for Future” layihəsinin icrası üçün universitet daxilində özəl tədris otaqlarının hazırlanması və tələbələrin layihəyə qəbulu üçün Code Academy ilə əməkdaşlığa başlayır.
O da vurğulandı ki, pilot olaraq icrasına başlanılan layihə Elm və Təhsil Nazirliyi ilə Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin birbaşa dəstəyi sayəsində uğurla genişlənməkdə davam edir və 2023-cü ildən etibarən təkcə Bakıda deyil, həmçinin regionlarımızda təhsil alan tələbələrin faydalanması üçün daha böyük miqyasda tətbiq olunması planlaşdırılır. Layihənin regionlarda genişlənməsi İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin xüsusi dəstəyilə Technest təqaüd proqramı çərçivəsində həyata keçirilir.İnformasiya texnologiyaları sahəsində universitetlərin 3-cü və 4-cü kurslarında təhsil alan tələbələrin xüsusi imtahan və seçmə prosesi əsasında qəbul olduqları bu layihə yeni dünyanın peşələrini əmək bazarına uyğun şəkildə tədris etməklə, tələbələrin iş həyatına daha sürətli inteqrasiya olunmalarına dəstək xarakteri daşıyır.

Home | News | The rector of SSU received the representatives of "Code Academy"
Rector of Sumgayit State University professor Elkhan Huseynov received the representatives of "Code Academy" and expressed his satisfaction to see them at the university. Emphasizing that special importance is attached to the comprehensive development, healthy and educated formation of young people in our country, the rector noted that the "Code for Future" project successfully implemented by the Ministry of Science and Education and an educational institution the "Code Academy" helps students to be prepared, their current market economy and supports the formation according to the requirements. At Sumgayit State University, successful projects are implemented today in the direction of training competitive, highly qualified staff who respond to the labor market. Also, gained the practice in the educational process is the main goal of Sumgayit State University.
Professor Elkhan Huseynov also emphasized that the Sumgayit State University, which is celebrating its 60th anniversary, has always fulfilled its duties properly since its establishment and successfully carried out the work of training scientific and pedagogical staff for our republic and a number of other countries.
Farid Mammadli - an employee of "Code Academy" made a speech and congratulated all the professors and teachers of the university on the occasion of the 60th anniversary of Sumgayit State University and conveyed his good wishes. He spoke about the importance of the project for students and said that it creates wide opportunities and prospects in the field of programming for young people and talked about the work done within the project. He said that starting from 2021, the implementation of the "Code for Future" project, which was successfully implemented by the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan and the "Code Academy" educational institution, will also be started at Sumgayit State University next year. Joining this project, Sumgayit State University opens wide opportunities for its students, begins cooperation with Code Academy for the preparation of private study rooms within the university for the implementation of the "Code for Future" project and the admission of students to the project.
It was also emphasized that the project, which was launched as a pilot expands its activities thanks to the direct support of the Ministry of Science and Education and the Ministry of Digital Development and Transport, and it is planned to be applied on a larger scale for the benefit of students studying not only in Baku, but also in our regions from 2023. The expansion of the project in the regions is carried out within the framework of the Technest scholarship program with the special support of the Agency for Innovation and Digital Development. This project, in which the students studying in the 3rd and 4th courses of universities in the field of information technologies are accepted on the basis of a special examination and selection process, so it supports the quick integration of students into working life.