Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun rektoru “Code Academy” nin nümayəndələrini qəbul etdi
Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru professor Elxan Hüseynov “Code Academy”nin nümayəndələrini qəbul edərək onları universitetdə görməkdən məmnunluğunu ifadə etdi. Ölkəmizdə gənclərin hərtərəfli inkişafına, sağlam və təhsilli formalaşmasına xüsusi önəm verildiyini vurğulayan rektor  qeyd etdi ki, Elm və Təhsil Nazirliyi ilə “Code Academy” tədris müəssisəsinin birgə uğurla həyata keçirdiyi “Code for Future” layihəsi  tələbələrin daha da hazırlıqlı olmasına, onların mövcud bazar iqtisadiyyatına və tələblərə uyğun formalaşmasına dəstək verir. Sumqayıt Dövlət Universitetində bu gün əmək bazarına cavab verən, rəqabətqabiliyyətli, yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanması istiqamətində uğurlu layihələr gerçəkləşir. Həmçinin tədris prosesində əldə edilən bilgilərin təcrübədə tətbiqi – bu, Sumqayıt Dövlət Universitetinin əsas hədəfidir.
Professor Elxan Hüseynov onu da vurğuladı ki, 60 illik yubileyini qeyd edən Sumqayıt Dövlət Universiteti yarandığı vaxtdan etibarən üzərinə düşən vəzifələri həmişə layiqincə yerinə yetirmiş, respublikamızla yanaşı, bir sıra digər ölkələr üçün elmi-pedaqoji kadr hazırlanması işini müvəffəqiyyətlə həyata keçirmişdir.
“Code Academy”nin əməkdaşı Fərid Məmmədli çıxış edərək Sumqayıt Dövlət Universitetinin 60 illik yubileyi münasibətilə universitetin bütün professor-müəllim heyətini təbrik etdi, xoş arzularını çatdırdı. Layihənin tələbələr üçün önəmindən danışdı və gənclər üçün proqramlaşdırma sahəsində geniş imkanlar və perspektivlər yaratdığını dedi və layihə çərçivəsində görülən işlərdən danışdı. Bildirdi ki, 2021-ci ildən etibarən, Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi və “Code Academy” tədris müəssisəsinin birgə uğurla həyata keçirdiyi  “Code for Future” layihəsinin gələn ildən Sumqayıt Dövlət Universitetində də icrasına başlanılacaq. Bu layihəyə qoşularaq tələbələrinə geniş imkanlar açan Sumqayıt Dövlət Universiteti “Code for Future” layihəsinin icrası üçün universitet daxilində özəl tədris otaqlarının hazırlanması və tələbələrin layihəyə qəbulu üçün Code Academy ilə əməkdaşlığa başlayır.
O da vurğulandı ki, pilot olaraq icrasına başlanılan layihə Elm və Təhsil Nazirliyi ilə Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin birbaşa dəstəyi sayəsində uğurla genişlənməkdə davam edir və 2023-cü ildən etibarən təkcə Bakıda deyil, həmçinin regionlarımızda təhsil alan tələbələrin faydalanması üçün daha böyük miqyasda tətbiq olunması planlaşdırılır. Layihənin regionlarda genişlənməsi İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin xüsusi dəstəyilə Technest təqaüd proqramı çərçivəsində həyata keçirilir.İnformasiya texnologiyaları sahəsində universitetlərin 3-cü və 4-cü kurslarında təhsil alan tələbələrin xüsusi imtahan və seçmə prosesi əsasında qəbul olduqları bu layihə yeni dünyanın peşələrini əmək bazarına uyğun şəkildə tədris etməklə, tələbələrin iş həyatına daha sürətli inteqrasiya olunmalarına dəstək xarakteri daşıyır.

Ректор СГУ принял представителей Code Academy
Ректор Сумгаитского государственного университета проф. Эльхан Гусейнов принял представителей Code Academy. Он подчеркнул, что в нашей стране уделяется большое внимание образованию и всестороннему развитию подрастающего поколения и отметил, что проект «Code for Future», успешно реализуемый Министерством науки и образования и образовательным учреждением Code Academy, помогает студентам быть более подготовленными в соответствии с требованиями современной рыночной экономики. В Сумгаитском государственном университете успешно реализуются различные проекты в направлении подготовки конкурентоспособных, высококвалифицированных кадров, отвечающих требованиям рынка труда. Также очень важно, чтобы студенты научились применять полученные в учебном процессе знания на практике.
Проф. Эльхан Гусейнов также подчеркнул, что Сумгаитский государственный университет, отмечающий свое 60-летие, с момента своего основания ведет успешную работу по подготовке научно-педагогических кадров для нашей республики и некоторых других стран.
Сотрудник Code Academy Фарид Мамедли поздравил коллектив с 60-летием Сумгаитского государственного университета. Он рассказал о проекте и отметил его значение для студентов. Фарид Мамедли отметил, что проект открывает перед молодежью широкие возможности и перспективы в области программирования. Он сообщил, что с будущего года Сумгаитский государственный университет присоединится к проекту «Code for Future», который с 2021 года совместно реализуется Министерством науки и образования и образовательным учреждением Code Academy. В рамках сотрудничества с Code Academy в СГУ будут созданы специальные кабинеты для студентов принятых в проект «Code for Future».
На встрече было подчеркнуто, что пилотный проект успешно продвигается благодаря непосредственной поддержке Министерства науки и образования и Министерства цифрового развития и транспорта и с 2023 года планируется расширить реализацию проекта не только в Баку, но и в регионах.
Расширение проекта в регионах осуществляется в рамках стипендиальной программы Technest при особой поддержке Агентства инноваций и цифрового развития. В проекте могут участвовать студенты третьих и четвертых курсов вузов, обучающихся по специальности информационных технологий, которые сдают экзамен и проходят специальный отбор. Проект позволяет согласовать учебный процесс с требованиями рынка труда, что способствует более быстрой интеграции студентов в трудовую жизнь.