Riyaziyyat fakültəsinin təşkilatçılığı ilə SDU-nun 60 illik yubileyinə həsr olunmuş “Təqvimdə Fibonaççi” adlı tədbir keçirildi
Noyabrın 23-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Riyaziyyat fakültəsinin təşkilatçılığı ilə SDU-nun 60 illik yubileyinə həsr olunmuş “Təqvimdə Fibonaççi” adlı tədbir keçirildi.
Əvvəlcə Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyü yolunda canını qurban vermiş Vətən müharibəsi şəhidlərinin əziz xatirəsi yad edildi.
Tədbiri giriş sözü ilə Riyaziyyat fakültəsinin dekanı dosent Xalidə Həsənova açaraq, Sumqayıt Dövlət Universitetinin kollektivini 60 illik yubiley münasibətilə təbrik etdi və bildirdi ki, keçən 60 il ərzində Sumqayıt Dövlət Universiteti bir çox tarixi nailiyyətlərə imza atıb. Gündən-günə inkişaf edən, möhkəmlənən maddi-texniki bazası, kadr potensialı, yüksək texnologiyaların son nailiyyətləri ilə təhciz olunan auditoriyalar, laboratoriyalar və tədris kabinetləri, elektron kitabxana, müasir standartlara cavab verən tədris metodları, nəzəriyyə ilə təcrübənin kəsişmə nöqtəsi olan mərkəzlər, tələbələrin asudə vaxtının səmərəli təşkilinə təkan verən idman qurğuları, “Tələbə evi”, tarixlə müasirlik arasında körpü olan kompleksləri ilə SDU şəhər içərisində bir şəhərdir.
Dosent Xalidə Həsənova “Təqvimdə Fibonaççi” adlandırılan bu tədbirin keçirilməsinin maarifləndirici məqsəd daşıdığını bildirərək bu günün önəmi haqqında qısa məlumat verdi. O, bildirdi ki, bugün burada “Fibonaççi” adlı intellektual oyun da keçiriləcək. Oyunun keçirilməsinin əsas məqsədi tələbələrin riyaziyyat sahəsi üzrə istedad və qabiliyyətlərini, dünyagörüşlərini, intellektual bilik səviyyələrini inkişaf etdirmək və bu kimi bilik yarışlarına olan maraqlarını daha da artırmaqdan ibarətdir.
Tədbirdə tələbələrin hazırladığı “Fibonaççi ardıcıllığı”na həsr olunmuş təqdimatlar və səhnəciklər nümayiş olundu. Bu ardıcıllığın tarixi, istifadə sahələri, sənətdə və musiqidə yeri haqqında maraqlı məlumatlar verildi.
Daha sonra tələbələr arasında “Fibonaççi” adlı intellektual bilik yarışına start verildi.
Sonra universitetin rektoru, professor Elxan Hüseynov çıxış edərək tədbir haqqında öz təəssüratlarını bölüşdü, belə yarışın tələbələrin riyaziyyat fənninə marağının artırılmasına, istedadlı gənclərin aşkara çıxarılmasına xidmət etdiyini bildirərək onlarda elmi motivasiya hissini gücləndirəcəyinə və gələcək uğurlara istiqamətləndirəcəyinə əminliyini bidirdi və yarışının qaliblərinə diplomlar təqdim etdi.
Tədbirdə respublikamızın tanınmış incəsənət xadimləri və digər gənc sənətçilər ifaları ilə SDU kollektivini təbrik etdilər.
Qeyd edək ki, bu gün riyaziyyatsevərlər tərəfindən məşhur italyan riyaziyyatçısı Leonardo De Pizzanın kəşfi olan “Fibonaççi ardıcıllığı”nın ilk elementlərinə əsasən 11-ci ayın 23-ü tarixində qeyd olunur.

Главная страница | Новости | На математическом факультете состоялось мероприятие «Фибоначчи в календаре», посвященное 60-летию СГУ
Yerləşdirilmə tarixi : 23 Ноябрь 2022 16:05
На математическом факультете состоялось мероприятие «Фибоначчи в календаре», посвященное 60-летию СГУ
23 ноября в СГУ прошло мероприятие «Фибоначчи в календаре», организованное математическим факультететом по случаю 60-летия университета.
Минутой молчания почтили память шехидов Отечественной войны, отдавших свои жизни за территориальную целостность Азербайджанской Республики.
Декан факультета доц. Халида Гасанова поздравила коллектив Сумгаитского государственного университета с 60-летием и отметила, что за последние годы СГУ достиг больших успехов в области науки и образования. Материально-техническая база университета, его кадровый потенциал, оснащенные современным оборудованием аудитории и лаборатории, электронная библиотека, применение новых методик обучения, соответствующих современным стандартам, организация досуга студентов, реставрация «Студенческого дома» и т.д. способствуют эффективной организации учебного процесса в СГУ.
Доц. Халида Гасанова сообщила, что мероприятие «Фибоначчи в календаре» имеет просветительскую цель, и отметила, что основной целью проведения интеллектуальной игры «Фибоначчи» является выявление математических способностей талантливых студентов, повышение уровня их мировоззрения, а также поощрение интереса к подобным интеллектуальным конкурсам.
На мероприятии были продемонстрированны подготовленные студентами факультета презентации, в которых рассказывалось об истории «последовательности Фибоначчи» и ее применении в искусстве и музыке.
Далее был дан старт интеллектуальному конкурсу «Фибоначчи».
Ректор университета проф. Эльхан Гусейнов поделился своими впечатлениями о мероприятии и отметил, что проведение таких конкурсов способствует повышению интереса студентов к предмету математики, пожелал им успехов в будущем и вручил дипломы победителям конкурса.
На мероприятии также выступили известные артисты республики, которые поздравили коллектив СГУ с юбилеем и исполнили свои композиции.
Напомним, что ежегодно 23 ноября отмечается День Фибоначи, учрежденный в честь средневекового ученого математика Леонардо Пизано, открывшего последовательность чисел, в которой каждое равно сумме двух предыдущих.