Riyaziyyat fakültəsinin təşkilatçılığı ilə SDU-nun 60 illik yubileyinə həsr olunmuş “Təqvimdə Fibonaççi” adlı tədbir keçirildi
Noyabrın 23-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Riyaziyyat fakültəsinin təşkilatçılığı ilə SDU-nun 60 illik yubileyinə həsr olunmuş “Təqvimdə Fibonaççi” adlı tədbir keçirildi.
Əvvəlcə Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyü yolunda canını qurban vermiş Vətən müharibəsi şəhidlərinin əziz xatirəsi yad edildi.
Tədbiri giriş sözü ilə Riyaziyyat fakültəsinin dekanı dosent Xalidə Həsənova açaraq, Sumqayıt Dövlət Universitetinin kollektivini 60 illik yubiley münasibətilə təbrik etdi və bildirdi ki, keçən 60 il ərzində Sumqayıt Dövlət Universiteti bir çox tarixi nailiyyətlərə imza atıb. Gündən-günə inkişaf edən, möhkəmlənən maddi-texniki bazası, kadr potensialı, yüksək texnologiyaların son nailiyyətləri ilə təhciz olunan auditoriyalar, laboratoriyalar və tədris kabinetləri, elektron kitabxana, müasir standartlara cavab verən tədris metodları, nəzəriyyə ilə təcrübənin kəsişmə nöqtəsi olan mərkəzlər, tələbələrin asudə vaxtının səmərəli təşkilinə təkan verən idman qurğuları, “Tələbə evi”, tarixlə müasirlik arasında körpü olan kompleksləri ilə SDU şəhər içərisində bir şəhərdir.
Dosent Xalidə Həsənova “Təqvimdə Fibonaççi” adlandırılan bu tədbirin keçirilməsinin maarifləndirici məqsəd daşıdığını bildirərək bu günün önəmi haqqında qısa məlumat verdi. O, bildirdi ki, bugün burada “Fibonaççi” adlı intellektual oyun da keçiriləcək. Oyunun keçirilməsinin əsas məqsədi tələbələrin riyaziyyat sahəsi üzrə istedad və qabiliyyətlərini, dünyagörüşlərini, intellektual bilik səviyyələrini inkişaf etdirmək və bu kimi bilik yarışlarına olan maraqlarını daha da artırmaqdan ibarətdir.
Tədbirdə tələbələrin hazırladığı “Fibonaççi ardıcıllığı”na həsr olunmuş təqdimatlar və səhnəciklər nümayiş olundu. Bu ardıcıllığın tarixi, istifadə sahələri, sənətdə və musiqidə yeri haqqında maraqlı məlumatlar verildi.
Daha sonra tələbələr arasında “Fibonaççi” adlı intellektual bilik yarışına start verildi.
Sonra universitetin rektoru, professor Elxan Hüseynov çıxış edərək tədbir haqqında öz təəssüratlarını bölüşdü, belə yarışın tələbələrin riyaziyyat fənninə marağının artırılmasına, istedadlı gənclərin aşkara çıxarılmasına xidmət etdiyini bildirərək onlarda elmi motivasiya hissini gücləndirəcəyinə və gələcək uğurlara istiqamətləndirəcəyinə əminliyini bidirdi və yarışının qaliblərinə diplomlar təqdim etdi.
Tədbirdə respublikamızın tanınmış incəsənət xadimləri və digər gənc sənətçilər ifaları ilə SDU kollektivini təbrik etdilər.
Qeyd edək ki, bu gün riyaziyyatsevərlər tərəfindən məşhur italyan riyaziyyatçısı Leonardo De Pizzanın kəşfi olan “Fibonaççi ardıcıllığı”nın ilk elementlərinə əsasən 11-ci ayın 23-ü tarixində qeyd olunur.

Home | News | THE EVENT DEDICATED TO THE 60TH ANNIVERSARY OF SSU "FIBONACCI ON THE CALENDAR" WAS ORGANIZED BY THE FACULTY OF MATHEMATICS
Yerləşdirilmə tarixi : 23 November 2022 16:05
THE EVENT DEDICATED TO THE 60TH ANNIVERSARY OF SSU "FIBONACCI ON THE CALENDAR" WAS ORGANIZED BY THE FACULTY OF MATHEMATICS
On November 23, an event called "Fibonacci on the Calendar" dedicated to the 60th anniversary of the Sumgayit State University was organized by the Mathematics faculty of Sumgayit State University.
First, the dear memory of the martyrs of the Patriotic war, who sacrificed their lives for the territorial integrity of the Republic of Azerbaijan was commemorated.
The event was opened by the dean of the faculty of Mathematics, associate professor Khalida Hasanova  congratulated the staff of Sumgait State University on the occasion of its 60th anniversary and stated that Sumgait State University has achieved many historical achievements in the past 60 years. Day by day developing and strengthening material and technical base, personnel potential, auditoriums equipped with the latest achievements of high technologies, laboratories and classrooms, electronic library, teaching methods that meet modern standards, "Student House" and its complexes that are a bridge between history and modernity, taking into account all aboved SSU is a city within a city.
Associate professor Khalida Hasanova stated that holding this event called "Fibonacci on the Calendar" has an educational purpose and gave brief information about the importance of this day. The main purpose of the game is to develop students' talents and abilities in the field of mathematics, worldviews, intellectual knowledge levels and to further increase their interest in such knowledge competitions.
Presentations and scences  dedicated to the "Fibonacci sequence" prepared by students were shown at the event. Interesting information was given about the history of this sequence, its uses, and its place in art and music.
Later, the intellectual knowledge competition called "Fibonacci" was started among the students.
Then, the rector of the university professor Elkhan Huseynov  gave a speech and shared his impressions about the event, stating that such a competition serves to increase the interest of students in the subject of mathematics, to reveal talented young people, expressed his confidence that it will strengthen their sense of scientific motivation and guide them to future success, and presented diplomas to the winners of the competition.
At the event, well-known artists of our republic and other young artists congratulated the SSU team with their performances.
It should be noted that today is celebrated by math lovers on the 23rd of the 11th month based on the first elements of the "Fibonacci sequence" discovered by the famous Italian mathematician Leonardo De Pizza.