SDU-nun 60 illik yubileyinə həsr olunmuş Respublika elmi konfransı öz işinə başladı
Əvvəlcə Sumqayıt Dövlət Universitetinin 60 illik yubileyi ilə əlaqədar olaraq, rektor professor Elxan Hüseynov və universitetin bir qrup professor-müəllim heyəti Sumqayıtda Ulu öndər Heydər Əliyevin abidəsini ziyarət edib, abidə önünə gül dəstələri qoydular.
Sonra Sumqayıt Şəhidlər xiyabanı və şəhidlik zirvəsinə ucalan tələbə-məzunların xatirələrini əbədiləşdirmək üçün SDU-nun həyətində yaradılan abidə kompleksi ziyarət edildi, abidə önünə gül dəstələri düzüldü və Vətənimizin azadlığı, ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən şəhidlərimizin ruhu bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Daha sonra Sumqayıt Dövlət Universitetinin 60 illik yubileyinə həsr olunmuş “Universitet elminin və təhsilinin müasir problemləri” mövzusunda Respublika elmi konfransı onlayn formatda öz işinə başladı.
Konfransda Azərbaycan universitetləri ilə yanaşı, dünyanın bir çox ölkələrindən: Türkiyədən, Rusiyadan bir qrup alimlər iştirak edirdilər.
Konfransı giriş sözü ilə universitetin Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru professor Ramazan Məmmədov açaraq iştirakçılara rektor professor Elxan Hüseynovun salamlarını çatdırdı və konfransın mövzusunun aktuallığından bəhs etdi və bugünkü konfransın məhz universitet elminin və təhsilinin müasir problemləri mövzusuna həsr edilməsinin təsadüfi olmadığını bildirdi. Prorektor dövlət başçısının rəhbərliyi ilə son illər milli təhsil sisteminin daha da inkişafı, müasirləşdirilməsi, təhsil işçilərinin cəmiyyətdəki layiqli yeri və mövqeyinin möhkəmləndirilməsi, həmçinin onların sosial müdafiə sisteminin etibarlı təmini sahəsində həyata keçirilən mühüm tədbirlər haqqında danışdı və qeyd etdi ki, bu gün həm dünyada, həm də Azərbaycanda cəmiyyət həyatının bütün sahələrində, o cümlədən də təhsildə sürətli dəyişikliklər baş verir. Bu istiqamətdə 60 illik yubileyi qeyd edilən Sumqayıt Dövlət Universitetinin uğurları sonsuz fərəh və sevinc hissi doğurur.
Professor Ramazan Məmmədov “Elm, təhsil və tərbiyənin vəhdətliyi probleminə linqvodidaktik baxış” adlı məruzə ilə çıxış etdi, ali məktəbin yaranma tarixi, onun fəaliyyət istiqamətləri, həyata keçirdiyi beynəlxalq proqram, layihələr barədə məlumat verdi. Qeyd etdi ki, 60 illik fəaliyyəti dövründə Sumqayıt Dövlət Universiteti bir çox tarixi nailiyyətlərə imza atıb.
Azərbaycan Universitetinin Elmi işlər üzrə prorektoru professor Yusif Qasımov “Azərbaycanda ali təhsil – müasir çağırışlar”, Hacettepe Universitetinin təqaüddə olan təhsil işçisi, Sumqayıt Dövlət Universitetinin Fəxri doktoru Şükrü Haluk Akalın “Sumqayıt Dövlət Universitetinin 60-cı ildönümü münasibətilə”, SDU-nun İnformasiya texnologiyaları və proqramlaşdırma kafedrasının professorları Aqil Hüseynov “İnformasiya texnologiyaları və proqramlaşdırma kafedrasının kadr hazırlığındakı rolu və nailiyyətləri”, SDU-nun Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı professor Adil Baxşəliyev “Gənclərin milli-mənəvi dəyərlər əsasında formalaşmasında universitetlərin rolu”, Sumqayıt Dövlət Universitetinin dosenti Turqay Hüseynov “ZOOM platformasının tətbiqi ilə binar mühazirənin keçirilməsi imkanları haqqında” mövzularında məruzə etdilər və SDU-nu 60 illik yubileyi münasibətilə təbrik edərək universitetin Azərbaycan cəmiyyətindəki əhəmiyyətli rolundan bəhs etdilər. SDU-nun keçdiyi tarixi yoldan, qazandığı uğurlardan və ali məktəbin gənc nəslin təlim-tərbiyəsindəki rolundan danışdılar və bu ali təhsil ocağına yeni-yeni uğurlar arzuladılar. Məruzəçilər qeyd etdilər ki, hazırda dünyada ali təhsilin vəziyyəti və perspektivləri barədə ciddi diskussiyalar aparılmaqdadır. Belə bir qənaət yaranmışdır ki, insan cəmiyyətinin elitar təbəqəsinin formalaşmasında, onların daha sivil və kamil səviyyəyə çatmasında ali təhsilin, xüsusilə universitetlərin rolu əvəzsizdir. Universitetlərimizin perspektiv inkişafını təmin etmək, elm və istehsalatla inteqrasiyanı sürətləndirmək üçün bir sıra tədbirlərin həyata keçirilməsi ali təhsil sahəsində islahatların daha səmərəli nəticə verməsinə bilavasitə öz müsbət təsirini göstərir.

Приступила к работе Республиканская научная конференция, посвященная 60 –летнему юбилею СГУ
Перед началом конференции ректор профессор Эльхан Гусейнов и группа представителей профессорско-преподавательского состава Сумгаитского государственного университета посетили памятник общенационального лидера Гейдара Алиева в Сумгаите и возложили цветы.
Затем делегация побывала на Аллее шехидов в Сумгаите и посетила Мемориальный комплекс, воздвигнутый в память о шехидах студентах –выпускниках вуза во дворе СГУ, и возложила цветы.
Далее в онлайн–формате приступила к работе Республиканская научная конференция «Современные проблемы университетской науки и образования», посвященная 60-летному юбилею Сумгаитского государственного университета.
Наряду с азербайджанскими университетами в конференции приняли участие группа ученых из таких мировых стран, как Турция, Россия.
Конференцию открыл проректор по науке и инновациям профессор Рамазан Мамедов. Он передал участникам конференции приветствие ректора университета профессора Эльхана Гусейнова, отметил актуальность темы конференции, сказав, что она посвящена современным проблемам науки и образования и выбрана неслучайно. За последние годы под руководством главы государства укрепляется, модернизируется и развивается национальная система образования, расширяется позиция и место работников образования в обществе, надежно обеспечивается их социальная защита. Сегодня в мире, в том числе и Азербайджане, в жизни общества происходят положительные изменения во всех сферах, в том числе и образовании. Успехи в этом направления Сумгаитского государственного униве6рситета, отмечающего свой 60-летний юбилей, вселяют бесконечную гордость и радость в каждого члена коллектива.
Профессор Рамазан Мамедов выступил с докладом «Лингводидактический взгляд: единство проблемы науки, образования и воспитания». В своем докладе он информировал участников конференции об истории создания вуза, направлениях его деятельности, осуществляемых международных программах и проектах. Проректор отметил, что за 60 лет своей деятельности Сумгаитский государственный университет достиг немало успехов.
Выступили: проректор по научной работе Университета Азербайджан профессор Юсиф Гасымов с докладом «Высшее образование в Азербайджане –современные призывы», находящийся на пенсии, бывший работник образования Университета Хаджеттепе, Почетный доктор СГУ Шукрю Халик Акалын – «По поводу с 60-летия Сумгаитского государственного университета», профессор кафедры информационных технологий и программирования Агиль Гусейнов –«Роль и достижения кафедры информационных технологий и программирования в деле подготовки кадров», декан факультета Истории и географии профессор Адиль Бахшалиев- «Роль университетов в формировании молодежи на национально-нравственных ценностях», доцент СГУ Тургай Гусейнов –«О возможностях проведения бинарной лекции на платформе ZOOM». Докладчики поздравили всех с 60-летним юбилеем СГУ и рассказали о роли университета в азербайджанском обществе. Они также информировали слушателей о славном пути, пройденном вузом за 60 лет, достигнутых успехах в деле воспитания и образования молодежи и пожелали коллективу университета дальнейших успехов. Докладчики также отметили, что серьезные дискуссии о положении и перспективах высшего образования в мире продолжаются и сегодня. Естественно, что роль высшего образования, в частности, университетов в воспитание элитной прослойки общества, её совершенствовании незаменима. Проведение ряда определенных мер, способствует тому, что реформы в области высшего образования дают более эффективные результаты в деле обеспечения перспективного развития наших университетов, для ускоренной интеграции науки и производства.