İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin bir qrup müəllim və tələbəsi II Fəxri xiyabanı ziyarət etdilər
Noyabrın 9-da Sumqayıt Dövlət Universitetinin İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin bir qrup müəllim və tələbəsi fakültənin şəhid məzunu Rəşad Mikayılzadənin şəhadətə yüksəlməsinin ikinci ildönümü ilə əlaqədar II Fəxri xiyabanda şəhidin məzarını ziyarət etdilər, məzarı üzərinə gül çələngi qoydular.
Fakültə dekanı dosent Aynurə Yəhyayeva, eləcə də Biznesin təşkili və menecment kafedrasının müdiri dosent Qalib Hüseynov şəhid Rəşad Mikayılzadənin Vətən müharibəsində göstərdiyi şücaət və qəhrəmanlıqlardan, döyüş yolundan bəhs edib, onun vətənpərvər, nümunəvi tələbə olduğunu qeyd edərək bu cür igid, mərd oğul yetişdirdiklərinə görə şəhidin valideynlərinə dərin minnətdarlıqlarını ifadə etdilər. Onu da vurğuladılar ki, Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə rəşadətli Azərbaycan Ordusunun qazandığı Böyük Zəfər şanlı tariximizə qızıl hərflərlə yazıldı. 44 gün davam edən Vətən müharibəsində qazanılan parlaq qələbədə Sumqayıt Dövlət Universitetinin də tələbə gəncləri yüksək vətənpərvərlik nümayiş etdiriblər.
Qeyd edək ki, əslən Lerik rayonunun Camaşayır kəndindən olan Rəşad İlham oğlu Mikayılzadə 30 sentyabr 1995-ci ildə Bakı şəhəri Yasamal rayonunda dünyaya gəlib. 2013-cü ildə SDU-nun Maliyyə və mühasibat uçotu ixtisasına qəbul olub. 2015-ci ildə keçirilən ilk Avropa Oyunlarında könüllü kimi iştirak etdiyinə görə təşəkkürnamə ilə təltif edilib. Rəşad Mikayılzadə 2019-cu ildə Yasamal rayonu Hərbi Komissarlığı tərəfindən həqiqi hərbi xidmətə çağırılıb və Qazax rayonunda yerləşən "N" saylı Hərbi hissəyə göndərilib. Nümunəvi xidmətinə görə 2020-ci ildə Fəxri fərmanla təltif olunub. Rəşad 2020-ci ilin 27 sentyabr tarixindən etibarən başlayan II Qarabağ müharibəsinin ilk günlərindən vətənimizin ərazi bütövlüyü uğrunda gedən şiddətli döyüşlərdə iştirak etmiş, 9 noyabr 2020-ci ildə şəhadətə yüksəlmişdir.
Rəşad Mikayılzadə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Sərəncamı ilə ölümündən sonra “Vətən uğrunda”, “Döyüşdə fərqlənməyə görə” və “Xocavəndin azad olunmasına görə” medalları ilə təltif olunub.

Главная страница | Новости | Группа преподавателей и студентов факультета экономики и управления посетила II Аллею почетного захоронения
Yerləşdirilmə tarixi : 10 Ноябрь 2022 15:54
Группа преподавателей и студентов факультета экономики и управления посетила II Аллею почетного захоронения
9 ноября группа преподавателей и студентов факультета экономики и управления Сумгаитского государственного университета возложила венок к могиле выпускника факультета шехида Рашада Микаилзаде на II Аллее почетного захоронения.
Декан факультета доц. Айнура Яхьяева и заведующий кафедрой организации бизнеса и менеджмента доц. Галиб Гусейнов рассказали о боевом пути Рашада Микаилзаде в Отечественной войне, отметив, что он был примерным студентом и патриотом своей страны. Они выразили глубокую признательность родителям шехида и подчеркнули, что выпускники Сумгаитского государственного университета проявили мужество и героизм в 44-дневной Отечественной войне и внесли свой вклад в победу азербайджанской армии, одержанную под руководством Главнокомандующего Ильхама Алиева.
Отметим, что Рашад Ильхам оглы Микаилзаде был родом из села Джамашаир Лерикского района. Он родился 30 сентября 1995 года в Ясамальском районе города Баку. В 2013 году Рашад поступил в СГУ на специальность «Финансы и бухгалтерский учет». В 2015 году ему было вручено Благодарственное письмо за участие в первых Европейских играх в качестве волонтера. В 2019 году Рашад Микаилзаде был призван на действительную военную службу Военным комиссариатом Ясамальского района и направлен в воинскую часть № «N», расположенную в Газахском районе. В 2020 году за образцовую службу награжден Почетной грамотой. С первых дней Второй карабахской войны, начавшейся 27 сентября 2020 года, Рашад Микаилзаде участвовал в боях за территориальную целостность нашей Родины. Он погиб 9 ноября 2020 года.
Указом Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева Рашад Микаилзаде посмертно награжден медалями «За Отечество», «За боевые отличия» и «За освобождение Ходжавенда».