SDU-nun fakültələrində 8 Noyabr-Zəfər Gününə həsr olunmuş silsilə tədbirlər davam etdirilir
Ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin 2020-ci il 3 dekabr tarixli Sərəncamına əsasən xalqımızın qüdrətinə və milli qürurunun təntənəsinə çevrilən, bu misilsiz qələbənin əbədiləşdirilməsi məqsədilə "Zəfər Günü" ölkə səviyyəsində təntənəli şəkildə qeyd olunur. Sumqayıt Dövlət Universitetində də silsilə tədbirlər keçirilir.
Noyabrın 4-də İqtisadiyyat və idarəetmə, Mühəndislik, Tarix və coğrafiya və Filologiya fakültələrində keçirilən tədbirlərdə fakültə dekanları çıxış edərək 44 gün davam edən Vətən müharibəsində Müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə rəşadətli Azərbaycan ordusunun qazandığı Böyük Zəfərdən, onun tarixi əhəmiyyətindən danışdılar. Bildirdilər ki, çoxəsrlik tariximizin ən şərəfli səhifəsi olan Zəfər tariximiz Dəmir Yumruq ətrafında birləşən xalqımızın milli ruhunu, dövlətimizin, ordumuzun gücünü və millətimizin həmrəyliyini dünyaya bir daha nümayiş etdirdi. Biz bu Qələbəni bizə yaşadan qətiyyətli Müzəffər Ali Baş Komandanımıza, rəşadətli Azərbaycan Ordusuna, Vətən torpaqları uğrunda canlarından keçən igid oğullarımıza, şəhid və qazilərimizə borcluyuq.
Tədbirlərdə çıxış edən natiqlər bildirdilər ki, xalqımız öz doğma torpaqlarımızdan düşməni qovaraq tarixi missiyamızı yerinə yetirdi, ərazi bütövlüyünü, tarixi ədaləti bərpa etdi. Bu barədə Prezident cənab İlham Əliyevin xalqa müraciətində dediyi fikirlərlə desək ,"Biz haqlıyıq, biz öz torpağımızda vuruşuruq, öz torpağımızda şəhidlər veririk. Bizim savaşımız müqəddəs savaşdır!”
Tədbirlərdə onu da əlavə etdilər ki, biz bu gün "Zəfər Günü"nü öz əzəli torpaqlarımızda, Şuşada, Cıdır düzündə fəxarətlə qeyd edirik.
Tədbirlərdə tələbələrin ifalarında vətənpərvər ruhlu şeirlər səsləndirildi, Zəfər yolunu əks etdirən videoçarxlar nümayiş olundu.

Home | News | EVENTS DEDICATED TO NOVEMBER 8 - VICTORY DAY WERE HELD IN THE FACULTIES OF SSU
According to the Decree of the President of the country Mr. Ilham Aliyev dated December 3, 2020, Victory Day is solemnly celebrated at the national level in order to perpetuate this victory which became a celebration of the power and national pride of our people. A series of events are also held at Sumgayit State University.
On November 4, at the events held in the faculties of Economics and Management, Engineering, History and geography and Philology, the deans of the faculties spoke about the Great Victory won by the brave Azerbaijani army under the leadership of the Supreme Commander-in-Chief Mr. Ilham Aliyev in the 44-day long Patriotic war and its historical importance. They said that our history of Victory is the most glorious page of our century-long history, once again demonstrated to the world the national spirit of our people united around the Iron Fist, and the solidarity of our nation. We obliged for this Victory to our determined Commander-in-Chief , to the brave Azerbaijani Army, martyrs   and veterans who gave their lives for the Motherland.
At the event speakers said that Azerbaijan fulfilled its historical mission by expelling the enemy from its native land, restored territorial integrity and historical justice. If we speak about this in the words of President Mr. Ilham Aliyev in his address to the people, "We are right, we are fighting on our land, we are martyrs on our land. Our war is a holy war!"
At the event, they added that today we are proudly celebrating the Victory Day in our ancient lands, in Shusha, on the Cidir Plain.
At the events, patriotic poems were performed by students, and videos depicting the Victory Road were shown.