SDU-nun fakültələrində 8 Noyabr-Zəfər Gününə həsr olunmuş silsilə tədbirlər davam etdirilir
Ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin 2020-ci il 3 dekabr tarixli Sərəncamına əsasən xalqımızın qüdrətinə və milli qürurunun təntənəsinə çevrilən, bu misilsiz qələbənin əbədiləşdirilməsi məqsədilə "Zəfər Günü" ölkə səviyyəsində təntənəli şəkildə qeyd olunur. Sumqayıt Dövlət Universitetində də silsilə tədbirlər keçirilir.
Noyabrın 4-də İqtisadiyyat və idarəetmə, Mühəndislik, Tarix və coğrafiya və Filologiya fakültələrində keçirilən tədbirlərdə fakültə dekanları çıxış edərək 44 gün davam edən Vətən müharibəsində Müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə rəşadətli Azərbaycan ordusunun qazandığı Böyük Zəfərdən, onun tarixi əhəmiyyətindən danışdılar. Bildirdilər ki, çoxəsrlik tariximizin ən şərəfli səhifəsi olan Zəfər tariximiz Dəmir Yumruq ətrafında birləşən xalqımızın milli ruhunu, dövlətimizin, ordumuzun gücünü və millətimizin həmrəyliyini dünyaya bir daha nümayiş etdirdi. Biz bu Qələbəni bizə yaşadan qətiyyətli Müzəffər Ali Baş Komandanımıza, rəşadətli Azərbaycan Ordusuna, Vətən torpaqları uğrunda canlarından keçən igid oğullarımıza, şəhid və qazilərimizə borcluyuq.
Tədbirlərdə çıxış edən natiqlər bildirdilər ki, xalqımız öz doğma torpaqlarımızdan düşməni qovaraq tarixi missiyamızı yerinə yetirdi, ərazi bütövlüyünü, tarixi ədaləti bərpa etdi. Bu barədə Prezident cənab İlham Əliyevin xalqa müraciətində dediyi fikirlərlə desək ,"Biz haqlıyıq, biz öz torpağımızda vuruşuruq, öz torpağımızda şəhidlər veririk. Bizim savaşımız müqəddəs savaşdır!”
Tədbirlərdə onu da əlavə etdilər ki, biz bu gün "Zəfər Günü"nü öz əzəli torpaqlarımızda, Şuşada, Cıdır düzündə fəxarətlə qeyd edirik.
Tədbirlərdə tələbələrin ifalarında vətənpərvər ruhlu şeirlər səsləndirildi, Zəfər yolunu əks etdirən videoçarxlar nümayiş olundu.

Главная страница | Новости | На факультетах СГУ проводятся мероприятия, посвященные 8 Ноября –Дню победы
На факультетах СГУ проводятся мероприятия, посвященные 8 Ноября –Дню победы
Согласно распоряжению Президента Ильхама Алиева от 3 декабря 2020 года, День победы торжественно отмечается в стране на государственном уровне. Это победа, ставшая олицетворением мощи, национальной гордости и единства азербайджанского народа будет отмечаться в республике всегда. В Сумгаитском государственном университете тоже проводится цикл мероприятий, посвященных этой славной победе.
На мероприятиях, проводимых 4 ноября на факультетах Экономики и управления, Инженерии, Истории и географии и Филологии выступили их деканы. Они рассказали о 44-дневной войне, победе, одержанной победоносной Азербайджанской Армией под руководством Верховного Главнокомандующего Президента Ильхама Алиева. Было отмечено, что победа, ставшая одной из самых ярких и героических страниц нашей истории, показала всему миру национальный дух нашего народа, силу и мощь Азербайджанской Армии, единство народа, объединившегося вокруг Железного кулака. Мы преклоняемся перед памятью наших героических сынов, отдавших жизнь за Родину! Этой победой мы обязаны победоносной Азербайджанской Армии, Верховному Главнокомандующему, шехидам и ветеранам, получившим ранения в этой войне.
Выступающие отметили, что, освободив свои родные земли от врага, Азербайджан выполнил свою историческую миссию, обеспечив территориальную целостность и восстановив историческую справедливость. Об этом сказал Президент Ильхам Алиев в своём обращении к народу: «Мы правы, мы воюем на своих землях, теряем своих сыновей на своей земле. Наша война –это священная война!»
Было отмечено, что День победы сегодня мы с гордостью отмечаем на своих исконных землях, в Шуше, Джыдыр –дюзю.
На мероприятиях прозвучали стихи на патриотические темы в исполнении студентов. Был продемонстрирован видеоролик, посвященный Дню победы.