Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun Elmi kitabxanasında “8 Noyabr - Zəfər Günüdür” adlı tədbir keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 03 Noyabr 2022 14:47
SDU-nun Elmi kitabxanasında “8 Noyabr - Zəfər Günüdür” adlı tədbir keçirildi
Noyabrın 3-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Elmi kitabxanasında “8 Noyabr - Zəfər Günüdür ” adlı tədbir keçirildi.
Tədbirdə universitetin Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru dosent Elmar Xəlilov, Elmi kitabxananın müdiri Nailə Əmrahova, Azad Həmkarlar İttifaqının sədri Nemət İbayev, Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının müəllimi dosent Samir Kərimli, Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri Tayfun Hacılı və tələbə heyəti iştirak etdi.
Əvvəlcə dövlətimizin müstəqilliyi, suverenliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Tədbiri giriş sözü ilə Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektor dosent Elmar Xəlilov açaraq Zəfər bayramı münasibətilə xalqımızı təbrik etdi, Prezident, Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Vətən müharibəsində qələbə qazanan, qanları ilə tarix yazan Azərbaycan əsgərinin şücaətindən danışdı. Bildirdi ki, noyabrın 8-də uzun sürən həsrətdən sonra Azərbaycan xalqı üçün böyük əhəmiyyət kəsb edən və rəmzi məna daşıyan Şuşa şəhəri işğaldan azad edildi. Qarabağın tacı olan Şuşa şəhərinin azad edilməsi dünya hərb tarixinə unikal hərbi əməliyyat kimi daxil oldu. Bu gün xalqımız qüdrətimizin və milli qürurumuzun təntənəsinə çevrilən, dövlətimizin nüfuzu və gələcək inkişafı baxımından müstəsna əhəmiyyət kəsb edən bu misilsiz qələbəni yüksək səviyyədə qeyd edir.
Dosent Elmar Xəlilov həmin müharibədə sağlamlığını itirən qazilərimizə şəfa, şəhidlərimizə Allahdan rəhmət dilədi. Vətən uğrunda canlarını fəda edən şəhidlərimizin qəlbimizdə əbədi yaşayacağını, onların adlarının daim uca tutulacağını vurğuladı.
Elmi kitabxananın müdiri Nailə Əmrahova, eləcə də Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının müəllimi dosent Samir Kərimli çıxış edərək milli dövlətçilik tariximizdən, güclü ordu və ona rəhbərlik edən Müzəffər Ali Baş Komandan, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin gərgin siyasi-diplomatik fəaliyyətindən danışdılar və bildirdilər ki, bu gün xalqımız böyük Qələbənin xoşbəxtliyi və sevincini yaşayır.
Elmi kitabxananın əməkdaşları: Ülkər Ramazanova “Vətən sizə oğul dedi”, Turan Məmmədova “Zəfər tarixi – zəfər yürüşü ” mövzularında çıxış etdilər.
Filologiya fakültəsinin III kurs tələbələri: Humay İsayeva “Murovun o üzü də vətəndir ”, Nərmin Qardaşxanlı isə “Xudayar ” şeirlərini səsləndirdilər.

Главная страница | Новости | В Научной библиотеке СГУ прошло мероприятие «8 Ноября – День Победы»
3 ноября в Научной библиотеке Сумгаитского государственного университета состоялось мероприятие, посвященное 8 Ноябрю – Дню Победы.
В мероприятии приняли участие проректор по социальным вопросам и связям с общественностью доц. Эльмар Халилов, заведующая научной библиотекой Наиля Амрахова, председатель Свободного профсоюза университета Немат Ибаев, преподаватель кафедры истории и методики ее преподавания доц. Самир Керимли, председатель Студенческого профсоюзного комитета Тайфун Гаджилы и студенты.
Минутой молчания почтили память шехидов, павших за территориальную целостность нашей страны.
Мероприятие открыл проректор доц. Эльмар Халилов. Он поздравил с праздником Победы и рассказал о мужестве азербайджанского солдата, одержавшего победу в Отечественной войне под руководством Президента, Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева. доц. Э.Халилов сообщил, что 8 ноября был освобожден от оккупации город Шуша, имеющий большое символическое значение для азербайджанского народа. Освобождение города Шуша вошло в мировую военную историю как уникальная военная операция. Сегодня наш народ празднует эту беспримерную победу, которая имеет исключительное значение с точки зрения престижа и будущего развития нашего государства. Доц. Э.Халилов подчеркнул, что память шехидов всегда будет жить в наших сердцах.
Заведующая научной библиотекой Наиля Амрахова и преподаватель кафедры истории и методики ее преподавания доц. Самир Керимли рассказали об истории нашей национальной государственности, создании сильной армии и напряженной политико-дипломатической деятельности Президента Ильхама Алиева. Они отметили, что благодаря этому сегодня наш народ с большой радостью отмечает День Победы.
С докладами также выступили сотрудницы научной библиотеки Улькер Рамазанова «Родина назвала тебя сыном» и Туран Мамедова «История победы – марш победы».
Студентки третьего курса филологического факультета Хумай Исаева и Нармин Кардашханлы прочитали стихи «По ту сторону Мурова – Родина» и «Худаяр».