Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun Elmi kitabxanasında “8 Noyabr - Zəfər Günüdür” adlı tədbir keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 03 Noyabr 2022 14:47
SDU-nun Elmi kitabxanasında “8 Noyabr - Zəfər Günüdür” adlı tədbir keçirildi
Noyabrın 3-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Elmi kitabxanasında “8 Noyabr - Zəfər Günüdür ” adlı tədbir keçirildi.
Tədbirdə universitetin Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru dosent Elmar Xəlilov, Elmi kitabxananın müdiri Nailə Əmrahova, Azad Həmkarlar İttifaqının sədri Nemət İbayev, Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının müəllimi dosent Samir Kərimli, Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri Tayfun Hacılı və tələbə heyəti iştirak etdi.
Əvvəlcə dövlətimizin müstəqilliyi, suverenliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Tədbiri giriş sözü ilə Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektor dosent Elmar Xəlilov açaraq Zəfər bayramı münasibətilə xalqımızı təbrik etdi, Prezident, Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Vətən müharibəsində qələbə qazanan, qanları ilə tarix yazan Azərbaycan əsgərinin şücaətindən danışdı. Bildirdi ki, noyabrın 8-də uzun sürən həsrətdən sonra Azərbaycan xalqı üçün böyük əhəmiyyət kəsb edən və rəmzi məna daşıyan Şuşa şəhəri işğaldan azad edildi. Qarabağın tacı olan Şuşa şəhərinin azad edilməsi dünya hərb tarixinə unikal hərbi əməliyyat kimi daxil oldu. Bu gün xalqımız qüdrətimizin və milli qürurumuzun təntənəsinə çevrilən, dövlətimizin nüfuzu və gələcək inkişafı baxımından müstəsna əhəmiyyət kəsb edən bu misilsiz qələbəni yüksək səviyyədə qeyd edir.
Dosent Elmar Xəlilov həmin müharibədə sağlamlığını itirən qazilərimizə şəfa, şəhidlərimizə Allahdan rəhmət dilədi. Vətən uğrunda canlarını fəda edən şəhidlərimizin qəlbimizdə əbədi yaşayacağını, onların adlarının daim uca tutulacağını vurğuladı.
Elmi kitabxananın müdiri Nailə Əmrahova, eləcə də Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının müəllimi dosent Samir Kərimli çıxış edərək milli dövlətçilik tariximizdən, güclü ordu və ona rəhbərlik edən Müzəffər Ali Baş Komandan, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin gərgin siyasi-diplomatik fəaliyyətindən danışdılar və bildirdilər ki, bu gün xalqımız böyük Qələbənin xoşbəxtliyi və sevincini yaşayır.
Elmi kitabxananın əməkdaşları: Ülkər Ramazanova “Vətən sizə oğul dedi”, Turan Məmmədova “Zəfər tarixi – zəfər yürüşü ” mövzularında çıxış etdilər.
Filologiya fakültəsinin III kurs tələbələri: Humay İsayeva “Murovun o üzü də vətəndir ”, Nərmin Qardaşxanlı isə “Xudayar ” şeirlərini səsləndirdilər.

An event called "November 8-Victory Day" was held in the Scientific library of SSU
On November 3, an event called "November 8 - Victory Day" was held in the Scientific library of Sumgayit State University.
Associate professor Elmar Khalilov - vice-rector for Social affairs and public relations of the university, Naila Amrahova- head of the scientific library, Nemat Ibayev, chairman of the Free Trade Union, associate professor Samir Karimli- lecturer of the department of History and its teaching methodology, Tayfun Hajili- chairman of the Student Trade Union Committee, and the students participated in the event.
First, the memory of our martyrs who died for the independence, sovereignty and territorial integrity of our country was commemorated with a minute of silence.
The event was opened by vice-rector for Social affairs and public relations associate professor Elmar Khalilov congratulated our people on the occasion of "Victory Day" spoke about the bravery of the Azerbaijani soldiers gaining the victory in the Patriotic war under the leadership of President, Commander-in-Chief Mr. Ilham Aliyev. He said that on November 8, after a long time the city of Shusha, which is of great importance and symbolic for the people of Azerbaijan, was liberated from occupation. The liberation of the city of Shusha, which is the crown of Karabakh entered the world military history as a unique military operation. Today, our people are celebrating this victory with great pride. Docent Elmar Khalilov prayed for healing to our veterans losing their health in that war, and God"s mercy to our martyrs. He emphasized that our martyrs who sacrificed their lives for the homeland will always live forever in our hearts.
The director of the scientific library Naila Amrahova, as well as the lecturers of the department of History and its teaching methodology associate professor Samir Karimli spoke about the history of our national statehood, the powerful army and the intense political-diplomatic activity of the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev. Today our people are experiencing the happiness and joy of the great Victory.