Əsas səhifə | Xəbərlər | “Mənim doğma universitetim” mövzusunda tələbələr arasında rəsm və əl işləri müsabiqəsi keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 02 Noyabr 2022 20:43
“Mənim doğma universitetim” mövzusunda tələbələr arasında rəsm və əl işləri müsabiqəsi keçirildi
Noyabrın 2-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin yaradılmasının 60 illik yubileyi münasibətilə təsdiq edilmiş Tədbirlər Planına uyğun olaraq, tələbələr arasında “Mənim doğma universitetim” mövzusunda rəsm və əl işləri müsabiqəsi keçirildi.
Müsabiqənin keçirilməsində məqsəd SDU-nun  tarixi yolunu göz önünə gətirmək, istedadlı gəncləri üzə çıxarmaq, onların  ideya və baxışlarını əks etdirməklə bacarıqlarını inkişaf etdirmək və motivasiya etməkdir.
Sərgidə  tələbələrin rəsm və əl işlərindən ibarət 30 rəsm əsəri nümayiş olunurdu. Bu əsərlərin hər biri özünəməxsus rəng çaları, ideya və mövzu etibarilə diqqəti cəlb edirdi və rəsmlərin məzmunu universitet həyatını əks etdirirdi.
Rektor professor Elxan Hüseynov çıxış edərək 60 yaşlı universitetin tarixinə nəzər saldı. Universitetdə görülən işlər, mübadilə proqramları, yeniliklər, strateji inkişaf planı, ali məktəbin tədris, elmi tədqiqat, beynəlxalq əlaqələri istiqamətindəki fəaliyyəti, aparılan islahatlar və ali təhsil müəssisəsinin inkişaf mərhələlərindən danışdı. Bildirdi ki, yarandığı vaxtdan etibarən Sumqayıt Dövlət Universiteti üzərinə düşən vəzifələri həmişə layiqincə yerinə yetirmiş, respublikamızla yanaşı, bir sıra digər ölkələr üçün ixtisaslı kadr hazırlanması işini müvəffəqiyyətlə həyata keçirmişdir. Yubiley ilə əlaqədar müxtəlif tədbirlərin keçirilməsinin əhəmiyyətindən bəhs edən rektor tələbələrin əl işləri və rəsm əsərlərindən ibarət müsabiqəni  də yüksək qiymətləndirdi.
Sonda  Sumqayıt Dövlət Dram Teatrının quruluşçu rəssamı, “Tərəqqi” medallı Nizami Dadaşov, teatrın rəssamı “Tərəqqi” medallı Arif Müzəffərov və universitetin Klubunun tərtibatçı rəssamı Sübhanə Məmmədli 10 ballıq sistem üzrə gizli səsvermə yolu ilə tələbələrin əl işlərini qiymətləndirdilər.
Müsabiqənin nəticəsinə görə, I yerə Mühəndislik fakültəsinin 4-cü kurs tələbəsi Ceyran Məmmədova, II yerə Mühəndislik fakültəsinin 2-ci kurs tələbəsi Aytac Məmmədova,  eləcə də Tarix və coğrafiya fakültəsinin 1-ci kurs tələbəsi Səbinə Quliyeva, III yerə isə İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin 4-cü kurs tələbəsi Kəmalə İbişli layiq görüldülər.

A DRAWING AND HANDICRAFTS COMPETITION WAS HELD AMONG STUDENTS ON THE THEME
On November 2, in accordance with the approved Event Plan on the occasion of the 60th anniversary of the founding of Sumgayit State University a drawing and handicrafts competition was held among students on the theme "My native university".
The purpose of the competition is to highlight the historical path of SSU reveal talented young people, develop their skills and motivate them by reflecting their ideas and views.
The exhibition featured 30 artworks made by students. Each of these works attracted attention with its unique color tone, idea and theme, and the content of the paintings reflected university life.
Rector professor Elkhan Huseynov made a speech and reviewed the history of the 60-year-old university. He talked about the work done at the university, exchange programs, innovations, strategic development plan, activities of the higher school in the field of teaching, scientific research, international relations, reforms and development stages of the higher educational institution. He said that since its establishment, Sumgayit State University has always fulfilled its duties properly and has successfully carried out training qualified staff for our republic. Talking about the importance of holding various events related to the anniversary, the rector also highly appreciated the competition of students" handicrafts and paintings.
In the end, Nizami Dadashov, the scenic designer of the Sumgayit State Drama Theater, winner of the "Taraggi" medal, Arif Muzaffarov, the artist of the theater, winner of the "Taraggi" medal, and Subhana Mammadli, the developer artist of the club of the university, evaluated the students" handiwork by secret voting on a 10-point system.
According to the results of the competition, Jeyran Mammadova- a 4th-year student of the faculty of Engineering, won 1st place, Aytaj Mammadova- a 2nd-year student of the faculty of Engineering, and Sabina Guliyeva- a 1st-year student of the faculty of History and geography took 2nd place, and Kamala Ibishli - a 4th-year student of the faculty of Economics and management was awarded the third place.