Əsas səhifə | Xəbərlər | Tələbələrimiz Xalq Təhsili Muzeyinə ekskursiya etdilər
Noyabrın 2-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin 60 illik yubleyi ərəfəsində Tarix və coğrafiya fakültəsinin Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının əməkdaşları, həmçinin Tarix müəllimliyi, Tarix və coğrafiya müəllimliyi ixtisaslarında təhsil alan bir qrup tələbə Xalq Təhsil Muzeyinə  ekskursiya etdilər.
Muzey bələdçisi məlumat verərək bildirdi ki, Xalq Təhsili Muzeyi 1932-ci ildə yaradılıb. Burada maarifçilər, elm xadimləri, ziyalılar, qabaqcıl müəllimlər, təhsil müəssisələri haqqında sənəd və materiallar, tədris prosesini əks etdirən fotoşəkillər və digər eksponatlar nümayiş olunur. Muzeyin elmi-tarixi əsaslar üzərində qurulan, xronoloji ardıcıllığa riayət edən ekspozisiyası altı salonda yerləşdirilmişdir.
Muzeyin birinci salonunda qədim zamanlardan başlayaraq Azərbaycanda pedaqoji fikir və təhsil tarixini özündə əks etdirən sənəd və materiallar, Azərbaycanda VIII əsrdən XX əsrin 20-ci illərinədək ibtidai məktəb və mədrəsələrdə dərs kitabı kimi istifadə olunmuş XVIII əsrə aid İslam dininin müqəddəs kitabı "Qurani-Kərim" saxlanılmaqdadır. Muzeyin II salonu XIX əsrin sonu, XX əsrin əvvəllərində təhsil, III salon 1918–40-cı illərdə təhsil, IV salon ali və orta ixtisas təhsilinin inkişafı, V salon 1941–45, 1946–80-ci illərdə uşaq evləri, internat-məktəblərin yaranması və inkişafı, ümumtəhsil, texniki peşə məktəblərinin fəaliyyətinə dair sənəd və materialları əhatə edir.
Muzeyin VI salonu müstəqillik illərində Azərbaycanda təhsilin inkişafına həsr olunmuşdur. Salonda xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin Azərbaycan təhsilinin inkişafı naminə fəaliyyətini əks etdirən "Heydər Əliyev və təhsil", Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin təhsil sahəsində genişmiqyaslı fəaliyyətini və Heydər Əliyev Fondunun təhsilə göstərdiyi qayğını təcəssüm etdirən materiallar nümayiş etdirilir.
Muzeyin Azərbaycanın zəngin təhsil və maarif tarixinə dair bütün salonlarındakı ekspozisiyalar müəllim-tələbə heyəti tərəfindən böyük maraqla izlənildi.

OUR STUDENTS HAD AN EXCURSION TO THE MUSEUM OF NATIONAL EDUCATION
On November 2, on the eve of the 60th anniversary of Sumgayit State University, employees of the department of History and its teaching methodology of the faculty of History and geography, as well as a group of students studying History and geography visited the Museum of National Education.
The museum guide informed that the Museum of National Education was founded in 1932. Documents and materials about educators, scientists, intelligent persons,leading teachers, educational institutions, photos reflecting the educational process and other exhibits are displayed here. The exposition of the museum, which is based on scientific-historical foundations and adheres to chronological sequence is placed in six halls.
In the first hall of the museum, documents and materials reflecting the history of pedagogical thought and education in Azerbaijan since ancient times, the holy book of Islam "Quran-Karim" from the 18th century, which was used as a textbook in primary schools and madrasas in Azerbaijan from the 8th century to the 20s of the 20th century are kept. Hall II of the museum: Education at the end of the 19th and early 20th centuries, Hall III: Education in 1918–40, Hall IV: Development of higher and secondary education, Hall V: Establishment of orphanages, boarding schools, in 1941–45, 1946–80 and development, includes documents and materials on the activities of general education and technical vocational schools.
VI hall of the museum is dedicated to the development of education in Azerbaijan during the years of independence. In the hall, "Heydar Aliyev and education" reflecting the activities of national leader Heydar Aliyev for the development of Azerbaijan education, materials embodying the large-scale works of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev in the field of education and the care by the Heydar Aliyev Foundation for education are displayed.
The expositions in all halls of the museum on the rich history of education and enlightenment of Azerbaijan were watched with great interest by the lecturer-student staff.