Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun əməkdaşları Türkiyə Cümhuriyyətinin 99-cü ildönümü münasibətilə keçirilən tədbirdə iştirak etdilər
Yerləşdirilmə tarixi : 31 Oktyabr 2022 14:31
SDU-nun əməkdaşları Türkiyə Cümhuriyyətinin 99-cü ildönümü münasibətilə keçirilən tədbirdə iştirak etdilər
Oktyabrın 29-da Heydər Əliyev Mərkəzində Türkiyə Cümhuriyyətinin 99-cu ildönümünə həsr olunmuş təntənəli ziyafət baş tutmuşdur. Türkiyənin Azərbaycandakı Səfirliyinin təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbirdə  Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova, Türkiyənin Azərbaycandakı səfiri Cahit Bağçı, Hərbi prokuror Xanlar Vəliyev, Milli Məclisin sədrinin müavinləri və deputatlar, dövlət və hökumət nümayəndələri, xarici ölkələrin Azərbaycandakı səfirləri, ali təhsil müəssisələrinin təmsilçiləri və ictimaiyyət nümayəndələri iştirak etdilər.
Azərbaycan Respublikasının və Türkiyə Cümhuriyyətinin Dövlət Himnlərinin səsləndirilməsi ilə başlanan tədbiri giriş sözü ilə Türkiyənin Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Cahit Bağçı açaraq qonaqları salamladı. Türkiyə və Azərbaycanın əbədi qardaşlığından söz açan səfir Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın müraciətini oxuyaraq: “Türkiyə dünyanın bütün bölgələrində sülh və təhlükəsizliyi təşviq etməyə çalışan böyük bir ölkədir. Biz kənd təsərrüfatından tutmuş, texnologiyaya qədər bütün sahələrdə mühüm uğurlar əldə etmişik” ‒ deyə, bildirdi.
Sonra Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova hökümət adından Prezident cənab İlham Əliyevin qardaş Türkiyə xalqına cümhuriyyət bayramı münasibətilə ünvanladığı təbrik məktubunu oxuyaraq bildirdi ki: “Türkiyə qlobal məsələlərdə hər zaman balanslı və ədalətli mövqe nümayiş etdirir. Onun bu mövqeyi dünyada sabitləşdirici rol oynayır. İkinci Qarabağ müharibəsi zamanı Türkiyənin Azərbaycana dəstəyi bir daha göstərdi ki, biz tək deyilik, Türkiyə və onun xalqı hər zaman bizimlə birlikdədir. Böyük Mustafa Kamal Atatürkün rəhbərliyi ilə başlanmış Cümhuriyyət quruculuğu yolu qardaş Türkiyəni dünyanın ən qüdrətli dövlətlərindən birinə çevirib. Xüsusən qeyd edilməlidir ki, Türkiyə Respublikasının Prezidenti, böyük siyasət və dövlət xadimi Rəcəb Tayyib Ərdoğanın liderliyi ilə Türkiyə Respublikası beynəlxalq aləmdə böyük nüfuz sahibidir.”
Tədbir bədii proqramla müşayiət olunan ziyafətlə davam etdirildi.
Qeyd edək ki, tədbirdə Sumqayıt Dövlət Universitetinin Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru dosent Qafar Atayev, eləcə də Beynəlxalq əməkdaşlıq və əcnəbi tələbələr şöbəsinin müdiri Sədaqət Fətullayeva iştirak etdilər.

Главная страница | Новости | Сотрудники СГУ приняли участие в мероприятии, посвященном 99-летию Турецкой Республики
Yerləşdirilmə tarixi : 31 Октябрь 2022 14:31
Сотрудники СГУ приняли участие в мероприятии, посвященном 99-летию Турецкой Республики
29 октября в Центре Гейдара Алиева состоялось торжественное мероприятие, посвященное 99-летию образования Турецкой Республики.
На мероприятии, организованном посольством Турции в Азербайджане, приняли участие председатель Милли Меджлиса Сахиба Гафарова, посол Турции в Азербайджане Джахит Багчи, военный прокурор Ханлар Велиев, заместители председателяи депутаты Милли Меджлиса, представители правительства, послы зарубежных стран в Азербайджане, представители высших учебных заведений и общественных организаций.
Прозвучали государственные гимны Азербайджанской и Турецкой Республик. Чрезвычайный и Полномочный Посол Турции в Азербайджане Джахит Багчи приветствовал гостей и рассказал о братстве Турции и Азербайджана. Посол зачитал обращение президента Турции Реджеп Тайип Эрдогана: «Турция – великая страна, которая старается содействовать миру и безопасности во всех регионах мира. Мы добились важных успехов во всех областях, от сельского хозяйства до технологий».
Затем председатель Милли Меджлиса Сахиба Гафарова от имени правительства зачитала поздравительное письмо Президента Ильхама Алиева народу Турции по случаю Дня Республики и отметила: «Турция всегда демонстрирует сбалансированную и справедливую позицию в глобальных вопросах. Эта ее позиция играет стабилизирующую роль в мире. Поддержка Турцией Азербайджана во время второй карабахской войны еще раз показала, что мы не одни, Турция и ее народ всегда с нами. Путь строительства республики, начатый под руководством Великого Мустафы Кемаля Ататюрка, превратил братскую Турцию в одно из самых могущественных государств мира. Следует особо отметить, что под руководством Президента Турецкой Республики, крупного политика и государственного деятеля Реджеп Тайип Эрдогана, Турецкая Республика имеет большой авторитет в международном сообществе».
Мероприятие продолжилось банкетом и художественной программой.
Отметим, что в мероприятии приняли участие проректор по международным связям Сумгаитского государственного университета доц. Гафар Атаев, а также заведующая отделом международного сотрудничества и иностранных студентов Садагат Фатуллаева.