Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun əməkdaşları Türkiyə Cümhuriyyətinin 99-cü ildönümü münasibətilə keçirilən tədbirdə iştirak etdilər
Yerləşdirilmə tarixi : 31 Oktyabr 2022 14:31
SDU-nun əməkdaşları Türkiyə Cümhuriyyətinin 99-cü ildönümü münasibətilə keçirilən tədbirdə iştirak etdilər
Oktyabrın 29-da Heydər Əliyev Mərkəzində Türkiyə Cümhuriyyətinin 99-cu ildönümünə həsr olunmuş təntənəli ziyafət baş tutmuşdur. Türkiyənin Azərbaycandakı Səfirliyinin təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbirdə  Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova, Türkiyənin Azərbaycandakı səfiri Cahit Bağçı, Hərbi prokuror Xanlar Vəliyev, Milli Məclisin sədrinin müavinləri və deputatlar, dövlət və hökumət nümayəndələri, xarici ölkələrin Azərbaycandakı səfirləri, ali təhsil müəssisələrinin təmsilçiləri və ictimaiyyət nümayəndələri iştirak etdilər.
Azərbaycan Respublikasının və Türkiyə Cümhuriyyətinin Dövlət Himnlərinin səsləndirilməsi ilə başlanan tədbiri giriş sözü ilə Türkiyənin Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Cahit Bağçı açaraq qonaqları salamladı. Türkiyə və Azərbaycanın əbədi qardaşlığından söz açan səfir Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın müraciətini oxuyaraq: “Türkiyə dünyanın bütün bölgələrində sülh və təhlükəsizliyi təşviq etməyə çalışan böyük bir ölkədir. Biz kənd təsərrüfatından tutmuş, texnologiyaya qədər bütün sahələrdə mühüm uğurlar əldə etmişik” ‒ deyə, bildirdi.
Sonra Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova hökümət adından Prezident cənab İlham Əliyevin qardaş Türkiyə xalqına cümhuriyyət bayramı münasibətilə ünvanladığı təbrik məktubunu oxuyaraq bildirdi ki: “Türkiyə qlobal məsələlərdə hər zaman balanslı və ədalətli mövqe nümayiş etdirir. Onun bu mövqeyi dünyada sabitləşdirici rol oynayır. İkinci Qarabağ müharibəsi zamanı Türkiyənin Azərbaycana dəstəyi bir daha göstərdi ki, biz tək deyilik, Türkiyə və onun xalqı hər zaman bizimlə birlikdədir. Böyük Mustafa Kamal Atatürkün rəhbərliyi ilə başlanmış Cümhuriyyət quruculuğu yolu qardaş Türkiyəni dünyanın ən qüdrətli dövlətlərindən birinə çevirib. Xüsusən qeyd edilməlidir ki, Türkiyə Respublikasının Prezidenti, böyük siyasət və dövlət xadimi Rəcəb Tayyib Ərdoğanın liderliyi ilə Türkiyə Respublikası beynəlxalq aləmdə böyük nüfuz sahibidir.”
Tədbir bədii proqramla müşayiət olunan ziyafətlə davam etdirildi.
Qeyd edək ki, tədbirdə Sumqayıt Dövlət Universitetinin Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru dosent Qafar Atayev, eləcə də Beynəlxalq əməkdaşlıq və əcnəbi tələbələr şöbəsinin müdiri Sədaqət Fətullayeva iştirak etdilər.

Home | News | EMPLOYEES OF SSU TOOK PART IN THE EVENT HELD ON THE OCCASION OF 99TH ANNIVERSARY OF THE REPUBLIC OF TURKEY
Yerləşdirilmə tarixi : 31 October 2022 14:31
EMPLOYEES OF SSU TOOK PART IN THE EVENT HELD ON THE OCCASION OF 99TH ANNIVERSARY OF THE REPUBLIC OF TURKEY
On October 29, the event  dedicated to the 99th anniversary of the Republic of Turkey was held at the Heydar Aliyev Center. Chair of the Milli Majlis Sahiba Gafarova, ambassador of Turkey to Azerbaijan Cahit Bagchi, military prosecutor Khanlar Valiyev, deputies of the chair  of the Milli Majlis, representatives of the state and government, ambassadors of foreign countries to Azerbaijan, representatives of higher education institutions and public representatives took part in the event organized by the Embassy of Turkey in Azerbaijan.
The event was opened by sounding  of the national anthems of the Republic of Azerbaijan and  of Turkey. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Turkey to Azerbaijan Cahit Bagchi   greeted the guests, spoke  about the eternal brotherhood of Turkey and Azerbaijan. The  ambassador read the address of Turkish President Recep Tayyip Erdogan: "Turkey is a great country that tries to promote peace and security in all regions of the world. We have achieved important successes in all fields, from agriculture to technology," he said.
Then the chair  of the Milli Majlis Sahiba Gafarova  on behalf of the government, read the congratulatory letter addressed by the President Mr. Ilham Aliyev to the people of Turkey on the occasion of the Republic Day and said: "Turkey  always shows a balanced and fair position in global issues. Its  position plays a stabilizing role in the world. Turkey"s support to Azerbaijan during the second Karabakh war showed once again that we are not alone, Turkish people are always with us. The path of Republic building started under the leadership of  Great Mustafa Kemal Atatürk Turkey  has become one of the most powerful states in the world. In particular, it should be said  that under the leadership of the President of the Republic of Turkey, the  politician and statesman Recep Tayyip Erdogan, the Republic of Turkey has great influence in the international arena.
The event continued  accompanied by a  program.
It should be noted that associate professor Gafar Atayev vice rector for International relations of Sumgait State University, as well as Sadagat Fatullayeva head of the department of International cooperation and foreign students took part in the event.