Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun şəhid məzunu Saleh Qurbanovun 40 mərasimində xatirəsi yad edilib
Sumqayıt Dövlət Universitetinin Fizika və elektroenergetika fakültəsinin bir qrup əməkdaşı fakültənin şəhid məzunu Saleh Qurbanovun 40 mərasimində iştirak ediblər.
Mərasimdə çıxış edənlər şəhid Saleh Qurbanovun şərəfli döyüş yolundan, vətənpərvərliyindən, döyüşlərdə göstərdiyi şücaətdən danışdılar, müəllimləri Saleh Qurbanovla bağlı xatirələrini bölüşdülər.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin kapitanı, Vətən müharibəsi veteranı Saleh Qurbanov 1990-cı il aprelin 14-də Xızı rayonunun Giləzi qəsəbəsində anadan olub. O, 2020-ci ilin sentyabr‒noyabr aylarında Vətən müharibəsi zamanı Cəbrayıl, Xocavənd və Laçın istiqamətində gedən döyüşlərdə iştirak edib. Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin Sərəncamlarına əsasən "Cəbrayılın azad olunmasına görə", "Xocavəndin azad olunmasına görə" və "Laçının azad olunmasına görə" medalları ilə təltif edilib.
Saleh Qurbanov 2022-ci il sentyabrın 12-də Ermənistan Silahlı Qüvvələri tərəfindən törədilən genişmiqyaslı təxribatın qarşısının alınması zamanı şəhid olub.

Главная страница | Новости | Сотрудники СГУ приняли участие в мероприятии, посвященном памяти выпускника вуза шехида Салеха Гурбанова
Сотрудники СГУ приняли участие в мероприятии, посвященном памяти выпускника вуза шехида Салеха Гурбанова
Группа сотрудников факультета физики и электроэнергетики Сумгаитского государственного университета приняла участие в мероприятии, посвященном сороковому дню со дня смерти выпускника факультета Салеха Гурбанова.
Выступившие на мероприятии рассказали о боевом пути шехида Салеха Гурбанова и проявленной в боях отваге. Преподаватели поделились своими воспоминаниями о нем.
Отметим, что Салех Гурбанов, капитан Вооруженных Сил Азербайджана, ветеран Отечественной войны, родился 14 апреля 1990 года в поселке Гилязи Хызинского района. Участвовал в боях на Джебраильском, Ходжавендском и Лачинском направлениях в период Отечественной войны в сентябре-ноябре 2020 года. Указом президента Азербайджана Ильхама Алиева был награжден медалями «За освобождение Джебраила», «За освобождение Ходжавенда» и «За освобождение Лачина».
Погиб 12 сентября 2022 года при предотвращении крупномасштабной диверсии, совершенной Вооруженными силами Армении.