Əsas səhifə | Xəbərlər | “Beşinci nəsil kompüter texnologiyaları” mövzusunda tədbir keçirildi
Biznes Mühiti və Beynəlxalq Reytinqlər üzrə Komissiyanın İnsan kapitalı işçi qrupunun 2022-ci il fəaliyyət planının “Müəssisə və təşkilatlarda heyətin İKT bacarıqlarının artırılması və rəqəmsal savadlılıq sahəsində tədbirlərin görülməsi” bəndinə uyğun olaraq, Sumqayıt Dövlət Universitetinin Riyaziyyat fakültəsinin İnformatika kafedrasının təşkilatçılığı ilə oktyabrın 12-də “Beşinci nəsil kompüter texnologiyaları” mövzusunda tədbir keçirildi.
Tədbirdə fakültənin professor-müəllim və tələbə heyəti iştirak etdilər.
Tədbiri  fakültənin dekanı dosent Xalidə Həsənova açaraq tədbirin əhəmiyyətindən bəhs etdi. Bildirdi ki, İnformasiya-kommunikasiya texnologiyaları dövrün ən başlıca tələblərindən biridir. Bu gün, demək olar ki, bütün sahələrdə yeni nəsil texnologiyaların xidmətindən istifadə edilir. Dövlət strukturları, vətəndaş cəmiyyəti institutları, iqtisadi və sosial sahələr, elm və təhsil, mədəniyyət və digər sahələr informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının təsir dairəsindədir. Hazırda, demək olar ki, hər kəs internet istifadəçisidir. İnternet hər kəsə informasiyaya rahat çıxış imkanı yaradır və indiki dövrdə, demək olar ki, əlçatmaz informasiya yoxdur. Bu, yeni dövrün reallığıdır.
Dekan onu da qeyd etdi ki, Azərbaycan İkinci Qarabağ müharibəsində yüksək nailiyyətlər əldə etdiyi kimi, işğaldan azad olunmuş ərazilərimizin bərpası istiqamətində də uğurlu addımlar atır. Həmin ərazilərdə reallaşdırılan “Ağıllı şəhər” və “Ağıllı kənd” konsepsiyaları yaxın zamanlarda bütün Azərbaycanda geniş yayılacaq. Bütün iqtisadi sektor, insanların fəaliyyəti də smart texnologiyalar əsasında qurulacaq, süni intellekt texnologiyaları vasitəsilə daha yüksək səviyyəyə çatacaq. Ölkəmizdə innovativ mühit bərqərar olacaq. Ölkə iqtisadiyyatının əsas prioritetləri ənənəvi resurslarla yanaşı, qeyri-neft sektorunun, xüsusilə də, İKT sahəsinin inkişafına yönələcək. Bu istiqamətdə də yüksək səviyyəli insan resursuna zərurət yaranacaq. Əmək bazarı ölkəmizdə smart peşələrlə daha da zənginləşəcək və nəticə etibarilə Azərbaycanın sürətli inkişafına gətirib çıxaracaq.
Tədbirdə fakültənin baş müəllimi Aygün Tağıyeva “Kompüter texnikasının əsasları” mövzusunda məruzə ilə çıxış edərək hesablama vasitələrinin inkişaf tarixindən danışdı, cəmləyici maşın, arifmometr, analitik maşın, proqramla idarə olunan ilk kompüter, ilk universal kompüter (ENIAC) haqqında ətraflı məlumat verdi. Qeyd etdi ki, artıq hamımıza məlumdur ki, XX əsr daha çox elmin və texnikanın sürətli inkişafı, yeni texnologiyaların, elmi və praktiki innovasiyaların, informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının inkişafı ilə səciyyələnir və tarixə informasiya əsri, daha geniş mənada elm və təhsil əsri kimi daxil olmuşdur. Hazırda bütün ölkələrdə iqtisadi potensialın insan kapitalına çevrilməsi yolunda ardıcıl və sistemli tədbirlər həyata keçirilir, bu sahə üzrə Sumqayıt Dövlət Universiteti əlaqələrini daim genişləndirir, nailiyyətlər əldə edir. Bugünkü tədbirin keçirilməsi və təbliğ olunması bu baxımdan böyük əhəmiyyətə malikdir.
İnformatika kafedrasının dosenti Şəhla Hüseynzadə “Beşinci nəsil kompüter texnologiyaları” mövzusunda məruzə etdi. Bildirdi ki, V nəsil kompüterlər Suni İntellekt istifadəsinin başlanğıcıdır. V nəsil kompüterlərin məqsədi çox yüksək məhsuldarlığa və etibarlılığa malik olmaqla yanaşı, keyfiyyətcə yeni funksional tələblərə, o cümlədən sözlə, bilik bazaları ilə işləməyə, süni intellekt sistemlərinin təşkilinə, istifadəçi ilə nitq və görmə vasitəsilə ünsiyyəti təmin etməyə, ən yeni proqram vasitələrinin yaradılması prosesini sadələşdirməyə və s. imkan verməkdir.

Главная страница | Новости | В СГУ прошло мероприятие «Компьютерные технологии пятого поколения»
12 октября в Сумгаитском государственном университетепрошло мероприятие «Компьютерные технологии пятого поколения», организованное кафедрой информатики математического факультета в соответствии с планом мероприятий на 2022 год рабочей группы «Человеческий капитал» Комиссии по деловой среде и международным рейтингам, согласно пункту «Повышение ИКТ-компетентности персонала предприятий и организаций и проведение мероприятий в области цифровой грамотности».
Мероприятие открыла декан факультета доц. Халида Гасанова. Она рассказала о значении мероприятия и отметила, что развитие информационных и коммуникационных технологий является одним из важнейших требований современного мира. Услугитехнологий нового поколения используются практически во всех сферах. Государственные структуры, гражданские институты общества, экономическая и социальная сферы, наука и образование, культура и др. не могут обходиться без информационных и коммуникационных технологий. В настоящее время почти каждый является пользователем Интернета, который обеспечивает быстрый и легкий доступ к любой информации.
Декан отметила, что после победы во Второй карабахской войне в Азербайджане начались работы по восстановлению территорий, освобожденных от оккупации. Реализуемые в этих районах проекты по строительству «Умного города» и «Умной деревни» в ближайшем будущем получат широкое распространение по всему Азербайджану. В стране будет создана инновационная среда, благодаря которой экономика выйдет на качественно новый, более высокий уровень развития и ее приоритетными направлениями будут развитие ненефтяного сектора, особенно сектора ИКТ.Это создаст потребность в человеческих ресурсахболее высокого профессионального уровня. Рынок труда обогатится новыми смарт профессиями, что в конечном итоге приведет к стремительному развитию Азербайджана.
Старший преподаватель Айгюн Тагиева выступила с докладом «Основы вычислительной техники». Она рассказала об истории развития вычислительных устройств, дала подробную информацию о счетной машине, арифмометре, аналитической машине, первом компьютере с программным обеспечением, первом универсальном компьютере (ENIAC). Как известно, XX век характеризовался бурным развитием науки и техники, внедрением научно-практических инноваций, распространением информационно-коммуникационных технологий и вошел в историю как век информации, а в более широком смысле веком науки и образования. В настоящее время во всех странах осуществляются последовательные и систематические меры по преобразованию экономического потенциала в человеческий капитал. Сумгаитский государственный университет постоянно расширяет свои связи, добиваясь ощутимых успехов в этой области. Большое значение в этом плане имеет проведение сегодняшнего мероприятия.
Доцент кафедры информатики Шахла Гусейнзаде выступила с докладом «Компьютерные технологии пятого поколения». Онаотметила, что компьютеры V поколения станут началом использования искусственного интеллекта. Наряду с очень высокой производительностью и надежностью компьютеры V поколения призваны отвечать качественно новым функциональным требованиям, которые включают работу со словами и базами знаний, организацию систем искусственного интеллекта, обеспечение общения с пользователем посредством речи и зрения, упрощения процесса создания новейших программных средств и т.д.
В завершение студентка факультета Вюсаля Мусаева выступила с презентацией «Искусственный интеллект».