Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Azərişıq” ASC-nin Tədris Mərkəzinin nümayəndələrinin tələbələr ilə görüşü keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 11 Oktyabr 2022 16:29
SDU-da “Azərişıq” ASC-nin Tədris Mərkəzinin nümayəndələrinin tələbələr ilə görüşü keçirildi
Oktyabrın 11-də  Sumqayıt Dövlət Universitetinin Böyük Akt zalında   "Azərişıq" ASC-nin Tədris Mərkəzinin nümayəndələri ilə Fizika və elektroenergetika, Mühəndislik, eləcə də Kimya və biologiya  fakültələrinin mühəndislik ixtisası üzrə təhsil alan tələbələri ilə görüş keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə universitetin Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru dosent Elmar  Xəlilov açaraq, iştirakçılara universitetin rektoru professor Elxan Hüseynovun salamını çatdırdı, onları universitetdə görməkdən məmnunluğunu ifadə etdi. Bildirdi ki, ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən imzalanmış dövlət proqramlarının uğurla həyata keçirilməsinin nəticəsi olaraq bu gün Azərbaycan Respublikasında ölkə iqtisadiyyatını və əhalisini elektrik enerjisi ilə təmin edən güclü enerji sistemi mövcuddur. Çoxşaxəli və mürəkkəb bir sahə olan energetika sənayesində indi ixtisaslı kadrlara ehtiyac var. Hazırda ölkədə təhsilin müxtəlif səviyyələrində energetika sektoru üçün mütəxəssislər hazırlanır. Bu istiqamətdə ölkə başçısı tərəfindən təsdiq olunmuş dövlət proqramları uğurla icra olunur, yeni nəsil mütəxəssislər yetişdirilir. Bu baxımdan Sumqayıt Dövlət Universitetində də bu istiqamətdə müəyyən işlər görülmüşdür. Belə ki, SDU-nun Elektromexanika kafedrasının “Azərişıq”ASC-nin Tədris Mərkəzində açılmış filialında tələbələr müəyyən laboratoriya dərslərini aparır və gənc mütəxəssis kimi “Azərişıq” ASC-də işlə təmin olunurlar.
“Azərişıq” ASC-nin Tədris və İnnovasiyalar Mərkəzinin direktoru Araz Məmmədzadə müəllim və tələbə heyətini salamladı və təmsil etdiyi qurumda həyata keçirilən yeniliklər barədə danışaraq bildirdi ki, mövcud kadr potensialının günün tələblərinə uyğun təkmilləşdirilməsi və yeni gənc kadrların müasir səviyyədə hazırlanması “Azərişıq” ASC-nin Tədris Mərkəzinin başlıca prioritetidir. Bu məqsədlə qurulan hər bir əlaqə, imzalanan hər bir müqavilə münasibətlərin gələcək perspektivlərini müəyyən edir. Araz Məmmədzadə onu da diqqətə çatdırdı ki, müəssisə və universitet arasında imzalanan əməkdaşlıq hər iki tərəf üçün əhəmiyyətli olmaqla yanaşı, ölkəmizin kadr potensialının inkişafına böyük töhfələr verir.
Araz Məmmədzadə  həmçinin “Azərişıq” ASC-nin strateji inkişaf planından danışdı və işğaldan azad olunmuş ərazilərdə “Azərişıq” ASC tərəfindən aparılan yenidənqurma, bərpa işləri və digər innovativ yeniliklərlə bağlı ətraflı məlumat verdi.
Sonra Qarabağda görülən işlərdən bəhs edən “İşıqlı Qarabağ” filmi nümayiş olundu.
Tədbirdə həmçinin “Azərişıq” ASC ilə SDU arasında sıx əməkdaşlıqdan danışıldı. Bu məqsədlə tələbələrin “Azərişıq” ASC-nin strukturlarında nəzəri və praktiki təcrübə keçmək imkanlarının genişləndirilməsi, işlə təmin olunmaqla yanaşı karyera qurmaq, gələcəkdə vətənə, ölkəyə faydalı gənc mütəxəssis kimi formalaşması, eyni zamanda elektroenergetika sahəsində aparılan genişmiqyaslı müasirləşmə layihələri və bərpa olunan enerji mənbələrinin tətbiqi üzrə həyata keçirilən islahatlar haqqında məlumat verildi.

В СГУ прошла встреча представителей Образовательного центра ОАО «Азеришыг» со студентами
11 октября в Большом актовом зале Сумгаитского государственного университета состоялась встреча с представителями Образовательного центра ОАО «Азеришыг» и студентами факультетов инженерии, физики и электроэнергетики, а также химии и биологии, обучающихся по специальности инженерии.
Мероприятие открыл проректор по социальным вопросам и связям с общественностью доц. Эльмар Халилов. Он передал участникам приветствие ректора университета проф. Эльхана Гусейнова и отметил, что в результате успешной реализации государственных программ, подписанных Президентом Ильхамом Алиевым, сегодня в Азербайджанской Республике создана мощная энергетическая структура, обеспечивающая электроэнергией экономику и население страны. В настоящее время многообразная энергетическая отрасль, нуждается в квалифицированных кадрах. По этой причине сегодня в стране ведется подготовка высококвалифицированных специалистов-энергетиков. Сумгаитский государственный университет также принимает участие в этом процессе. Студенты университета проводят лабораторные занятия в филиале кафедры электромеханики СГУ, открытом в Образовательном центре ОАО «Азеришыг». В то же время, некоторые студенты СГУ работают в ОАО «Азеришыг» в качестве молодых специалистов.
Директор Учебно-инновационного центра ОАО «Азеришыг» Араз Мамедзаде приветствовал преподавателей и студентов и рассказал об инновациях, внедряемых в представляемом им учреждении. Он отметил, что целью Образовательного центра ОАО «Азеришыг» является совершенствование знаний и умений нынешних кадров и подготовка новых молодых специалистов, отвечающих высоким современным требованиям. Араз Мамедзаде также обратил внимание на то, что сотрудничество, заключенное между учреждением и университетом, важно для обеих сторон и вносит большой вклад в развитие кадрового потенциала нашей страны.
Далее Араз Мамедзаде рассказал о стратегическом плане развития ОАО «Азеришыг» и дал подробную информацию о реконструкции, реставрационных работах и других инновационных нововведениях, проводимых ОАО «Азеришыг» на освобожденных от оккупации территориях.
Затем был показан фильм «Светлый Карабах», рассказывающий о работе, проделанной в Карабахе.
На мероприятии также обсуждалось тесное сотрудничество между ОАО «Азеришыг» и СГУ. Были внесены предложения по предоставлению более широких возможностей для студентов с целью повысить теоретические знания и практический опыт работы, а также построить карьеру в структурах ОАО «Азеришыг», участвовать в масштабных проектах по модернизации в области электроэнергетики и применения возобновляемых источников энергии.