SDU tələbələri üçün təqaüd təsis edildi
Oktyabrın 6-da Azərbaycan Sahibkarlar Konfederasiyası Sumqayıt şəhər şöbəsinin rəhbəri, “Qartal Tikinti Firması”nın direktoru Şahin Məmmədov, “Osmanlı” MMC-nin direktoru Mikayıl Məmmədov, “Mor” MMC-nin təsisçisi və direktoru Mikayıl Abdullayev Sumqayıt Dövlət Universitetində oldular.
Əvvəlcə rektor professor Elxan Hüseynov qonaqlarla dəyirmi masa ətrafında universitetlə sözügedən firmalar arasında əməkdaşlığın qarşılıqlı faydaları və perspektivləri barədə fikir mübadiləsi apardı. Qonaqlara universitet haqqında məlumat verdi. Qeyd etdi ki, SDU Sumqayıtın elm, təhsil və mədəniyyət mərkəzi kimi qazandığı uğurlara görə respublikamızın qabaqcıl ali məktəblərindən birinə çevrilmişdir. Bununla bütün sumqayıtlılar, universitet kollektivinin hər bir üzvü qürur hissi keçirməkdə haqlıdır. Sumqayıt Dövlət Universiteti bu müqəddəs yolda respublikamızın və dünyanın bir çox aparıcı universitetləri ilə əməkdaşlıq edir, müxtəlif istiqamətlərdə təcrübə mübadiləsi aparır, gələcək uğurlara doğru inamla irəliləyir.
Sumqayıt Dövlət Universitetinin ölkəmizin ictimai həyatındakı fəal mövqeyini, elmi-mədəni ənənələrini, qabaqcıl təhsil metodlarının zənginləşməsində və inkişafında rolunu yüksək qiymətləndirən möhtərəm Prezidentimiz cənab İlham Əliyev demişdir: “Sumqayıt şəhəri elmin, təhsilin və mədəniyyətin ümumi tərəqqi işinə bu gün də layiqli töhfələr bəxş edir. Sumqayıt Dövlət Universiteti artıq respublikamızın nüfuzlu ali təhsil ocaqlarındandır”
Dövlət başçısının doğma universitetimizin fəaliyyətini yüksək qiymətləndirməsi bizi beynəlxalq təhsil məkanında respublikamızın digər ali məktəbləri ilə birlikdə Azərbaycan elmini və təhsilini layiqincə təmsil etməyə çağırır. Xüsusilə böyük Zəfərdən sonra SDU-nun bütün əməkdaşları ölkəmizin ictimai-siyasi və elmi-mədəni həyatında yeni bir intibah dövrünün başlandığını dərindən duyur, yüksək məsuliyyət hissi və əməli fəaliyyəti ilə bu intibahın hər bir sahəsində layiqli göstəricilərlə iştirak etməyə hazırdır.
Rektor onu da qeyd etdi ki, hər bir ölkədə gənclik böyük bir qüvvədir. Bu gün Prezident cənab İlham Əliyevin tələbə - gənclərə olan diqqət və qayğısı onları ruhlandırır. Dövlət başçısının tələbələrin təqaüdünün artırılması ilə bağlı imzaladığı Sərəncamları və Fərmanı tələbə-gənclərə ayrılan diqqətin daha bir təzahürüdür. Bu, artıq tələbələr arasında sağlam rəqabəti gücləndirəcək və onların yüksək təhsilə yiyələnmələrinə təsirini göstərəcəkdir.
Rektor tələbələrə verilən təqaüdün əhəmiyyətindən bəhs edərək, cənab İlham Əliyevin apardığı siyasəti uğurla icra edən şirkət rəhbərlərinin bu istiqamətdə universitetin 7 tələbəsinə təqaüdün təsis edilməsi ilə bağlı verdiyi qərarlarını yüksək qiymətləndirdi, universitetin professor-müəllim və tələbə heyəti adından qonaqlara təşəkkürünü bildirdi.
Daha sonra “Qartal Tikinti Firması”nın direktoru Şahin Məmmədov çıxış edərək şirkət haqqında qonaqlara məlumat verdi, səmimi qarşılanmaya görə universitetin rəhbərliyinə və kollektivə dərin təşəkkürünü bildirdi, universitetlə firma arasında əlaqələrin genişləndirilməsinin vacibliyini qeyd etdi və təqaüdlə bağlı ətraflı çıxış edərək bildirdi ki, proqramın bütün seçim mərhələlərini uğurla keçən tələbələr cari təhsil müddətinin sonuna qədər şirkət tərəfindən müəyyənləşdirilmiş təqaüd alacaq. Bundan əlavə, bu proqram çərçivəsində tələbələr telekommunikasiya sahəsi haqqında biliklərini artırmaq, şirkətin korporativ tədbirlərində və sosial fəaliyyətində iştirak etmək, müxtəlif təlimlərə qatılmaq və şirkətdə təcrübə keçmək imkanını əldə edə biləcəklər.
Sonra yaxşı qiymətlərlə oxuyan 7 tələbəyə təqaüdlər təqdim edildi.
Tələbələr də onlara göstərilən diqqət və qayğıya görə öz təşəkkürlərini bildirdilər, ixtisaslı kadr kimi gələcəkdə ölkənin inkişafına töhfə verəcəklərinə söz verdilər.

Главная страница | Новости | Для студентов СГУ учреждена стипендия
6 октября руководитель Сумгаитского городского отделения Конфедерации предпринимателей Азербайджана, директор строительной фирмы «Гартал» Шахин Мамедов, директор ООО «Османлы» Микаил Мамедов, учредитель и директор ООО «Мор» Микаил Абдуллаев посетили Сумгаитский государственный университет.
Гостей принял ректор проф. Эльхан Гусейнов. Он рассказал об университете, отметив, что СГУ стал одним из ведущих вузов нашей республики благодаря своим достижениям в области науки и образования. Ректор подчеркнул, что Сумгаитский государственный университет сотрудничает со многими ведущими вузами нашей республики и мира. Далее состоялся обмен мнениями с гостями о взаимной выгоде и перспективах сотрудничества между университетом и представленными компаниями.
На встрече было отмечено, что Президент Ильхам Алиев высоко оценил активную деятельность Сумгаитского государственного университета в общественной жизни нашей страны, его научные и культурные традиции, его роль в обогащении и развитии передовых методов обучения: «Город Сумгаит и сегодня вносит достойный вклад в общий прогресс науки, образования и культуры. Сумгаитский государственный университет уже входит в число престижных высших учебных заведений нашей республики».
Высокая оценка данная главой государства деятельности СГУ дает стимул нашему университету вместе с другими высшими учебными заведениями республики достойно представлять азербайджанскую науку и образование в международном образовательном пространстве. После Победы в Отечественной войне в общественно-политической и научно-культурной жизни нашей страны начался новый этап развития и сотрудники СГУ принимают активное участие в этом процессе.
Ректор также отметил, что Президент Ильхам Алиев оказывает внимание проблемам молодежи страны. Подписанные главой государства распоряжения и указы о повышении студенческой стипендии – еще одно проявление заботы о молодежи.
Проф. Эльхан Гусейнов рассказал о важности выплат стипендий студентам и отметил, что очень ценит решения, принятые руководством компаний, которые успешно реализовали политику Ильхама Алиева и учредили стипендии для 7 студентов университета, а также поблагодарил гостей от имени профессорско-преподавательского состава и студентов университета.
После этого директор строительной фирмы «Гартал» Шахин Мамедов рассказал участникам встречи о своей компании, выразил глубокую признательность руководству университета и коллективу за теплый прием, отметил важность расширения взаимосвязей между университетом и фирмой и сообщил, что студенты успешно прошедшие все этапы программы будут получать стипендию от компании до конца текущего учебного года. Кроме того, в рамках данной программы у студентов будет возможность повысить свои знания в сфере телекоммуникаций, участвовать в корпоративных и социальных мероприятиях компании, участвовать в различных тренингах, получить возможность пройти практику в компании.
Затем 7 студентам СГУ, имеющим высокие академические показатели, были вручены стипендии.
Студенты выразили благодарность за проявленное к ним внимание и заботу, и отметили, что в будущем будут стараться внести свой вклад в развитие страны.