SDU-nun professoru Beynəlxalq Astronavtika Konqresində iştirak etdi
Sumqayıt Dövlət Universitetinin Fizika və onun tədrisi metodikası kafedrasının professoru, Elm və Təhsil Nazirliyinin Fizika İnstitutunun Kosmik şüa mənbələrinin fizikası laboratoriyasının rəhbəri, AMEA-nın müxbir üzvü, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru Vəli Hüseynov Fransanın Paris şəhərində keçirilmiş 73-cü Beynəlxalq Astronavtika Konqresində iştirak edib.Beynəlxalq Astronavtika Federasiyasının təşkil etdiyi və 90-a yaxın ölkədən 6500-dən artıq nümayəndənin iştirak etdiyi bu konqres Fransa Milli KosmikTədqiqatlar Mərkəzinin ev sahibliyi ilə Paris Konqres Mərkəzində keçirilib.Konqresdə 3500-dən artıq elmi məruzə, o cümlədən 800-dən artıq interaktiv təqdimat dinlənilib.
Professor Vəli Hüseynov konqresdə, “Kosmik relikt neytrino siqnallarının detektə olunmasının mümkünlüyü və relikt neytrino teleskopunun qurulmasına doğru qapı” mövzusunda məruzə edib və elmi olaraq əsaslandırıb ki, Böyük partlayışın birinci saniyəsində baş verən hadisələrin iştirakçısı olmuş və bu günə qədər gəlib çatmış relikt neytrinolar yüz qiqaelektronvolt tərtibli enerjiyə qədər sürətlənən və güclü daxili elektrostatik sahəyə malik olan monokristallardan keçən eninə polyarlaşmış ultrarelyativistik elektronlardan səpilərkən kosmik relikt neytrinoların detektə olunması reallığa çevrilir. Bu elmi nəticə qalaktikamızda bizdən təqribən yüz işıq ili məsafədən və onun hüdudlarını aşan məsafələrdən gələn relikt neytrino siqnallarını detektə etməyə və relikt neytrino teleskopunu qurmağa imkan verir.
Vəli Hüseynov konqresdə interaktiv təqdimatla çıxış etdiyi “Kosmik relikt neytrinoların enerjisinin gücləndirilməsi” adlı ikinci elmi işində olduqca aşağı enerjiyə malik olan kosmik relikt neytrinoların enerjisinin gücləndiyi fiziki şəraiti aşkar etmiş və elmi olaraq sübut edib ki, kosmik relikt neytrinoların enerjisini yüzlərlə qiqaelektronvolta qədər gücləndirmək və kosmik relikt neytrinolardan istifadə etməklə enerjini çox böyük kosmik məsafələrə ötürmək mümkündür. V.Hüseynovun bu elmi təqdimatına konqresin Proqram komitəsi tərəfindən baxılıb və 800-dən artıq elmi işın arasından seçilmiş ən yaxşı 80 iş sırasına daxil edilib.
Qeyd edək ki, Beynəlxalq Astronavtika Federasiyasının növbəti, sayca 74-cü konqresi Azərbaycanda keçiriləcək. Bakı ilk dəfə 1973-cü ildə bu mötəbər konqresə ev sahibliyi edib və 50 ildən sonra qlobal kosmos ictimaiyyəti yenidən ölkəmizə gələcək.

Главная страница | Новости | Профессор СГУ принял участие в Международном конгрессе астронавтики
Профессор кафедры физики и методики ее преподавания Сумгаитского государственного университета, заведующий лабораторией физики источников космических лучей Института физики Министерства науки и образования, член-корреспондент НАНА, доктор физико-математических наук Вели Гусейнов принял участие в 73-м Международном конгрессе астронавтики в Париже во Франции.
Конгресс был организован французским Национальным центром космических исследований (CNES) по инициативе Международной федерации астронавтики. В нем приняли участие более 6500 представителей из 90 стран. На конгрессе было заслушано более 3500 научных докладов, в том числе более 800 интерактивных докладов.
Проф. Вели Гусейнов выступил на конгрессе с докладом «Возможности обнаружения сигналов космических реликтовых нейтрино и пути создания реликтового нейтринного телескопа», в котором ученый акцентировал свое внимание на том, что изучение ближнего и особенно дальнего космоса является одной из важнейших научных и общечеловеческих задач нашей современной эпохи. Результаты научных исследований позволяют обнаруживать сигналы реликтовых нейтрино, приходящие с расстояния около ста световых лет от нас и дальше, и строить реликтовый нейтринный телескоп.
В интерактивной презентации «Повышение энергии космических реликтовых нейтрино», с которой он также выступил на конгрессе, Вели Гусейнов открыл физические условия, при которых энергия космических реликтовых нейтрино с чрезвычайно низкой энергией усиливается и научно доказал, что можно усилить энергию космических реликтовых нейтрино до сотен гигаэлектронвольт и с их помощью передавать энергию на очень большие космические расстояния. Доклад В. Гусейнова был рассмотрен Программным комитетом конгресса и включен в список 80 лучших работ, отобранных из более чем 800 научных докладов.
Отметим, что очередной, 74-й конгресс Международной федерации астронавтики пройдет в Азербайджане. Баку впервые принимал этот престижный конгресс в 1973 году, и через 50 лет мировое космическое сообщество вновь прибудет в нашу страну.