SDU-da Beynəlxalq Müəllimlər Günü qeyd edildi
Oktyabrın 5-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Beynəlxalq Müəllimlər Gününə həsr olunmuş tədbir keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə açan SDU-nun rektoru, professor Elxan Hüseynov universitetin müəllim heyətini əlamətdar gün münasibətilə təbrik etdi və kollektivə möhkəm cansağlığı, müqəddəs, şərəfli peşələrində uğurlar arzuladı. Sumqayıt Dövlət Universitetinin təhsildə qazandığı uğurların məhz universitetdə çalışan müəllimlərin sayəsində ərsəyə gəldiyini bildirən rektor qeyd etdi ki, müəllim peşəsinin vacibliyini, gözəlliyini və eyni zamanda çətinliyini, məsuliyyətini yaxşı anlayan əcdadlarımız həmişə müəllimə hörmətlə yanaşmış, onu yüksək qiymətləndirmişlər. Bu, keçmişdə də belə olub, bu gün də belədir və gələcəkdə də belə olacaqdır. Çünki, məhz müəllim əməyinin nəticəsində cəmiyyət formalaşır, savadlı, bilikli, geniş dünyagörüşlü, yüksək mənəvi-əxlaqi dəyərlərə malik insanlar yetişir. Məhz belə insanlar cəmiyyəti inkişaf etdirir, onu irəli aparır. Bu gün həyatımızın bütün sahələrində sürətlə inkişaf edən müstəqil ölkəmizin daha da güclənməsində mühüm rol oynayan, cəmiyyətdə öz layiqli vətəndaş mövqeyi ilə seçilən insanlar məhz müəllim əməyinin yetirmələridir. Bizim hər birimizin layiqli vətəndaş kimi yetişməyimizdə müəllimlərimizin böyük və əvəzsiz xidmətləri vardır.
Professor Elxan Hüseynov Ulu öndər Heydər Əliyevin yenidən hakimiyyətə qayıtdıqdan sonra bütün sahələr kimi təhsil sahəsinin də inkişaf etməyə başladığını, Azərbaycanın təhsil sisteminin beynəlxalq sistemə inteqrasiya olunduğunu qeyd etdi. Son illərdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən təhsil sahəsində geniş islahatların həyata keçirilməsini, təhsilin inkişafına, təhsil müəssisələrində çalışan işçilərin əməkhaqlarının və tələbələrin təqaüdlərinin artırılması məhz müəllimlərimizin, təhsil işçilərinin zəhmətinə verilən qiymətin təzahürü olduğunu vurğuladı.Təhsil uğurlarında müəllimlərin əhəmiyyətli rolunu önə çəkən rektor onların çətin əməyinin hər cür alqışa və mükafata layiq olduğunu diqqətə çatdırdı.
Sonra universitetin ictimai həyatında yüksək fəallıq göstərdiklərinə, səmərəli elmi-pedaqoji fəaliyyətlərinə görə fərqlənən bir qrup müəllim universitet rəhbərliyi tərəfindən fəxri fərman və pul mükafatı ilə təltif olundular.

Главная страница | Новости | В СГУ отметили Международный день учителя
5 октября в Сумгаитском государственном университете состоялось мероприятие, посвященное Международному дню учителя.
Со вступительным словом выступил ректор университета профессор Эльхан Гусейнов. Он поздравил преподавательский состав со знаменательной датой, пожелал крепкого здоровья и успехов в их почетном труде. Было отмечено, что все успехи, достигнутые Сумгаитским государственным университетом в науке и образовании, стали возможным благодаря самоотверженному труду преподавателей. Ректор подчеркнул, что работа преподавателя трудна, требует большой ответственности и времени, но, в то же время, это почетная и благородная профессия. Так было всегда. И в прошлом и в настоящее время учителя всегда пользуется авторитетом и уважением в обществе. Именно в результате труда учителя формируется общество, воспитываются грамотные люди, обладающие широким кругозором и знаниями, высокими духовными и моральными ценностями, культурой поведения. Сегодня наши граждане, играющие большую роль в развитии всех областей экономики, культуры, хозяйственной сферы, являются воспитанниками учителей. Наши педагоги внесли неоценимый вклад в дело воспитания каждого достойного гражданина страны.
Профессор Эльхан Гусейнов подчеркнул, что после возвращения общенационального лидера Гейдара Алиева к руководству страной, образованию, как и другим сферам жизни страны, стало уделяться большое внимание. Началось развитие системы образования и его интеграция в международную систему. За последние годы Президент Ильхам Алиев осуществляет    широкие реформы в области образования. Внимание, которое уделяет правительство этой области отражается на его развитии, повышении зарплаты сотрудников, работающих в этой сфере, стипендий студентов, что свидетельствует о том, какое высокое значение придается образованию в стране. Труд преподавателя достоин самой высокой награды и всегда пользуется почетом в обществе.
В заключение группе преподавателей, отличившихся в научно-педагогической деятельности, были вручены почетные грамоты и денежные премии.