SDU-nun bir qrup əməkdaşı təhsil sərgisinə qatıldı
Oktyabrın 1-dən 2-dək Fransanın Ali Təhsilin Təşviqi üzrə milli Agentliyi olan “Campus France”Avropa İttifaqının Azərbaycandakı Nümayəndəliyinin təşkilatçılığı ilə “Avropada təhsil” adlı sərgi-yarmarkası keçirildi.
Tədbirin əsas məqsədi yerli universitetlərlə iştirakçı xarici universitetlər arasında əməkdaşlıq üçün şərait yaratmaq idi.
Görüşü Elm və Təhsil Nazirliyinin Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri Tural Əhmədov açaraq, tədbirin əhəmiyyətindən danışdı. Daha sonra Fransanın Azərbaycandakı səfiri cənab Zakari Qros Avropa universitetləri ilə Azərbaycan ATM-lərinin gələcək tərəfdaşlığında belə sərgilərin xüsusi rolu olduğunu vurğuladı.
Sərgi-yarmarkanın ilk günü Avropa universitetləri şəbəkələşmə imkanlarını genişləndirmək məqsədilə təşkil olunmuş rəsmi işgüzar ziyafətdə Almaniya, Belçika, Çexiya, Estoniya, Fransa, İspaniya, İsveç, İtaliya, Macarıstan və Portuqaliya üzrə 20 universitetin nümayəndələri ilə yerli universitetlərin beynəlxalq əməkdaşlıq sahəsinə məsul struktur rəhbərlərinin iştirakı nəzərdə tutulurdu.
Sərgidə Azərbaycan ATM-lərindən Sumqayıt Dövlət Universiteti, Bakı Biznes Universiteti, Memarlıq və İnşaat Universiteti, Naxçıvan Dövlət Universiteti, Bakı Ali Neft Məktəbi, UNEC, Əmək və Sosial Münasibətlər Akademiyası, Azərbaycan Texniki Universiteti, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin aidiyyəti üzrə nümayəndələri iştirak edirdi.
Qeyd edək ki, sərgidə Sumqayıt Dövlət Universitetinin Beynəlxalq əməkdaşlıq və əcnəbi tələbələr şöbəsinin müdiri Sədaqət Fətullayeva, şöbənin baş metodisti Aysel Eminova və bir qrup tələbə heyəti iştirak etdilər.

Главная страница | Новости | Сотрудники университета приняли участие в образовательной выставке
С 1 по 2 октября французское национальное агентство по продвижению высшего образования «Campus France» совместно с  Представительством Европейского Союза в Азербайджане организовало выставку-ярмарку "Образование в Европе".
Основной целью мероприятия было создание условий для сотрудничества между местными и зарубежными университетами, которые принимали участие в ярмарке.
Заведующий отделом международного сотрудничества Министерства науки и образования Турал Ахмедов в своей речи подчеркнул важность таких встреч. Посол Франции в Азербайджане Закари Гросс также отметил особую роль подобных выставок в установлении партнерства между европейскими и азербайджанскими университетами.
В первый день ярмарки на мероприятии приняли участие представители 20 вузов из Германии, Бельгии, Чехии, Эстонии, Франции, Испании, Швеции, Италии, Венгрии и Португалии, а также руководители отделов международного сотрудничества вузов республики. В выставке также приняли участие представители Сумгаитского государственного университета, Бакинского университета бизнеса, Архитектурно-строительного университета, Нахичеванского государственного университета, Бакинской высшей школы нефти, UNEC, Академии труда и социальных отношений, Азербайджанского технического университета, Азербайджанского государственного педагогического университета.
Отметим, что Сумгаитский государственный университет представляли заведующая отделом международного сотрудничества и иностранных студентов Садагат Фатуллаева, ст. методист отдела Айсель Эминова и группа студентов.