Riyaziyyat fakültəsində Anım Günü qeyd olundu
Sentyabrın 28-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Riyaziyyat fakültəsində “Zəfərə atılan addım” adlı tədbir keçirildi.
Tədbir iştirakçıları əvvəlcə şəhidlik zirvəsinə ucalan tələbə-məzunların universitetin həyətində yerləşən xatirə abidəsini ziyarət etdilər və abidə önünə gül dəstələri düzdülər.Vətənimizin azadlığı və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən şəhidlərimizin ruhu bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Tədbiri giriş sözü ilə fakültənin dekanı dosent Xalidə Həsənova açaraq qeyd etdi ki, hər birimiz müasir Azərbaycan tarixinin ən qürurlu, fəxarətli günlərini yaşayırıq. 27 sentyabr 2020-ci il tarixində Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycana növbəti dəfə təxribatının qarşısını almaq məqsədilə Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin başçılığı ilə müzəffər Ordumuzun əks hücum əməliyyatı nəticəsində uzun illər düşmən tapdağı altında olan torpaqlarımız yağı düşmən tapdağından azad edildi. 44 gün davam edən hərbi əməliyyatlar nəticəsində Azərbaycan Ordusu Ermənistanın silahlı qüvvələrini məhv edərək tariximizə yeni bir gün yazdı və şəhidlərimizin qisası alındı. Əlbəttə ki, bu 44 günün hər günü Azərbaycanın şanlı tarixidir.
Tədbirdə universitetimizin tələbəsi olmuş I Qarabağ müharibəsində şəhid olan Fuad Əhmədovun anası Marifə Əhmədova, atası I Qarabağ müharibəsi əlili olan Riyaziyyat və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri Heydərova Məftun, əmisi I Qarabağ müharibəsində şəhid olan fakültənin Həmkarlar İttifaqı Komitəsi üzrə sədri Çiçək Həsənzadə və digər natiqlər çıxış edərək bildirdilər ki, bu gün biz Şanlı Zəfər naminə həyatlarını qurban vermiş qəhrəmanlarımızı anırıq. Onlar əsl vətənpərvərlik və Vətənə sədaqət nümunəsi nümayiş etdirərək öz qorxmazlığı, cəsarəti, möhkəm iradəsi və ruh yüksəkliyi sayəsində işğalçını darmadağın edib, ölkəmizin ərazi bütövlüyünü bərpa etdilər. Bu tarixi Qələbə ilə işğaldan azad olunan torpaqlarımız iqtisadi və mədəni həyata qədəm qoydu. Hazırda azad olunmuş ərazilərdə dövlətimiz tərəfindən bərpa və yenidənqurma işləri həyata keçirilir, məcburi köçkünlərin öz evlərinə təhlükəsiz və ləyaqətli dönüşünü, bu torpaqların reinteqrasiyasını təmin etmək üçün ardıcıl addımlar atılır. Təbii ki, Prezident İlham Əliyevin həmin ərazilərə səfərləri zamanı yeni-yeni obyektlərin təməlinin qoyulması da işlərin ardıcıllıqla davam etdiyini göstərir.
Tədbirdə Riyaziyyat fakültəsinin I kurs tələbəsi qazi Rail Xəlilov keçdiyi şərəfli döyüş yolundan söhbət açdı, müharibədə qazanan qələbənin sevincindən, döyüş xatirələrindən danışdı.
Sonda tələbələrin ifalarında vətənpərvər ruhlu şeirlər səsləndirildi,Vətən müharibəsini əks etdirən videoçarx nümayiş olundu.

Home | News | Memorial Day was celebrated in the Mathematics faculty
On September 28, an event called "A Step to Victory" was held at the Mathematics faculty of Sumgayit State University.
The participants of the event first visited the memorial monument of the students and graduates,   laid flowers to the monument.The souls of our martyrs were commemorated with a minute"s silence.
The dean of the faculty, associate professor Khalida Hasanova, opened the event with an introductory speech and noted that each of us is living the proudest days of modern Azerbaijan history. On September 27, 2020, in order to prevent the next provocation of the Armenian armed forces to Azerbaijan, as a result of the counter-offensive operation of our victorious Army under the leadership of the Commander-in-Chief Mr. Ilham Aliyev, our lands, which were under the enemy"s occupation for many years, were freed from the enemy. As a result of military operations lasting 44 days, the Azerbaijani Army destroyed the armed forces of Armenia and wrote a new day in our history, and our martyrs were avenged. Of course, every day of these 44 days is the glorious history of Azerbaijan.
The following speakers made a speech at the event; Marifa Ahmadova, the mother of Fuad Ahmadov, who was a student of our university and was martyred in the First Karabakh war, Maftun Heydarova , the head of the department of Mathematics and its teaching methodology, whose father was disabled in the First Karabakh war, Chichek Hasanzadeh, the chairman of the Trade Union Committee , whose uncle was a martyr in the First Karabakh war and other speakers. Our martyrs   showed an example of true patriotism and loyalty to the Motherland, and thanks to their fearlessness, courage, strong will   they defeated the invader and restored the territorial integrity of our country. In this historic Victory, our lands freed from occupation and economic and cultural life of these lands revived. Currently, restoration and reconstruction are being carried out by our state in the liberated areas, and consistent steps are being taken to ensure the safe and dignified return of IDPs to their homes and the reintegration of these lands. Of course, the laying of foundations of new facilities during the visits of President Ilham Aliyev to those areas also shows that the process is continuing .
At the event, veteran Rail Khalilov, a first-year student of the faculty of Mathematics talked about his fighting path, the joy of the victory and his war memories.
At the end, students performed patriotic poems. A video depicting the Patriotic war was demonstrated.