Riyaziyyat fakültəsində Anım Günü qeyd olundu
Sentyabrın 28-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Riyaziyyat fakültəsində “Zəfərə atılan addım” adlı tədbir keçirildi.
Tədbir iştirakçıları əvvəlcə şəhidlik zirvəsinə ucalan tələbə-məzunların universitetin həyətində yerləşən xatirə abidəsini ziyarət etdilər və abidə önünə gül dəstələri düzdülər.Vətənimizin azadlığı və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən şəhidlərimizin ruhu bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Tədbiri giriş sözü ilə fakültənin dekanı dosent Xalidə Həsənova açaraq qeyd etdi ki, hər birimiz müasir Azərbaycan tarixinin ən qürurlu, fəxarətli günlərini yaşayırıq. 27 sentyabr 2020-ci il tarixində Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycana növbəti dəfə təxribatının qarşısını almaq məqsədilə Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin başçılığı ilə müzəffər Ordumuzun əks hücum əməliyyatı nəticəsində uzun illər düşmən tapdağı altında olan torpaqlarımız yağı düşmən tapdağından azad edildi. 44 gün davam edən hərbi əməliyyatlar nəticəsində Azərbaycan Ordusu Ermənistanın silahlı qüvvələrini məhv edərək tariximizə yeni bir gün yazdı və şəhidlərimizin qisası alındı. Əlbəttə ki, bu 44 günün hər günü Azərbaycanın şanlı tarixidir.
Tədbirdə universitetimizin tələbəsi olmuş I Qarabağ müharibəsində şəhid olan Fuad Əhmədovun anası Marifə Əhmədova, atası I Qarabağ müharibəsi əlili olan Riyaziyyat və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri Heydərova Məftun, əmisi I Qarabağ müharibəsində şəhid olan fakültənin Həmkarlar İttifaqı Komitəsi üzrə sədri Çiçək Həsənzadə və digər natiqlər çıxış edərək bildirdilər ki, bu gün biz Şanlı Zəfər naminə həyatlarını qurban vermiş qəhrəmanlarımızı anırıq. Onlar əsl vətənpərvərlik və Vətənə sədaqət nümunəsi nümayiş etdirərək öz qorxmazlığı, cəsarəti, möhkəm iradəsi və ruh yüksəkliyi sayəsində işğalçını darmadağın edib, ölkəmizin ərazi bütövlüyünü bərpa etdilər. Bu tarixi Qələbə ilə işğaldan azad olunan torpaqlarımız iqtisadi və mədəni həyata qədəm qoydu. Hazırda azad olunmuş ərazilərdə dövlətimiz tərəfindən bərpa və yenidənqurma işləri həyata keçirilir, məcburi köçkünlərin öz evlərinə təhlükəsiz və ləyaqətli dönüşünü, bu torpaqların reinteqrasiyasını təmin etmək üçün ardıcıl addımlar atılır. Təbii ki, Prezident İlham Əliyevin həmin ərazilərə səfərləri zamanı yeni-yeni obyektlərin təməlinin qoyulması da işlərin ardıcıllıqla davam etdiyini göstərir.
Tədbirdə Riyaziyyat fakültəsinin I kurs tələbəsi qazi Rail Xəlilov keçdiyi şərəfli döyüş yolundan söhbət açdı, müharibədə qazanan qələbənin sevincindən, döyüş xatirələrindən danışdı.
Sonda tələbələrin ifalarında vətənpərvər ruhlu şeirlər səsləndirildi,Vətən müharibəsini əks etdirən videoçarx nümayiş olundu.

Главная страница | Новости | На факультете Математики отметили День памяти
Вначале участники посетили Мемориал, воздвигнутый в честь шехидов – студентов–выпускников университета, расположенный на территории вуза, и возложили цветы. Минутой молчания была почтена память шехидов, павших в борьбе за свободу и целостность Родины.
Мероприятие открыла декан факультета доц. Халида Гасанова. Она отметила, что сейчас каждый гражданин страны испытывает чувство гордости за свою Родину. С целью предотвращения очередной провокации вооруженных сил Армении 27 сентября 2020 года под руководством Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева победоносная Азербайджанская Армия начала военную операцию по освобождению своих оккупированных территорий. За 44 дня ожесточенных боев Азербайджанская Армия нанесла сокрушительный удар по вооруженным силам Армении, в результате чего враг был вынужден подписать акт о капитуляции. Естественно, что каждый из дней этой Отечественной войны является отдельной славной страницей нашей новой истории.
В мероприятии приняли участие мать шехида I Карабахской войны, бывшего студента СГУ Марифа Ахмедова зав. кафедрой математики и методики её преподавания Мафтун Гейдарова, отец которой является инвалидом I Карабахской войны, председатель комитета профсоюза факультета Чичек Гасанзаде, дядя которой героически погиб в I Карабахской войне и др.
В своем выступлении мать шехида и другие выступающие отметили что герои Отечественной войны, отдавшие жизнь за свободу и целостность своей родины, всегда будут жить в наших сердцах. В результате их героизма, любви к своей Родине, высокого морального духа и крепкой воли Азербайджанская Армия одержала победу в Отечественной войне.
Эта историческая победа позволила возродить экономическую и культурную жизнь на освобожденных территориях. На этих землях проводятся восстановительные и строительные работы, предпринимаются первые шаги по беспрепятственному возвращению на свои родные земли беженцев и вынужденных переселенцев. Естественно, что Президент Ильхам Алиев систематически посещает освобожденные территории и участвует в закладке фундаментов новых и новых объектов.
Выступивший на встрече студент I курса, ветеран Отечественной войны Раиль Халилов рассказал о своем боевом пути, боевых товарищах и чувствах бойцов после объявления победы над врагом.
В заключение в исполнении студентов факультета прозвучали стихи на патриотическую тему, был продемонстрирован видеоролик об Отечественной войне.