Əsas səhifə | Xəbərlər | İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsində Anım günü ilə bağlı tədbir keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 27 Sentyabr 2022 15:54
İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsində Anım günü ilə bağlı tədbir keçirildi
Sentyabrın 27-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsində Anım günü ilə bağlı tədbir keçirildi.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirildi, şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Fakültə dekanı dosent Aynurə Yəhyayeva çıxış edərək bildirdi ki, iki il bundan əvvəl sentyabr ayının 27-si şanlı qələbəmizin təməlinin qoyulduğu gündür. Xalqımız 44 gün ərzində möhtəşəm Zəfərə imza atmaqla dünya hərb tarixinin yeni qızıl səhifəsini yazdı. Bu Qələbə xalqımızın və Ordumuzun gücünü, milli birliyini, vəhdətini, mübarizliyini bütün dünyaya sübut etdi. Azərbaycan xalqı hər zaman qəhrəman övladlarının xidmətlərini yüksək qiymətləndirir, bütün şəhidlərimizin ruhuna hörmət və ehtiram göstərir, əziz xatirəsini uca tutur.
Tədbirdə Dünya iqtisadiyyatı və marketinq kafedrasının müdiri dosent Məlahət Pənahəliyeva, İqtisadiyyat kafedrasının müdiri dosent Lalə Mahmudova, Maliyyə və mühasibat uçotu kafedrasının müdiri dosent Loğman Abdullayev və digər natiqlər çıxış edərək bildirdilər ki, əsrlər boyu ermənilər azərbaycanlılara qarşı bir sıra vandalizm aktları törətmişlər. Erməni vandallarının azərbaycanlılara bəslədiyi nifrət sərhəd tanımır. Lakin, məğrur xalqımız həmişə düşmənə qarşı inamla vuruşmuş və mübarizə aparmışdır. 27 sentyabrda Ermənistanın növbəti məkrli niyyətinin qarşısı qətiyyətlə alındı. Tarixdə ilk dəfə torpaq itirmədik, uzun illər işğal altında qalan torpaqlarımızı azad etdik. Bu Zəfərdə payı olan bütün əsgərlərimiz, zabitlərimiz bizim qürur yerimizdir. Bizə bu zəfəri bəxş edən şəhidlərimiz daima qəlbimizdə yaşayacaq, onlar heç zaman Azərbaycan xalqı tərəfindən unudulmayacaqlar. Allah bütün şəhidlərimizə rəhmət eləsin!
Sonra Vətən müharibəsinin iştirakçıları, qazilər fakültənin 775 saylı qrup tələbəsi Elvin Əliyev, 717 saylı qrup tələbəsi Elmin İbrahimov, 791 saylı qrup tələbəsi olmuş Rəşad Bayramov Vətən müharibəsi günlərində keçdikləri döyüş yollarından bəhs etdilər.
Bildirdilər ki, 44 günlük Vətən müharibəsi Azərbaycan xalqına zəfər sevincini bəxş etməklə yanaşı, xalqımızın qəhrəman oğullarını bir daha öz xalqına tanıtdı.
Tədbirdə tələbələrin ifalarında vətənpərvər ruhlu şeirlər səsləndirildi,Vətən müharibəsini əks etdirən videoçarx nümayiş olundu və tələbələrə şəhidlərimiz haqqında bukletlər paylanıldı.

Главная страница | Новости | На факультете Экономики и управления состоялось мероприятие в честь Дня памяти
На факультете Экономики и управления состоялось мероприятие в честь Дня памяти
27 сентября на факультете Экономики и управления было проведено мероприятие, посвященное Дню памяти.
Вначале прозвучал Государственный Гимн Азербайджанской Республики, и была объявлена минута молчания в память шехидов, героически павших в Отечественной войне 2020 года.
Декан факультета доцент Айнура Яхъяева в своем выступлении отметила, что 27 сентября 2020 года –это день, который стал началом нашей славной Победы. За 44 дня наш народ продемонстрировал всему миру свой боевой дух и волю к победе, а также показал мощь нашей победоносной Армии и единство народа. Азербайджанский народ высоко оценивает заслуги своих героических солдат и офицеров, чтит память погибших воинов.
В мероприятии принимали участие зав. кафедрой мировой экономики и маркетинга доцент Малахат Панахалиева, зав. кафедрой экономики доцент Лала Махмудова, зав. кафедрой финансов и бухгалтерского учета доцент Логман Абдуллаев. В своих выступлениях они сказали, что на протяжении нескольких столетий армяне совершают против азербайджанцев акты насилия, вандализма и геноцида. Ненависть армян к азербайджанцам не имеет границ. Однако, азербайджанский народ всегда проявлял мужество и отвагу в борьбе с врагом. Очередная провокация армян была предотвращена 27 сентября 2020 года. В результате боевых операций наш народ освободил свои земли, которые около 30 лет находились под оккупацией армян. Мы гордимся и склоняем головы перед памятью всех солдат и офицеров, героически сражавшихся за целостность Родины и отдавших свою жизнь в борьбе с коварным врагом. Вечная память нашим шехидам!
Затем выступили ветераны –участники Отечественной войны: студент гр.775 Эльвин Алиев, студент гр.717 Эльмин Ибрагимов, бывший студент гр.791 Рашад Байрамов. Они рассказали о своем боевом пути и боевых товарищах, сражавшихся с ними плечом к плечу.
Было отмечено, что 44-дневная Отечественная война не только подарила азербайджанскому народу радость победы, но и показала отвагу и героизм солдат и офицеров Азербайджанской Армии.
В заключение в исполнении студентов факультета прозвучали стихи на патриотическую тему, был продемонстрирован видеоролик об Отечественной войне, а студентам были розданы буклеты о шехидах.