SDU-nun fakültələrində Anım Günü ilə əlaqədar silsilə tədbirlər davam edir
Əvvəlcə Dövlət Himni səsləndirildi, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və müstəqilliyi uğrunda şəhid olan qəhrəmanlarımızın ruhu bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Mühəndislik fakültəsinin dekanı dosent Ulduz Ağayev çıxış edərək bildirdi ki, 2020-ci il sentyabrın 27-də başlanan və 44 gün davam edən Vətən müharibəsində ordumuzun rəşadəti, Ali Baş Komandanın qətiyyəti ermənilərin və havadarlarının bölgədəki siyasətinin iflası ilə nəticələndi. Bütün təzyiqlərə, təhdidlərə baxmayaraq, Azərbaycan qələbə qazandı və tarixi ədalət bərpa olundu. Ali Baş Komandanın iradəsi ilə Dəmir Yumruğa dönən möhtəşəm xalq bu Zəfəri ilə tarixə qızıl hərflərlə yeni səhifə yazdı. Bu Dəmir Yumruq xalqın gücünü, milli birliyini, vəhdətini, mübarizliyini bütün dünyaya bəyan etdi.
Azərbaycan hər zaman mübariz oğul və qızlarının şücaətini yüksək qiymətləndirir, bütün şəhidlərimizin ruhuna ehtiram göstərir, xatirəsini uca tutur. Zəfərlə nəticələnən 44 günlük Vətən Müharibəsindən az sonra Respublikamızda Anım Gününün təsis edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı tarixi bir sənəd olmaqla yanaşı, həm də şəhidlərimizin xatirəsinə sonsuz ehtiramın bariz nümunəsidir. Dekan onu da qeyd etdi ki, Vətən müharibəsində qazandığımız Qələbə təkcə ərazi bütövlüyümüzü, tarixi ədaləti bərpa etmədi, bu Zəfər Vətən həsrəti ilə yaşayan soydaşlarımızın qəlbində yenidən həyat işığı yandırdı, onlara doğma torpaqlara dönmək imkanını yaratdı.
Tədbirdə çıxış edən digər natiqlər Azərbaycan torpaqlarının 30 ilə yaxın müddətdə erməni qəsbkarlarının işğalı altında qaldığını, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Şanlı Ordumuzun mənfur düşmənin cəbhəboyu istiqamətlərdə çoxsaylı təxribatlarına cavab olaraq sentyabrın 27-də əks-həmləyə keçərək sarsıdıcı zərbələr endirməklə torpaqlarımızı 44 günlük müharibədə azad etdiyini qeyd etdilər. Bu qələbə hissini xalqımıza yaşadan igidlərimizə minnətdar olduqlarını söylədilər. Şəhidlik zirvəsinə ucalan qəhrəmanlarımızın ölməzlik qazandıqlarını, bütün ömrümüz boyu onlara borclu olduğumuzu vurğuladılar.
Sonra Vətən müharibəsinin iştirakçısı, fakültənin 643 saylı qrupunun tələbəsi Mircamal Sultanov Vətən müharibəsi günlərində keçdiyi döyüş yolundan, Azərbaycan Ordusunun şanlı zəfərindən və Vətən uğrunda canlarından keçən şəhidlərin qorxmazlığından, mərdliyindən danışdı, şəhidlik zirvəsinə ucalan döyüş yoldaşlarına rəhmət dilədi.

Главная страница | Новости | На факультетах СГУ продолжается проведение цикла мероприятий, посвященных Дню памяти
Yerləşdirilmə tarixi : 27 Сентябрь 2022 09:30
На факультетах СГУ продолжается проведение цикла мероприятий, посвященных Дню памяти
26 сентября на факультете Инженерии было проведено мероприятие, посвященное Дню памяти - 27 сентября.
Вначале прозвучал Государственный гимн. Участники минутой молчания почтили память шехидов, погибших за свободу и территориальную целостность Азербайджана.
Декан факультета Инженерии доцент Улдуз Агаев в своем выступлении сказал, что Отечественная война, начавшаяся 27 сентября 2020 года и продолжавшаяся 44 дня, благодаря героизму и отваге наших Вооруженных сил и решимости Верховного главнокомандующего привели к поражению и краху политики, которую проводили армяне в регионе при содействии своих покровителей. Несмотря на все противодействия и угрозы со стороны некоторых государств, Азербайджан одержал победу и восстановил историческую справедливость. Азербайджанский народ, сплотившись в железный кулак под руководством Верховного главнокомандующего, нанес сокрушительный удар по врагу и продемонстрировал миру свою мощь, национальное единство и несокрушимую волю.
Азербайджан всегда высоко цени т героизм и отвагу своих боевых сынов и дочерей, с уважением относится к памяти шехидов. Учреждение Дня памяти распоряжением Президента Азербайджанской Республики после победы в Отечественной 44–дневной войне является свидетельством уважения светлой памяти шехидов. Декан также отметил, что победа, одержанная в Отечественной войне, позволила не только восстановить территориальную целостность нашей страны, но и создала возможность для возвращения на родные земли наших граждан, изгнанных армянами во время оккупации наших сёл и городов.
Выступившие на мероприятии другие участники отметили, что наши земли оставались под оккупацией армян около 30 лет. Победоносная Азербайджанская Армия под руководством Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева 27 сентября 2020 года перешла в контрнаступление в ответ на провокации армян и в течение 44 дней освободила свои земли. Азербайджанский народ выражает глубокую благодарность нашим отважным воинам за то, что они подарили нам эту победу.
Вечная память солдатам и офицерам, отдавшим жизнь за свободу и территориальную целостность Родины!
Далее выступил участник Отечественной войны, студент гр.643 факультета Инженерии Мирджамал Султанов. Он рассказал о своем боевом пути, о храбрости и отваге наших бойцов, сражавшихся за Родину и погибших во имя целостности и свободы Азербайджана.
В заключение прозвучали стихи на патриотическую тему в исполнении студентов факультета, и был продемонстрирован видеоролик, посвященный Отечественной войне.