Sentyabrın 23-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Elmi Şurasının növbəti iclası keçirildi.
Universitetin rektoru, Elmi Şuranın sədri professor Elxan Hüseynov iclası giriş sözü ilə açaraq, şura üzvlərini, professor-müəllim heyətini salamladıqdan sonra gündəlikdəki məsələlər barədə məlumat verdi. Cari tədris ilinin qəbul statistikası, yeni tədris ilində keyfiyyətli təhsilin təşkili, əsas fəaliyyət istiqamətləri üzrə göstəricilərin daha da artırılması istiqamətində görülən işlərdən danışdı.
2022/23-cü tədris ilində SDU-ya bakalavriat səviyyəsi üzrə tələbə qəbulunun nəticələri barədə Tədris Metodik Mərkəzin direktoru Faiq Şirinov, magistratura səviyyəsi üzrə Doktorantura və magistratura şöbəsinin müdiri dos.Sabir Xəlilov, SDU-nun nəzdində Sumqayıt Dövlət Texniki Kolleci üzrə SDTK-nın direktoru dos. Mətanət Pirquliyeva ətraflı məlumat verdilər. Qeyd etdilər ki, 2022/23-cü tədris ilində SDU üzrə proqnozlaşdırılmış yerlərə tələbə qəbulunun nəticələri kifayət qədər yüksək olmuşdur.
İclasda Sumqayıt şəhərində və regionun digər şəhər və rayonlarında yerləşən məktəblərdə SDU nümayəndələrinin şagirdlərlə və onların valideynləri ilə görüşlərinin keçirilməsinin davam etdirilməsi və genişləndirilməsi, onlara universitetimizdə mütəxəssis hazırlığı aparılan ixtisaslar haqqında ətraflı məlumatların çatdırılması məqsədəuyğun hesab edildi. SDU-ya tələbə qəbulu üzrə proqnoz planların hazırlanmasında ənənəvi ixtisaslarla yanaşı, təklif olunan yeni ixtisasların da əsaslandırılması və əmək bazarının təhlilinin nəticələrinin nəzərə alınması, SDU-ya yüksək balla qəbul olan istedadlı tələbələrin diqqət mərkəzində saxlanılması və onlarla fərdi işin aparılması fakültə dekanlarına və kafedra müdirlərinə tapşırıldı.
Sonra rektor qeyd etdi ki, proqnoz-planın hazırlanmasında əmək bazarının tələbatını nəzərə almaq vacibdir, eyni zamanda Sumqayıt şəhərində və ətraf regionda müəssisələrlə sıx əlaqə yaratmaq, onların hansı ixtisas üzrə mütəxəssislərə ehtiyaclarını öyrənmək və ciddi təhlillərin nəticəsi əsasında mövcud reallığı nəzərə almaqla, yeni proqnoz-planlar hazırlamaq lazımdır.
2022-ci ilin ikinci yarısında SDU-da keçiriləcək beynəlxalq və respublika səviyyəli elmi konfranslara hazırlığın vəziyyəti haqqında Elmi hissənin müdiri dosent Samir Orucov məlumat verdi. Qeyd etdi ki, 2022-ci ilin ikinci yarımilində universitetdə 3 respublika (Azərbaycan Respublikasının sosial-iqtisadi inkişafının aktual problemləri; Universitet elminin və təhsilinin müasir problemləri (SDU-nun 60 illiyinə həsr olunur); Riyaziyyatın fundamental problemləri və intellektual texnologiyaların təhsildə tətbiqi) və 3 Beynəlxalq (Tətbiqi fizika və energetikanın aktual məsələləri; İnformasiya sistemləri və texnologiyalar: nailiyyətlər və perspektivlər; Enerji effektivliyi və yaşıl enerji texnologiyası (ATU-SDU)) səviyyəli elmi konfransların keçirilməsi planlaşdırılıb.
Samir Orucov onu da qeyd etdi ki, SDU-da keçirilən respublika və beynəlxalq səviyyəli elmi konfranslar məzmun və forma cəhətcə yüksək səviyyədə təşkil olunur və keçirilir. Konfrans materialları, bir qayda olaraq, konfrans gününədək nəfis formada hazırlanıb nəşr olunur. Orucov 2022-ci ilin ikinci yarımilində də keçiriləcək elmi konfranslarda bu ənənənin gözlənilməsi və davam etdirilməsinin müvafiq struktur rəhbərlərinə tapşırıldığını diqqətə çatdırdı.
Rektor SDU-da keçirilən respublika və beynəlxalq səviyyəli konfransların yüksək səviyyədə keçirilməsi üçün respublikamızın universitetlərindən və xarici ölkələrdən mütəxəsislərin dəvət olunmasını struktur rəhbərlərinə tövsiyə etdi.
Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektor dosent Elmar Xəlilov 27 Sentyabr –Anım Günü ilə əlaqədar görüləcək işlər və 8 Noyabr – Zəfər Gününün qeyd olunması ilə bağlı keçiriləcək tədbirlər barədə məlumat verdi. Diqqətə çatdırdı ki, Prezident, Ali Baş Komandan İlham Əliyev Azərbaycanda Anım Gününün və Zəfər Gününün təsis edilməsi haqqında Sərəncamlar imzalayıb. Sərəncamlara əsasən hər il sentyabrın 27-si ölkəmizdə Anım Günü, noyabrın 8-i isə Zəfər Günü kimi qeyd edilir. Bu Sərəncamlara uyğun olaraq, Sumqayıt Dövlət Universitetində keçiriləcək silsilə tədbirlərin planı təsdiq edilmişdir.
Rektor çıxışında 27 sentyabr‒Anım Günü ilə əlaqədar şəhid məzunlarımızın valideynlərini ziyarət etməyi, Anım günündə onları universitetə dəvət etməyi və Tədbirlər Planında nəzərdə tutulan bütün məsələlərin vaxtında yerinə yetirilməsini, eyni zamanda 8 Noyabr ‒ Zəfər Günü ilə əlaqədar tədbirlərin yüksək səviyyədə keçirilməsini, Hərbi Qənimətlər Parkına tələbə və əməkdaşların geniş miqyasda ziyarətinin təşkil olunmasını struktur rəhbərlərinə tövsiyə etdi.
Sonra SDU-nun 60 illik yubileyi ilə əlaqədar görülən işlər və qarşıda duran vəzifələr barədə məlumat verən dosent Elmar Xəlilov bildirdi ki, “SDU‒60” kitabının hazırlanıb başa çatdırılmasının təmin edilməsi kitabın redaktoru Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasının müdiri prof.A.Məmmədova tapşırılıb. SDU-nun 60 illik yubileyinə müvafiq suvenirlərin, döş nişanlarının hazırlanması istiqamətində işlər həyata keçirilir. “Sumqayıt Universiteti” qəzetinin yubiley nömrəsinin hazırlanması üçün məqalələrin hazırlanması struktur rəhbərlərinə tapşırılıb.
Daha sonra müxtəlif məsələlərin müzakirəsi aparıldı.
Elmi katib professor Muxtar Səmədov işçi-tədris proqramlar ‒ sillabusların təsdiqi, əcnəbi vətəndaşların hazırlıq kursu üçün işçi-tədris planının təsdiqi, tədris, elm və kargüzarlıq sənədləri toplusunun təsdiqi, tədris vəsaitlərinə nəşr hüququ (qrif) verilməsi barədə məlumat verdi.
Elmi Şuranın iclasını yekunlaşdıran rektor professor Elxan Hüseynov qarşıdakı tədris ilində bütün kollektivə uğurlar arzu etdi.

23 сентября состоялось очередное заседание Ученого совета Сумгаитского государственного университета.
Заседание открыл ректор университета, председатель Ученого совета проф. Эльхан Гусейнов. Он приветствовал членов совета и объявил повестку дня. Ректор проинформировал о статистике приема студентов и об организации качественного обучения в текущем учебном году, о работе, проделанной в направлении дальнейшего повышения показателей по основным направлениям деятельности.
Далее с сообщениями об итогах приема студентов в СГУ в бакалавриат и магистратуру, а также в СГТК при СГУ в 2022/2023 учебном году выступили директор Учебно-методического центра Фаиг Ширинов, руководитель отдела докторантуры и магистратуры проф. Сабир Халилов, директор Сумгаитского государственного технического колледжа при СГУ доц. Матанат Пиргулиева. Они отметили, что уровень показателей приема студентов на плановые места в СГУ и СГТУ в 2022/2023 учебном году был достаточно высоким.
Было отмечено, что необходимо продолжить и увеличить количество встреч представителей СГУ с учащимися и их родителями в школах города Сумгаита и других городов и районов, предоставить им подробную информацию о специальностях по которым проводится обучение в нашем университете. Деканам факультетов и заведующим кафедрами было поручено ориентироваться на талантливых студентов, поступивших в СГУ с высокими баллами, и проводить с ними индивидуальную работу, при составлении планов приема студентов в СГУ учитывать результаты анализа рынка труда для введения новых специальностей.
Ректор подытожил выступления и отметил, что при составлении плана приема важно учитывать спрос рынка труда, в то же время, необходимо наладить тесные контакты с предприятиями города Сумгаита и ближайших районов, выяснить, какие специалисты им требуются и по результатам проведенных анализов составлять новые план-прогнозы.
Руководитель научной части доц. Самир Оруджев проинформировал о состоянии подготовки к международным и республиканским научным конференциям, которые пройдут в СГУ во второй половине 2022 года. Он отметил, что во второй половине 2022 года запланировано провести 3 республиканских (Актуальные проблемы социально-экономического развития Азербайджанской Республики; Современные проблемы университетской науки и образования (к 60-летию СГУ); Фундаментальные проблемы математики и прикладных интеллектуальных технологий в образовании) и 3международных (Актуальные вопросы прикладной физики и энергетики; Информационные системы и технологии: достижения и перспективы; Энергоэффективность и технологии зеленой энергетики (АТУ-СГУ)) научных конференций.
Самир Оруджев также отметил, что материалы конференции готовятся и публикуются до дня начала конференции. Он сообщил, что руководителям соответствующих структур поручено организовать предстоящие научные конференции на должном уровне.
Ректор рекомендовал организаторам конференций пригласить квалифицированных специалистов из вузов нашей республики и зарубежных стран для проведения конференций республиканского и международного уровня.
Проректор по социальным вопросам и связям с общественностью доц. Эльмар Халилов проинформировал о мероприятиях, которые будут проведены в связи с 27 сентября – Днем памяти и 8 ноября – Днем Победы. Он отметил, что указом Президента Ильхама Алиева в Азербайджане ежегодно 27 сентября отмечается как День памяти, а 8 ноября как День Победы. В связи с этим был утвержден план, согласно которому в СГУ будут проведены различные мероприятия.
Ректор отметил, что необходимо навестить родителей наших выпускников-шехидов и пригласить их в университет в День памяти, а также выполнить все предусмотренные в плане мероприятия в срок. Также организовать проведение мероприятий, посвященных Дню Победы 8 ноября, и посещение студентами и сотрудниками Парка военных трофеев.
Далее были обсуждены текущие вопросы.
Доц. Эльмар Халилов рассказал о проделанной работе в связи с 60-летием СГУ. Он отметил, что подготовка к печати книги «СГУ-60» поручена ее редактору, зав. кафедрой литературы Азербайджана и зарубежных стран проф. А.Мамедову. Также ведется работа по подготовке сувениров и значков к 60-летию СГУ и сбора статей для юбилейного номера газеты «Сумгаитский университет».
Ученый секретарь проф. Мухтар Самедов проинформировал об утверждении Учебных программ - Силлабусов, Учебного плана подготовительного курса для иностранных граждан, о предоставлении прав на издание (гриф ) учебных материалов.
Завершая заседание Ученого совета, ректор проф. Эльхан Гусейнов пожелал всему коллективу успехов в наступающем учебном году.