Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da ilk dərslər vətənpərvərlik mövzusuna həsr olundu
Sumqayıt Dövlət Universitetində 2022‒2023-cü tədris ilinin ilk dərsləri vətənpərvərlik mövzusuna həsr olundu.
Əvvəlcə torpaqlarımızın ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi. Tələbələrə sentyabrın 12-dən 13-dək Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycana qarşı həyata keçirdiyi genişmiqyaslı hərbi təxribatlar barədə məlumat verildi.
Mühazirələrdə Müzəffər Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyevin, Azərbaycan xalqının və rəşadətli ordumuzun “Dəmir yumruq” kimi birləşərək 44 günlük Vətən müharibəsində əldə etdiyi şanlı Zəfərin tarixi əhəmiyyətindən danışıldı.
Bildirildi ki, Azərbaycan Ordusunun 2020-ci il sentyabrın 27-də işğalçı Ermənistan silahlı qüvvələrinə qarşı başladığı əks-hücum əməliyyatında əldə etdiyi möhtəşəm qələbələr haqqında bundan sonra kitablar yazılacaq, filmlər çəkiləcək. Amma indidən tam əminliklə deyə bilərik ki, cəbhədəki uğurlarımızın ən başlıca səbəbi Prezident, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin son 19 ildə həyata keçirdiyi güclü dövlət, güclü ordu strategiyası, milli birlik və döyüşçülərimizin ruh yüksəkliyi idi. Ordumuz əks-həmlə əməliyyatları zamanı müasir texnoloji silahlarla düşmənin komanda-idarəetmə məntəqələrini, raket və artilleriya vasitələrini, döyüş texnikasını və təminatını sıradan çıxararaq onu faktiki olaraq iflic vəziyyətinə gətirdi. Müharibənin taleyini müəyyənləşdirən başda Ali Baş Komandanımız olmaqla, döyüş meydanında əsl qəhrəmanlıq göstərən Azərbaycan əsgəri və onun cəsur komandirləri idi. Məhz onların səyi nəticəsində Silahlı Qüvvələrimiz “Ermənistan ordusunun məğlubedilməzliyi” mifini darmadağın etdi. Beləliklə, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə sentyabrın 27-dən başlanan Vətən müharibəsi şanlı qələbə ilə sona çatdı, 44 gün davam edən hərbi əməliyyatlar çərçivəsində Azərbaycan Ordusu işğalçı Ermənistanın 30 il ərzində qurduğu silahlı qüvvələrini darmadağın edərək, böyük Zəfərə imza atdı.

Главная страница | Новости | Первые занятия в СГУ были посвящены теме патриотизма
Первые занятия 2022-2023 учебного года в Сумгаитском государственном университете были посвящены теме патриотизма.
Занятия начались с минуты молчания в память о шехидах, павших за территориальную целостность нашей страны. После этого студенты были проинформированы о широкомасштабных провокациях, осуществленных вооруженными силами Армении против Азербайджана вновь 12 и 13 сентября.
На занятиях обсуждалось историческое значение славной Победы, одержанной нашей армией под руководством Верховного Главнокомандующего Президента Ильхама Алиева в 44-дневной Отечественной войне.
Было отмечено, что в будущем будет написано много книг и снято фильмов, отражающих события контрнаступательной операции 27 сентября 2020 года против вторгшихся в нашу страну армянских вооруженных сил. Сегодня мы можем с полной уверенностью сказать, что наш успех на фронте стал результатом мудрой политики президента Ильхама Алиева за последние 19 лет, в результате которой было создано сильное государство, современная армия, национальное единство и боевой дух наших бойцов. В ходе контрнаступательных операций наша армия, используя современное высокотехнологическое оружие, уничтожила пункты управления, военную технику и средства снабжения противника, фактически парализовав его. Наши Вооруженные Силы развеяли миф о «непобедимости армянской армии». Таким образом, Отечественная война, начавшаяся 27 сентября завершилась славной победой азербайджанского народа. За 44 дня боевых операций Азербайджанская Армия под руководством Главнокомандующего Ильхама Алиева нанесла сокрушительное поражение вооруженным силам оккупационной Армении.