Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da ilk dərslər vətənpərvərlik mövzusuna həsr olundu
Sumqayıt Dövlət Universitetində 2022‒2023-cü tədris ilinin ilk dərsləri vətənpərvərlik mövzusuna həsr olundu.
Əvvəlcə torpaqlarımızın ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi. Tələbələrə sentyabrın 12-dən 13-dək Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycana qarşı həyata keçirdiyi genişmiqyaslı hərbi təxribatlar barədə məlumat verildi.
Mühazirələrdə Müzəffər Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyevin, Azərbaycan xalqının və rəşadətli ordumuzun “Dəmir yumruq” kimi birləşərək 44 günlük Vətən müharibəsində əldə etdiyi şanlı Zəfərin tarixi əhəmiyyətindən danışıldı.
Bildirildi ki, Azərbaycan Ordusunun 2020-ci il sentyabrın 27-də işğalçı Ermənistan silahlı qüvvələrinə qarşı başladığı əks-hücum əməliyyatında əldə etdiyi möhtəşəm qələbələr haqqında bundan sonra kitablar yazılacaq, filmlər çəkiləcək. Amma indidən tam əminliklə deyə bilərik ki, cəbhədəki uğurlarımızın ən başlıca səbəbi Prezident, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin son 19 ildə həyata keçirdiyi güclü dövlət, güclü ordu strategiyası, milli birlik və döyüşçülərimizin ruh yüksəkliyi idi. Ordumuz əks-həmlə əməliyyatları zamanı müasir texnoloji silahlarla düşmənin komanda-idarəetmə məntəqələrini, raket və artilleriya vasitələrini, döyüş texnikasını və təminatını sıradan çıxararaq onu faktiki olaraq iflic vəziyyətinə gətirdi. Müharibənin taleyini müəyyənləşdirən başda Ali Baş Komandanımız olmaqla, döyüş meydanında əsl qəhrəmanlıq göstərən Azərbaycan əsgəri və onun cəsur komandirləri idi. Məhz onların səyi nəticəsində Silahlı Qüvvələrimiz “Ermənistan ordusunun məğlubedilməzliyi” mifini darmadağın etdi. Beləliklə, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə sentyabrın 27-dən başlanan Vətən müharibəsi şanlı qələbə ilə sona çatdı, 44 gün davam edən hərbi əməliyyatlar çərçivəsində Azərbaycan Ordusu işğalçı Ermənistanın 30 il ərzində qurduğu silahlı qüvvələrini darmadağın edərək, böyük Zəfərə imza atdı.

Home | News | The first lessons at SSU were dedicated to the topic of patriotism
The first lessons of the 2022-2023 academic year at Sumgayit State University were dedicated to the topic of patriotism.
First, the memory of our martyrs who died for the territorial integrity of our land was commemorated with a minute of silence.
The students were informed about the large-scale military provocations carried out by the Armenian armed forces against Azerbaijan from September 12 to 13.
The historical significance of the glorious victory achieved by the Commander-in-Chief, President Ilham Aliyev, the people of Azerbaijan and our brave army united as an "Iron Fist" in the 44-day Patriotic War was discussed in the lecturers.
It was reported that books will be written and films will be made about the great victories achieved by the Azerbaijani Army in the counter-offensive operation started on September 27, 2020 against the invading Armenian armed forces. But we can say with complete certainty that the main reason for our success on the front was the strategy of a strong state,  army, and national unity implemented by President, Commander-in-Chief Ilham Aliyev in the last 19 years and enthusiasm of our fighters.
During counter-offensive operations, our army destroyed with modern technological weapons the enemy"s command-and-control stations, missile and artillery equipment, military supplies and made them powerless .Who determined the fate of the war  was especially  Commander-in-Chief Ilham Aliyev,  the Azerbaijani soldier and his brave commanders  on the battlefield. As a result of their efforts, our Armed Forces shattered the myth of "the invincibility of the Armenian army". Thus, under the leadership of Commander-in-Chief Ilham Aliyev, the Patriotic war, which began on September 27  ended with a glorious victory, within the framework of military operations lasting 44 days, the Azerbaijani Army defeated the armed forces of the Armenia, which had been built for 30 years, and signed a great victory.