Dövlət Miqrasiya Xidməti ilə ali təhsil müəssisələri  nümayəndələrinin görüşü keçirildi
Azərbaycan Respublikasında təhsil alan əcnəbi tələbələrə dair miqrasiya məsələlərinin tənzimlənməsi istiqamətində Dövlət Miqrasiya Xidmətinin təşkilatçılığı ilə 12 sentyabr 2022-ci il tarixində Elm və Təhsil Nazirliyinin və ölkəmizdə fəaliyyət göstərən 44 ali təhsil müəssisəsinin nümayəndələrinin iştirakı ilə  ənənəvi görüş keçirildi.
Görüşdə yeni tədris ilinin başlaması ilə əlaqədar olaraq ölkəyə gələn əcnəbi tələbələrin sayının artacağını nəzərə alaraq, onlara Azərbaycan Respublikasının ərazisində müvəqqəti yaşamaq üçün icazənin verilməsi zamanı qarşıya çıxan problemlər və COVID-19 pandemiyası ilə əlaqədar tətbiq edilən bəzi güzəştlərin ləğvi barədə məlumat verildi, həmçinin bu istiqamətdə ali təhsil müəssisələrinin nümayəndələrinin sualları cavablandırıldı. Təhsil almaq üçün ölkəyə daxil olan əcnəbilərin yalnız təhsil vizası ilə ölkəmizə girişinin təmin edilməsi və əcnəbi tələbələrin Elm və Təhsil Nazirliyinin atis.edu.az portalında qeydiyyatının əhəmiyyəti vurğulandı.
Tədbirdə Elm və Təhsil Nazirliyinin Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri Tural Əhmədov, Xaricdə təhsil və əcnəbi tələbələrlə iş sektorunun müdiri Müjdat Həsənov və həmin şöbənin digər əməkdaşları, eləcə də ölkəmizdə fəaliyyət göstərən ali təhsil müəssisələrinin müvafiq inzibati strukturlarının rəhbərləri də  iştirak edirdi. Görüşdə Sumqayıt Dövlət Universitetindən Beynəlxalq əməkdaşlıq və əcnəbi tələbələr şöbəsinin müdiri Sədaqət Fətullayeva iştirak etdi.

Главная страница | Новости | Состоялась встреча представителей высших учебных заведений с сотрудниками Государственной миграционной службы
Yerləşdirilmə tarixi : 13 Сентябрь 2022 12:16
Состоялась встреча представителей высших учебных заведений с сотрудниками Государственной миграционной службы
12 сентября 2022 года состоялась традиционная встреча представителей Министерства науки и образования и 44 высших учебных заведений республики, посвященная регулированию миграционных вопросов иностранных студентов, обучающихся в Азербайджанской Республике, организованное Государственной миграционной службой.
На встрече было отмечено, что количество иностранных студентов, прибывающих в страну, увеличится в связи с началом нового учебного года. Участники встречи были проинформированы о проблемах, возникающих при оформлении разрешения на временное проживание на территории Азербайджанской Республики, и отмене некоторых льгот, введенных в связи с пандемией «COVID-19». Также была подчеркнута важность регистрации иностранных студентов, приезжающих в страну с целью обучения по образовательной визе на портале Министерства науки и образования atis.edu.az.
В мероприятии приняли участие руководитель отдела международного сотрудничества Министерства науки и образования Турал Ахмедов, руководитель сектора зарубежного образования и работы с иностранными студентами Муждат Гасанов, а также руководители соответствующих административных структур высших учебных заведений республики.
На встрече Сумгаитский государственный университет представляла руководитель отдела международного сотрудничества и иностранных студентов Садагат Фатуллаева.