Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da İnnovasiya Yaradıcılıq Mərkəzinin yaradılması və səmərəli fəaliyyəti istiqamətində növbəti görüş keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 28 İyul 2022 15:34
SDU-da İnnovasiya Yaradıcılıq Mərkəzinin yaradılması və səmərəli fəaliyyəti istiqamətində növbəti görüş keçirildi
İyulun 28-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin kiçik Akt zalında universitetdə İnnovasiya Yaradıcılıq Mərkəzinin yaradılması və səmərəli fəaliyyətinə dair növbəti görüş keçirildi.
Tədbiri SDU-nun Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru professor Ramazan Məmmədov açaraq iştirakçıları salamladı, innovasiya yaradıcılıq mərkəzlərinin yaradılmasının əhəmiyyətindən danışdı. Bildirdi ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı ilə  təsdiq edilmiş “2019‒2023-cü illər üçün Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı”nda  Azərbaycan universitetlərində biznes-yaradıcılıq mühitinin inkişaf etdirilməsi prioritet istiqamətlərdən biri kimi göstərilmişdir. Dövlət Proqramının müvafiq müddəalarını əsas tutaraq SDU-nun Elmi Şurasında təsdiq olunmuş 2020‒2025-ci illər üçün Strateji İnkişaf  Planında universitetin nəzdində İnnovasiya Yaradıcılıq Mərkəzinin yaradılması nəzərdə tutulmuş və müvafiq işlərin həyata keçirilməsinə başlanılmışdır. Bu istiqamətdə Mərkəzin yaradılması və səmərəli fəaliyyətinin təmin edilməsi məqsədilə İşçi qrupu, Mentor qrupu və Ekspert qrupu yaradılmış, İşçi qrupunun Fəaliyyət planı təsdiq edilmişdir.
Sumqayıt Dövlət Universitetində İnnovasiya Yaradıcılıq Mərkəzinin yaradılması və səmərəli fəaliyyəti istiqamətində görüşlər bir çox müəssisələrdə davam etdirilmiş, uğurlu  nəticələr əldə olunmuşdur.
Universitetlərdə müasir innovativ texnoparkların yaradılması və səmərəli fəaliyyətinin təşkil edilməsi istiqamətində dəyərli təcrübələrini əsirgəməyən Türkiyə Respublikasının Milli Eğitim Bakanlığının nümayəndəsi, beynəlxalq mentor Hakan Özkaynak çıxış edərək bu istiqamətdə görülən və görüləcək işlər barədə danışdı, həmçinin qardaş Türkiyədə startaplarla iş, texnoparkların məqsədi və səmərəli fəaliyyəti haqqında təqdimatla çıxış etdi.
Görüşün sonunda SDU-da yaradılacaq İnnovasiya Yaradıcılıq Mərkəzi ilə müəssisələr arasında gələcək əməkdaşlıq barəsində müzakirələr aparıldı, müvafiq fəaliyyət sahələri üzrə qarşılıqlı əhəmiyyət kəsb edən tədbirlərin keçirilməsi qərara alındı və  müəyyən təkliflər səsləndirildi.

Главная страница | Новости | В СГУ состоялась очередная встреча в рамках проекта по созданию «Творческого инновационного центра» и организации его эффективной работы
Yerləşdirilmə tarixi : 28 Июль 2022 15:34
В СГУ состоялась очередная встреча в рамках проекта по созданию «Творческого инновационного центра» и организации его эффективной работы
28 июля в малом актовом зале Сумгаитского государственного университета состоялось очередное совещание, посвященное созданию «Творческого инновационного центра» при университете и организации его эффективной работы.
Мероприятие открыл проректор по науке и инновациям СГУ проф. Рамазан Мамедов. Он приветствовал участников встречи и рассказал о важности создания творческих инновационных центров. Проректор отметил, что в
«Государственной программе по повышению международнойконкурентоспособности системы высшего образования Азербайджанской Республики на 2019-2023 годы», утвержденной Указом Президента Азербайджанской Республики, развитие бизнес-творческой среды в азербайджанских вузах определяется как одно из приоритетных направлений. На основании соответствующих положений Государственной программы иутвержденного Ученым советом университета Стратегического плана развития на 2020-2025 годы, в СГУ начались работы по созданию в вузе «Творческого инновационного центра». С этой целью были созданы Рабочая группа, Менторская группа и Экспертная группа, а также утвержден План деятельности рабочей группы.
Также с целью создания и организации эффективной работы «Творческого инновационного центра» сотрудниками Сумгаитского государственного университета проводятся встречи и совещания по созданию Центра и уже достигнуты определенные успехи.
Представитель Министерства образования Турецкой Республики, международный ментор Хакан Озкайнак поделился опытом создания и организации эффективной работы современных инновационных технопарков в вузах, рассказал о проделанной в этом направлении работе и предстоящих задачах, а также выступил с презентацией о работе со стартапами в братской Турции, о предназначении и эффективной работе технопарков.
В завершение встречи были обсуждены перспективы сотрудничества между создаваемым в СГУ «Творческим инновационным центром» и предприятиями и принято решение о проведении совместных мероприятий по