Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun əməkdaşları ABŞ Səfirliyinin sertifikatlarına layiq görüldülər
18 iyul 2022-ci il tarixində Sumqayıt Dövlət Universitetində ABŞ-ın Azərbaycandakı Səfirliyinin elm, mədəniyyət və təhsil sahəsində həyata keçirdiyi proqramlar çərçivəsində “Akademik məqsədlər üçün ingilis dili” təliminin 2-ci mərhələsini uğurla başa çatdırmış iştirakçılara sertifikatların təqdimetmə mərasimi keçirildi.
Tədbiri Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektor dosent Qafar Atayev giriş sözü ilə  açaraq, SDU-nun rektoru professor Elxan Hüseynovun salamlarını tədbir iştirakçılarına çatdırdı, beynəlmiləlləşmə istiqamətində akademik mobillik, xaricdə magistratura təhsili, ikili diplom proqramlarının əhəmiyyətindən danışdı. Ali təhsildə beynəlmiləlləşmənin xarici dillərin yüksək səviyyədə mənimsənilməsindən keçdiyini diqqətə çatdıraraq ABŞ-ın Azərbaycandakı Səfirliyinin təşkilatçılığı ilə keçirilən “Akademik məqsədlər üçün ingilis dili” təlimlərinin universitetimiz üçün əhəmiyyətini xüsusi vurğuladı. Qeyd etdi ki, 21 fevral 2022-ci il tarixindən ABŞ-ın Azərbaycandakı Səfirliyinin maliyyə dəstəyi və SDU-nun Beynəlxalq əməkdaşlıq və əcnəbi tələbələr şöbəsinin təşəbbüsü ilə “Fellowship” proqramı çərçivəsində Sumqayıt Dövlət Universitetinin akademik heyəti üçün keçirilən təlimlərin ikinci mərhələsində 7 fakültədən 22 nəfər sertifikata layiq görülmüşdür. Onların təqdim olunması üçün SDU-ya gəlmiş ABŞ-ın Azərbaycandakı Səfirliyinin İctimaiyyətlə əlaqələr üzrə müşaviri Geoffrey Anismanı və “Virtual ingilis dili” proqramının meneceri Səbinə Abdullayevanı salamlayaraq tədbir iştirakçılarına təqdim etdi, təlimlərin təşkilində göstərdiyi dəstəyə görə ABŞ-ın Azərbaycan Respublikasında Fövqəladə və Səlahiyyətli səfiri cənab Lee Litsenbergerə salamlarımızı və minnətdarlığımızı çatdırmağı xahiş etdi.
Sonra söz cənab G.Anismana verildi. O da öz növbəsində bu il ABŞ və Azərbaycan Respublikası arasındakı diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30-cu ildönümünə diqqət çəkərək, ölkələrimiz arasında təhsil sahəsində əməkdaşlığın dinamik inkişafından, SDU ilə son dövrdə yaranmış yaxın əlaqələrdən danışdı.
Daha sonra ingilis dilinin tədrisi metodikası və “TESOL” üzrə mütəxəssis Maykl Moak tərəfindən aparılan təlimin yekununda onlayn test, çalışma və essedən ibarət yekun imtahan keçirildi və müvəffəqiyyət göstəricisi yüksək olan iştirakçılara sertifikatlar təqdim olundu.
Görüşdə fakültə dekanları, kafedra müdirləri, “Akademik ingilis dili” təlimlərinin 2-ci mərhələsini uğurla başa vuran universitet əməkdaşları iştirak etdilər.

Home | News | The employees of SSU were awarded with certificates from the US Embassy
On July 18, 2022, a certificate presentation ceremony was held at Sumgayit State University to the participants who successfully completed the 2nd stage of the "English for Academic Purposes" training within the framework of the programs implemented by the US Embassy in Azerbaijan in the field of science, culture and education.
Gafar Atayev, vice-rector for International relations opened the event with an introductory speech and conveyed the greetings of the  rector of SSU  professor Elkhan Huseynov  to the participants of the event. He spoke about the importance of academic mobility in the direction of internationalization, master"s studies abroad, dual diploma programs. He especially emphasized the importance of the "English for Academic Purposes" training organized by the US Embassy in Azerbaijan, for our university  as internationalization in higher education
He noted that from February 21, 2022, 22 people from 7 faculties were awarded  with  certificates who participated  in the second stage  of the training for the academic staff of SSU within the framework of the "Fellowship" program with the financial support of the US Embassy in Azerbaijan and the initiative of the department of International cooperation and foreign students of SSU.  He greeted the participants of the event and introduced  Geoffrey Anisman   an adviser on Public relations of the US Embassy in Azerbaijan, Sabina Abdullayeva  the manager of the "Virtual English Language" program  who came to SSU for the presentation of certificates and asked to convey our   regards  and gratitude to  Lee Litsenberger ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the US in  the Republic of Azerbaijan for his support in organizing the training.
Then the floor was given to Mr. G. Anisman. He, in turn, drew attention to the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the United States and the Republic of Azerbaijan this year and spoke about the dynamic development of cooperation in the field of education between our countries, and the close relations that have emerged with SSU in recent years.
Then, at the end of the training conducted by Michael Moak, a specialist in English language teaching methodology and "TESOL", a final exam consisting of an online test, exercise and essay was held and certificates were presented to the participants with a high success rate.
Faculty deans,  heads of the department , university employees who successfully completed the 2nd stage of "Academic English" training took part in the meeting.