Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun əməkdaşları ABŞ Səfirliyinin sertifikatlarına layiq görüldülər
18 iyul 2022-ci il tarixində Sumqayıt Dövlət Universitetində ABŞ-ın Azərbaycandakı Səfirliyinin elm, mədəniyyət və təhsil sahəsində həyata keçirdiyi proqramlar çərçivəsində “Akademik məqsədlər üçün ingilis dili” təliminin 2-ci mərhələsini uğurla başa çatdırmış iştirakçılara sertifikatların təqdimetmə mərasimi keçirildi.
Tədbiri Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektor dosent Qafar Atayev giriş sözü ilə  açaraq, SDU-nun rektoru professor Elxan Hüseynovun salamlarını tədbir iştirakçılarına çatdırdı, beynəlmiləlləşmə istiqamətində akademik mobillik, xaricdə magistratura təhsili, ikili diplom proqramlarının əhəmiyyətindən danışdı. Ali təhsildə beynəlmiləlləşmənin xarici dillərin yüksək səviyyədə mənimsənilməsindən keçdiyini diqqətə çatdıraraq ABŞ-ın Azərbaycandakı Səfirliyinin təşkilatçılığı ilə keçirilən “Akademik məqsədlər üçün ingilis dili” təlimlərinin universitetimiz üçün əhəmiyyətini xüsusi vurğuladı. Qeyd etdi ki, 21 fevral 2022-ci il tarixindən ABŞ-ın Azərbaycandakı Səfirliyinin maliyyə dəstəyi və SDU-nun Beynəlxalq əməkdaşlıq və əcnəbi tələbələr şöbəsinin təşəbbüsü ilə “Fellowship” proqramı çərçivəsində Sumqayıt Dövlət Universitetinin akademik heyəti üçün keçirilən təlimlərin ikinci mərhələsində 7 fakültədən 22 nəfər sertifikata layiq görülmüşdür. Onların təqdim olunması üçün SDU-ya gəlmiş ABŞ-ın Azərbaycandakı Səfirliyinin İctimaiyyətlə əlaqələr üzrə müşaviri Geoffrey Anismanı və “Virtual ingilis dili” proqramının meneceri Səbinə Abdullayevanı salamlayaraq tədbir iştirakçılarına təqdim etdi, təlimlərin təşkilində göstərdiyi dəstəyə görə ABŞ-ın Azərbaycan Respublikasında Fövqəladə və Səlahiyyətli səfiri cənab Lee Litsenbergerə salamlarımızı və minnətdarlığımızı çatdırmağı xahiş etdi.
Sonra söz cənab G.Anismana verildi. O da öz növbəsində bu il ABŞ və Azərbaycan Respublikası arasındakı diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30-cu ildönümünə diqqət çəkərək, ölkələrimiz arasında təhsil sahəsində əməkdaşlığın dinamik inkişafından, SDU ilə son dövrdə yaranmış yaxın əlaqələrdən danışdı.
Daha sonra ingilis dilinin tədrisi metodikası və “TESOL” üzrə mütəxəssis Maykl Moak tərəfindən aparılan təlimin yekununda onlayn test, çalışma və essedən ibarət yekun imtahan keçirildi və müvəffəqiyyət göstəricisi yüksək olan iştirakçılara sertifikatlar təqdim olundu.
Görüşdə fakültə dekanları, kafedra müdirləri, “Akademik ingilis dili” təlimlərinin 2-ci mərhələsini uğurla başa vuran universitet əməkdaşları iştirak etdilər.

Сотрудникам СГУ вручены сертификаты посольства США
18 июля 2022 года в Сумгаитском государственном университете состоялась церемония вручения сертификатов участникам, успешно прошедшим 2-й этап тренинга «Английский для академических целей» в рамках программ, реализуемых Посольством США в Азербайджане в области науки, культуры и образования.
Проректор по международным связям доц. Гафар Атаев открыл мероприятие вступительной речью и передал участникам мероприятия приветствие ректора СГУ проф. Эльхана Гусейнова. Он рассказал о важности академической мобильности в направлении интернационализации, прохождения магистратуры за рубежом, программ двойного диплома. Проректор особо подчеркнул важность тренинга «Английский для академических целей», организованного посольством США в Азербайджане, для нашего университета, так как интернационализация в высшем образовании может осуществляться только через владение иностранными языками на высоком уровне.
Доц. Гафар Атаев отметил, что с 21 февраля 2022 года 22 человека с 7 факультетов получили сертификаты на втором этапе обучения профессорско-преподавательского состава СГУ в рамках программы «Fellowship» при финансовой поддержке посольства США в Азербайджане и по инициативе отдела международного сотрудничества и иностранных студентов университета. Он приветствовал Советника по связям с общественностью посольства США в Азербайджане Джеффри Анисмана и менеджера программы «Виртуальный английский язык» Сабину Абдуллаеву, представив их участникам мероприятия и попросил передать наши приветствия и благодарность Чрезвычайному и Полномочному Послу США в Азербайджанской Республике г-ну Ли Лиценбергеру за поддержку в организации проекта.
Затем слово было предоставлено г-ну Дж.Анисману, который отметил, что в этом году исполняется 30-летие установления дипломатических отношений между США и Азербайджанской Республикой. Он рассказал о динамичном развитии сотрудничества в сфере образования между нашими странами и о тесных взаимоотношениях, которые установились с СГУ в последние годы.
В завершении тренинга, проведенного специалистом по методике преподавания английского языка и «TESOL» Майклом Моаком, был проведен итоговый экзамен, состоящий из онлайн-теста, упражнения и эссе, по итогам которого участникам с высокими академическими показателями были вручены сертификаты.
На мероприятии приняли участие деканы факультетов, заведующие кафедрами, сотрудники университета, успешно прошедшие 2-й этап обучения «Академический английский».