Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU BMT-nin Akademik İmpact sertifikatını qazandı
Sumqayıt Dövlət Universitetinin Strateji İnkişaf Planına uyğun olaraq qarşıya qoyulmuş 7 əsas hədəfdən biri ali təhsil müəssisəsinin yüksəkreytinqli universitetə çevrilməsidir. SDU-nun beynəlxalq reytinqlərdə təmsil olunmasını təmin etmək məqsədilə genişmiqyaslı işlərə başlanılmışdır. Hədəflədiyimiz strategiyaya uyğun olaraq, dünya reytinq bazalarında SDU-nun profili yaradılmış və hər bir reytinqə uyğun metodologiyaların işlənilməsi həyata keçirilir.
SDU öz fəaliyyətində BMT-nin 17 Dayanıqlı İnkişaf Məqsədini əhatə etdiyini linklərə əsaslanan hesabat şəklində Academic İmpact Şəbəkəsinə təqdim etmişdir. 6 iyul 2022-ci il tarixində SDU BMT-nin Akademik Təsir Şəbəkəsinə üzv qəbul olunmuş və BMT-nin Qlobal Kommunikasiyalar Departamentinin rəhbəri Robert Skinnerin imzası ilə təsdiqlənmiş sertifikata layiq görülmüşdür. Sertifikat və üzvlük kitabçası elektron şəkildə təqdim olunmuşdur.
Bu münasibətlə SDU kollektivini təbrik edirik!
BMT “Academic İmpact” Şəbəkəsi 2010-cu ildə BMT-nin Baş Katibi Ban Ki-Moon tərəfindən dünya miqyasında universitetləri Birləşmiş Millətlər Təşkilatı ilə daha yaxından əlaqələndirmək, sülh, insan hüquqları və dayanıqlı inkişaf da daxil olmaqla, qlobal prioritetləri təşviq etmək və gələcək nəsilləri təhsil, tədqiqat, innovasiya vasitəsilə maarifləndirmək məqsədilə yaradılmışdır. Onun 147 ölkədəki 1500 üzvlük təşkilatı dünya üzrə təhsil və tədqiqat sektorlarında çalışan təxminən 25 milyon insanı əhatə edir.
Qeyd edək ki, illik olaraq dünyanın ən nüfuzlu reytinq təşkilatlarından biri olan Times Higher Education (THE) BMT-nin “Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri”nə əsaslanan, sosial və iqtisadi töhfələrinə görə fərqlənən ən yaxşı dünya universitetlərini müəyyənləşdirərək reytinq cədvəlini açıqlayır.

Главная страница | Новости | СГУ стал обладателем сертификата Academic Impact ООН
Одной из 7 основных целей, поставленных в соответствии со Стратегическим планом развития Сумгаитского государственного университета, является преобразование высшего учебного заведения в высокорейтинговый университет. С целью обеспечения представленности СГУ в международных рейтингах начаты масштабные работы. В соответствии с нашей целевой стратегией создан профиль СГУ в мировых рейтинговых базах и по каждому рейтингу разрабатывается методология.
СГУ представил в сеть Academic Impact Network отчет в виде ссылок о том, что его деятельность охватывает 17 Целей устойчивого развития ООН. 6 июля 2022 года СГУ стал членом Академического влияния Организации Объединенных Наций и был награжден сертификатом, подписанным главой Департамента глобальных коммуникаций ООН Робертом Скиннером. Сертификат и членская книжка были представлены в электронном виде.
По этому случаю мы поздравляем коллектив СГУ!
Сеть академического влияния ООН была создана в 2010 году Генеральным секретарем ООН Пан Ги Муном с целью организации более тесной связи университетов по всему миру с Организацией Объединенных Наций, продвижения глобальных приоритетов, включая мир, права человека и устойчивое развитие, а также для обучения будущих поколений. 1500 организаций-членов в 147 странах охватывают около 25 миллионов человек, работающих в сфере образования и исследований по всему миру.
Следует отметить, что ежегодно одна из самых влиятельных мировых рейтинговых организаций Times Higher Education (THE) публикует рейтинговую таблицу на основе «Целей устойчивого развития» ООН, определяя лучшие университеты мира, отличившиеся за свой социальный и экономический вклад.