Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU ilə Çinin Heksi Universiteti arasında əməkdaşlıq müqaviləsi imzalandı
İyulun 13-də Sumqayıt Dövlət Universiteti ilə Çin Xalq Respublikasının Heksi Universiteti arasında onlayn formatda əməkdaşlıq müqaviləsi imzalandı.
Heksi Universitetinin prorektoru Zanq Yunun moderatorluğu ilə keçən onlayn görüş universitetin rektoru Zanq Haninin çıxışı ilə başladı.
Rektor Heksi universitetinin tarixi, akademik imkanları, beynəlxalq əlaqələri barədə ətraflı məlumat verərək beynəlxalq əlaqələrin universitetlərin inkişafındakı rolundan, dünyanın müxtəlif təhsil və elm ocaqları ilə birlikdə həyata keçirilən layihələr və proqramlardan bəhs etdi. O, Azərbaycanla Çin arasında olan dostluq, ikitərəfli əməkdaşlıq əlaqələrindən də söz açaraq qarşılıqlı mübadilələrin həyata keçirilməsindən məmnunluğunu ifadə etdi.
Daha sonra  Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru professor Elxan Hüseynov  iştirakçıları  salamlayaraq, SDU-nun fəaliyyətindən və  beynəlxalq əlaqələrindən danışdı. Bildirdi ki, SDU beynəlxalq  əlaqələrini gündən-günə genişləndirir, müəllim-tələbə mobilliyi istiqamətində mühüm uğurlu addımlar atılır. Dövrün tələbi olan elm, təhsil sahəsinin inteqrasiyanın dərinləşdirilməsi, bu sahədə əməkdaşlığın genişləndirilməsinin vacibliyini nəzərə alaraq, yüksəkixtisaslı kadr hazırlığı məqsədilə SDU dünyanın bir çox qabaqcıl ali təhsil müəssisələri ilə sıx əməkdaşlıq edir.
Rektor keçirilən görüşün və imzalanan müqavilənin böyük əhəmiyyətə malik olduğunu diqqətə çatdıraraq hər iki ali təhsil müəssisəsi arasında əməkdaşlığa təkan verəcəyini vurğuladı. Eyni zamanda rektor professor Elxan Hüseynov  Çin ilə Azərbaycan arasındakı diplomatik əlaqələrin 30 illik tarixə malik olduğunu da iştirakçıların diqqətinə çatdıraraq bu yubiley münasibətilə qarşı tərəfi təbrik etdi. Azərbaycanla Çin arasındakı dostluq münasibətlərinin  bütün sahələrdə olduğu kimi, təhsil sahəsində də uğurla inkişaf etdiyini bildirən rektor hər iki ölkə arasında dostluq münasibətlərinin daha da genişlənməsinə töhfələr verəcəyini vurğuladı.
SDU-nun Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru dosent Qafar Atayev də imzalanan müqavilənin hər iki universitetin beynəlmiləlləşmə sahəsində atılan uğurlu addım olduğunu bildirərək əməkdaşlıqda uğurlar arzuladı.
Qarşılıqlı faydalılıq prinsipi əsasında iki universitet arasında əməkdaşlıq və akademik mobillik imkanlarını  nəzərdə tutan  əməkdaşlıq müqaviləsini Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru professor Elxan Hüseynov və Heksi Universitetinin rektoru Zanq Hani  imzaladı və xatirə şəkilləri çəkildi.
Əməkdaşlıq müqaviləsi çərçivəsində SDU-da “Konfutsi İnstitutu”nun (məktəbin) yaradılması da müzakirə olundu.
Rektor professor  Elxan Hüseynov universitetdə “Konfutsi İnstitutu”nun açılmasının Azərbaycan-Çin münasibətlərinin möhkəmlənməsinə və iki ölkə arasında humanitar əməkdaşlığın dərinləşməsinə töhfə verəcəyini qeyd etdi.
Qeyd edək ki, Konfutsi  çinli bir filosof, müəllim və siyasətçi idi. Məşhur qədim Çin müdriki, "Jutszya" fəlsəfə məktəbinin yaradıcısı Konfutsi (e.ə. 551-479-cu illər) əsasən böyük filosof, konfutsizm fəlsəfi cərəyanının banisi kimi tanınır. Lakin o həm də təkcə xronoloji nöqteyi-nəzərdən deyil, eyni zamanda təhsilin və pedaqoji fikrin inkişafına verdiyi töhfələrin əhəmiyyətinə görə Çinin ilk böyük pedaqoqudur. Məhz Konfutsinin sayəsində Çin müasir bəşər sivilizasiyasında qədim mədəniyyəti qoruyub-saxlayan unikal ölkə kimi tanınır. Çinşünas alimlərin qənaətinə görə, Konfutsi təlimi Çinə tarixi və mədəni şüur bəxş edib. Onun yanaşmalarının təhsildə, əxlaqi və sosial normalarda, eləcə də  hökumətə rəhbərlik yolunda böyük təsirləri olmuşdur.

A  cooperation agreement was signed between SSU and Hexi University of China
On July 13, an online cooperation agreement was signed between Sumgayit State University and Hexi University of the People"s Republic of China.
The online meeting  which was moderated by Zhang Yun, vice-chancellor of Hexi University  started with a speech by the university"s rector  Zhang Hani. The rector gave detailed information about the history, academic opportunities, and international relations of Hexi University and talked about the role of international relations in the development of universities, projects and programs implemented together with various educational and scientific centers of the world. He spoke about the friendship and bilateral cooperation between Azerbaijan and China and expressed his satisfaction with the implementation of mutual exchanges.
Later  the rector of Sumgayit State University professor Elkhan Huseynov welcomed the participants and talked about the activity and international relations of SSU. He said that SSU is expanding its international relations day by day, important successful steps are being taken in the direction of teacher-student mobility. Taking into account the importance of deepening the integration of science and education  and expanding cooperation in this field which is the demand of the time, SSU cooperates closely with many leading higher education institutions of the world for the purpose of training highly qualified personnel.
The rector pointed out that the meeting held and the signed agreement are of great importance and emphasized that it will promote cooperation between both higher education institutions. At the same time, bringing to the attention of the participants that the diplomatic relations between China and Azerbaijan have a history of 30 years the  rector  Elkhan Huseynov congratulated them  on the occasion of this anniversary .
Associate professor Gafar Atayev vice-rector for International relations of SSU  expressed that the signed agreement is a successful step in the internationalization of both universities and wished success in cooperation.
The rector  of Sumgayit State University  Elkhan Huseynov and the rector of  Hexi University  Zhang Hani signed the cooperation agreement, which provides opportunities for cooperation and academic mobility between the two universities based on the principle of mutual benefit, and commemorative photos were taken.
The creation of the "Confucius Institute" (school) at SSU was also discussed within the framework of the cooperation agreement.