Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU ilə Çinin Heksi Universiteti arasında əməkdaşlıq müqaviləsi imzalandı
İyulun 13-də Sumqayıt Dövlət Universiteti ilə Çin Xalq Respublikasının Heksi Universiteti arasında onlayn formatda əməkdaşlıq müqaviləsi imzalandı.
Heksi Universitetinin prorektoru Zanq Yunun moderatorluğu ilə keçən onlayn görüş universitetin rektoru Zanq Haninin çıxışı ilə başladı.
Rektor Heksi universitetinin tarixi, akademik imkanları, beynəlxalq əlaqələri barədə ətraflı məlumat verərək beynəlxalq əlaqələrin universitetlərin inkişafındakı rolundan, dünyanın müxtəlif təhsil və elm ocaqları ilə birlikdə həyata keçirilən layihələr və proqramlardan bəhs etdi. O, Azərbaycanla Çin arasında olan dostluq, ikitərəfli əməkdaşlıq əlaqələrindən də söz açaraq qarşılıqlı mübadilələrin həyata keçirilməsindən məmnunluğunu ifadə etdi.
Daha sonra  Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru professor Elxan Hüseynov  iştirakçıları  salamlayaraq, SDU-nun fəaliyyətindən və  beynəlxalq əlaqələrindən danışdı. Bildirdi ki, SDU beynəlxalq  əlaqələrini gündən-günə genişləndirir, müəllim-tələbə mobilliyi istiqamətində mühüm uğurlu addımlar atılır. Dövrün tələbi olan elm, təhsil sahəsinin inteqrasiyanın dərinləşdirilməsi, bu sahədə əməkdaşlığın genişləndirilməsinin vacibliyini nəzərə alaraq, yüksəkixtisaslı kadr hazırlığı məqsədilə SDU dünyanın bir çox qabaqcıl ali təhsil müəssisələri ilə sıx əməkdaşlıq edir.
Rektor keçirilən görüşün və imzalanan müqavilənin böyük əhəmiyyətə malik olduğunu diqqətə çatdıraraq hər iki ali təhsil müəssisəsi arasında əməkdaşlığa təkan verəcəyini vurğuladı. Eyni zamanda rektor professor Elxan Hüseynov  Çin ilə Azərbaycan arasındakı diplomatik əlaqələrin 30 illik tarixə malik olduğunu da iştirakçıların diqqətinə çatdıraraq bu yubiley münasibətilə qarşı tərəfi təbrik etdi. Azərbaycanla Çin arasındakı dostluq münasibətlərinin  bütün sahələrdə olduğu kimi, təhsil sahəsində də uğurla inkişaf etdiyini bildirən rektor hər iki ölkə arasında dostluq münasibətlərinin daha da genişlənməsinə töhfələr verəcəyini vurğuladı.
SDU-nun Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru dosent Qafar Atayev də imzalanan müqavilənin hər iki universitetin beynəlmiləlləşmə sahəsində atılan uğurlu addım olduğunu bildirərək əməkdaşlıqda uğurlar arzuladı.
Qarşılıqlı faydalılıq prinsipi əsasında iki universitet arasında əməkdaşlıq və akademik mobillik imkanlarını  nəzərdə tutan  əməkdaşlıq müqaviləsini Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru professor Elxan Hüseynov və Heksi Universitetinin rektoru Zanq Hani  imzaladı və xatirə şəkilləri çəkildi.
Əməkdaşlıq müqaviləsi çərçivəsində SDU-da “Konfutsi İnstitutu”nun (məktəbin) yaradılması da müzakirə olundu.
Rektor professor  Elxan Hüseynov universitetdə “Konfutsi İnstitutu”nun açılmasının Azərbaycan-Çin münasibətlərinin möhkəmlənməsinə və iki ölkə arasında humanitar əməkdaşlığın dərinləşməsinə töhfə verəcəyini qeyd etdi.
Qeyd edək ki, Konfutsi  çinli bir filosof, müəllim və siyasətçi idi. Məşhur qədim Çin müdriki, "Jutszya" fəlsəfə məktəbinin yaradıcısı Konfutsi (e.ə. 551-479-cu illər) əsasən böyük filosof, konfutsizm fəlsəfi cərəyanının banisi kimi tanınır. Lakin o həm də təkcə xronoloji nöqteyi-nəzərdən deyil, eyni zamanda təhsilin və pedaqoji fikrin inkişafına verdiyi töhfələrin əhəmiyyətinə görə Çinin ilk böyük pedaqoqudur. Məhz Konfutsinin sayəsində Çin müasir bəşər sivilizasiyasında qədim mədəniyyəti qoruyub-saxlayan unikal ölkə kimi tanınır. Çinşünas alimlərin qənaətinə görə, Konfutsi təlimi Çinə tarixi və mədəni şüur bəxş edib. Onun yanaşmalarının təhsildə, əxlaqi və sosial normalarda, eləcə də  hökumətə rəhbərlik yolunda böyük təsirləri olmuşdur.

Главная страница | Новости | Подписано соглашение о сотрудничестве между СГУ и китайским Университетом Хэси
Yerləşdirilmə tarixi : 13 Июль 2022 15:28
Подписано соглашение о сотрудничестве между СГУ и китайским Университетом Хэси
13 июля между Сумгаитским государственным университетом и Университетом Хэси Китайской Народной Республики было подписано соглашение о сотрудничестве в режиме онлайн.
Онлайн-встреча, которую модерировал вице-канцлер Университета Хэси Чжан Юнь, началась с выступления ректора университета Чжан Хани.
Ректор подробно рассказал об истории, академических возможностях и международных связях Heksi University, а также рассказал о роли международных связей в развитии вузов, проектах и ​​программах, реализуемых совместно с различными образовательными и научными центрами мира. Он рассказал о дружбе и двустороннем сотрудничестве между Азербайджаном и Китаем и выразил удовлетворение осуществлением взаимных обменов.
Затем участников приветствовал ректор Сумгаитского государственного университета проф. Эльхан Гусейнов, который рассказал о деятельности и международных связях СГУ. Он сообщил, что СГУ день ото дня расширяет свои международные связи, предпринимаются важные успешные шаги в направлении мобильности преподавателей и студентов. Принимая во внимание важность углубления интеграции науки и образования, расширения сотрудничества в этой области, что является требованием времени, СГУ тесно сотрудничает со многими ведущими высшими учебными заведениями мира с целью подготовки высококвалифицированных кадров.
Ректор отметил большое значение состоявшейся встречи и подписанного соглашения и подчеркнул, что это будет способствовать развитию сотрудничества между двумя высшими учебными заведениями. В то же время ректор проф. Эльхан Гусейнов подчеркнул, что дипломатические отношения между Китаем и Азербайджаном имеют 30-летнюю историю и поздравил участников по случаю этой годовщины. Отметив, что дружественные отношения между Азербайджаном и Китаем успешно развиваются как в сфере образования, так и во всех областях, ректор подчеркнул, что будет способствовать дальнейшему расширению дружественных отношений между двумя странами.
Проректор по международным связям СГУ доц. Гафар Атаев заявил, что подписанное соглашение является успешным шагом в интернационализации обоих университетов и пожелал успехов в сотрудничестве.
Ректор Сумгаитского государственного университета проф. Эльхан Гусейнов и ректор Университета Хэси Занг Хани подписали соглашение о сотрудничестве между двумя университетами, основанное на принципе взаимной выгоды и обеспечивающее возможности академической мобильности. После подписания соглашения были сделаны фотографии на память.
В рамках соглашения о сотрудничестве также обсуждалось создание «Института Конфуция» (школы) в СГУ.
Ректор проф. Эльхан Гусейнов отметил, что открытие «Института Конфуция» в университете будет способствовать укреплению азербайджано-китайских отношений и углублению гуманитарного сотрудничества между двумя странами.
Следует отметить, что Конфуций был китайским философом, учителем и политиком. Знаменитый древнекитайский мудрец Конфуций (551-479 гг. до н.э.), основатель философской школы «Юцзя», больше всего известен как великий философ, основоположник конфуцианского философского направления. Он также является первым великим просветителем Китая не только с хронологической точки зрения, но и по значению того вклада, который он сделал в развитие образования и педагогической мысли. Именно благодаря Конфуцию Китай известен как уникальная страна, сохранившая древнюю культуру в современной человеческой цивилизации. По мнению китайских ученых, учение Конфуция дало Китаю историческую и культурную сознательность.
Его взгляды оказали большое влияние на образование, моральные и социальные нормы, а также на управление государством.