Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da İnnovasiya Yaradıcılıq Mərkəzinin yaradılması istiqamətində işlər uğurla davam etdirilir
Yerləşdirilmə tarixi : 06 İyul 2022 15:48
SDU-da İnnovasiya Yaradıcılıq Mərkəzinin yaradılması istiqamətində işlər uğurla davam etdirilir
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı ilə  təsdiq edilmiş  “2019‒2023-cü illər üçün Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı”nda  Azərbaycan universitetlərində biznes-yaradıcılıq mühitinin inkişaf etdirilməsi prioritet istiqamətlərdən biri kimi göstərilmişdir. Dövlət Proqramının müvafiq müddəalarını əsas tutaraq SDU-nun Elmi Şurasında təsdiq olunmuş 2020‒2025-ci illər üçün Strateji İnkişaf Planında universitet nəzdində İnnovasiya Yaradıcılıq Mərkəzinin yaradılması nəzərdə tutulmuş və müvafiq işlərin həyata keçirilməsinə başlanılmışdır.
SDU-nun rektoru professor Elxan Hüseynovun 27 may 2022-ci il tarixli R-29/1 nömrəli əmri ilə İnnovasiya Yaradıcılıq Mərkəzinin yaradılması və səmərəli fəaliyyətinin təmin edilməsi məqsədilə İşçi qrupu, Mentor qrupu və Ekspert qrupu yaradılmış, İşçi qrupunun Fəaliyyət planı təsdiq edilmişdir.
Sözügedən istiqamətdə həyata keçiriləcək işlərə müvafiq olaraq 5 iyul 2022-ci il tarixində İşçi qrupun üzvləri: universitetin Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru professor Ramazan Məmmədov, İqtisadi məsələlər üzrə prorektor Naib Hacıyev və Elmi hissənin müdiri Samir Orucov Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət  və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin “İNNOLAND” İnkubasiya və Akselerasiya Mərkəzini ziyarət etmiş, universitetlərdə müasir innovativ texnoparkın yaradılması və səmərəli fəaliyyətinin təşkil edilməsi istiqamətində dəyərli təcrübə toplamışlar. Görüş zamanı İNNOLAND-ın Startaplarla iş üzrə bölmə müdiri Tengiz Atakişiyevlə texnoparkların məqsədi və səmərəli fəaliyyəti haqqında, gələcək əməkdaşlıq barəsində geniş müzakirələr aparılmışdır.
Sevindirici hal kimi qeyd etmək istərdik ki, SDU-nun məzunu Fidan Rüstəmli İNNOLAND-ın nəzdində yaradılmış “Gameponds” şirkətində icraçı direktor və Webplay VS şirkətində Regional direktor, digər məzunumuz Sənan Abdullayev isə SUP VS şirkətində Proqram meneceri vəzifəsində çalışırlar.
Görüşdə “İNNOLAND” İnkubasiya və Akselerasiya Mərkəzi ilə SDU arasında müvafiq fəaliyyət sahələri üzrə qarşılıqlı əhəmiyyət kəsb edən tədbirlərin keçirilməsi məsələsi qərara alındı.

Home | News | Works for creation of "Innovation and Creativity Center" at SSU are being successfully continued
Yerləşdirilmə tarixi : 06 July 2022 15:48
Works for creation of "Innovation and Creativity Center" at SSU are being successfully continued
In the "State Program  increasing the international competitiveness of the higher education system in the Republic of Azerbaijan for the years 2019-2023" approved by the decree of the President of the Republic of Azerbaijan, the development of business-creative environment in Azerbaijani universities is indicated as one of the priority directions. Based on the relevant provisions of the State Program, the Strategic Development Plan for 2020-2025  approved by the Scientific Council of SSU envisages the creation of the  "Innovation and   Creativity  Center" at the university, and the implementation of relevant works has begun.
A Working group, a Mentor group and an Expert group were established with the order of  the rector of SSU professor Elkhan Huseynov No. R-29/1 dated May 27, 2022,  for the purpose of establishing and ensuring the efficient operation of the "Innovation and Creativity Center", Action plan of the Working group Approved.
On July 5, 2022, according to the works to be carried out in the mentioned direction, the following  members of the Working group visited the "INNOLAND Incubation and Acceleration Center" of the State Agency under the President of the Republic of Azerbaijan for Service to Citizens and Social Innovations; professor Ramazan Mammadov vice-rector for Science and Innovations of the University, Naib Hajiyev vice-rector for Economic Affairs, and Samir Orujov head of the Scientific department.They  obtained  valuable experience in the direction of the creation and efficient operation of a modern innovative technology park in universities.  During the meeting,  the extensive discussions were held  with Tengiz Atakishiyev head of the department of  INNOLAND for work with startups  about the purpose and efficient operation of technoparks and future cooperation.
We would like to note that Fidan Rustamli a graduate of SSU is the Executive director of the "Gameponds" company established under INNOLAND and the Regional Director of the Webplay VS company, and our other graduate Sanan Abdullayev is working as a Program manager at the SUP VS company.
At the meeting, it was decided to hold events of mutual importance between "INNOLAND Incubation and Acceleration Center" and SSU in relevant fields of activity.