Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da Elmi Şuranın cari tədris ilində sonuncu iclası keçirildi
Rektor professor Elxan Hüseynov Elmi Şuranın üzvlərini, professor-müəllim heyətini salamladı, 2021-2022-ci tədris ilinin ümumi yekunları haqqında çıxış edərək  əldə olunmuş uğurlardan və qarşıda duran vəzifələrdən bəhs etdi.
İclasda 2021‒2022-ci tədris ilinin yaz semestrinin imtahan sessiyasının yekunları barədə bakalavriat səviyyəsi üzrə Tədris Metodik Mərkəzin direktoru Faiq Şirinov, magistratura səviyyəsi üzrə Doktorantura və magistratura şöbəsinin müdiri dosent Sabir Xəlilov Elmi Şura üzvlərinə geniş məlumat verdilər, ayrı-ayrı fakültələrin müvəffəqiyyət göstəriciləri və digər statistik məlumatları diqqətə çatdırdılar. Bildirdilər ki, 2021‒2022-ci tədris ilinin yaz semestrinin imtahan sessiyasının  keçirilməsi təhsil nazirinin 19.05.2022-ci il tarixli F-282 nömrəli əmrini və Sumqayıt Dövlət Universiteti  üzrə rektorun 19.05.2022-ci il tarixli R-24/1 nömrəli əmrini rəhbər tutaraq həyata  keçirilmişdir. Qeyd olundu ki, imtahan sessiyası mütəşəkkil formada keçirilmiş, imtahanlara nəzarət edən koordinatorlar əvvəlcədən məlumatlandırılmış, imtahanların gedişi universitet rəhbərliyinin və fakültə dekanlarının daimi nəzarətində olmuşdur, imtahan sessiyası dövründə Apellyasiya komissiyası və İmtahan qərargahı fəaliyyət göstərmişdir.
SDU-nun nəzdində Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecinin direktoru  dosent Mətanət Pirquliyeva kollec üzrə imtahanların təşkili barədə məlumat verərək bildirdi ki, yaz semestrinin imtahanları müvafiq təlimatlara uyğun həyata keçirilib.
SDU-nun nümayəndə heyətinin Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinə ezamiyyətinin nəticələri barədə Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektor dosent Qafar Atayev məlumat verdi. Bildirdi ki, SDU-nun nümayəndə heyəti UDNTU-da keçirilən “Qaz-Neft-Texnologiyalar” 30-cu Yubiley Sərgi Forumunda iştirak edərək digər ölkələrin universitetlərindən (Qazaxıstan, Tatarıstan və s.)  gələn nümayəndə heyətləri ilə əlaqələrin qurulması və Ufada yaşayan azərbaycanlı soydaşlarımızla məlumatlandırma sessiyasının keçirilməsi, əcnəbi vətəndaşların SDU-ya qəbul qaydaları ilə tanış edilməsi,  həmçinin UDNTU-da keçirilən fənn olimpiadasında münsif qismində iştirak etmiş, Salavat İnstitutunda təcrübə mübadiləsi keçmiş, Ufa şəhərində keçirilən Azərbaycan Mədəniyyəti Günləri tədbirinin fəal iştirakçısı olmuşdur.
Ufa Dövlət Aviasiya Texniki Universitetindən (UDATU) təklif olaraq SDU ilə ikitərəfli əməkdaşlıq müqaviləsinin detallarının müzakirəsi qismən aparılmış və əməkdaşlıq müqaviləsinin yekun variantının hazırlanması və təsdiqi üçün UDATU nümayəndə heyətinin növbəti semestrdə SDU-ya ezam olunması qərara alınmışdır.
Dosent Q.Atayev onu da vurğuladı ki, Rusiya‒Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyası çərçivəsində SDU əməkdaşlarının Rusiyanın qabaqcıl universitetləri ilə əlaqələri ikitərəfli və çoxtərəfli formatda genişləndirilərək bu istiqamətdə işlər davam etdirilir. Prorektor SDU-nun professor-müəllim heyətinin Türkiyənin, Rusiyanın və digər xarici ölkələrin universitetlərində təcrübə mübadiləsində iştirakı, məharət mühazirələri oxumaları və birgə elmi-tədqiqat işlərində fəal iştirak etmələrini müsbət qiymətləndirdi.
Sonra SDU-nun 60 illik yubileyi ilə əlaqədar bölgələrdə  silsilə görüşlərin keçirilməsi haqqında universitetin HİK-nin sədri dosent Nemət İbayev geniş  məlumat verdi. Bildirdi ki, iyulun 5-də universitetin bir qrup əməkdaşı: Karyera Mərkəzinin müdiri  Əmirxan İsayev, Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının baş müəllimi Əli Rzazadə, İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin dekan müavini Araz Mirzəbəyov, Tələbə Gənclər Təşkilatının sədri Elmin Novruzlu Quba şəhərinə səfər edərək Quba şəhər Azad Məmmədov adına 2 nömrəli təbiət fənləri təmayüllü məktəb-liseydə baş tutan görüşdə Quba-Xaçmaz Regional Təhsil idarəsinin əməkdaşları, Quba ziyalıları,  SDU-nun müxtəlif  illərdə məzunu olmuş rayon təhsil işçiləri, ümumtəhsil məktəblərinin yuxarı sinif şagirdləri ilə görüşmüşlər.
İclasda 2022‒2023-cü tədris ili üçün əlavə edilmiş yeni ixtisasların tədris planlarının təsdiqi, Elmi Şuranın qərarlarının yerinə yetirilməsi, tədris vəsaitlərinə nəşr hüququ (qrif) verilməsi barədə Elmi katib professor Muxtar Səmədov məlumat verdi.
Biznesin təşkili və menecment kafedrasının dosenti Təranə Əhmədovaya, İqtisadiyyat kafedrasının dosenti Lalə Vəliyevaya, Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri Böyükxanım Eminliyə, həmin kafedranın dosenti Günel Paşayevaya elmi-pedaqoji fəaliyyətə görə dosent elmi adının verilməsinə dair AAK qarşısında vəsatət qaldırılması ilə əlaqədar rektorun adına ərizə ilə müraciət edilmiş və rektorun dərkənarı ilə sənədlər Elmi Şuraya təqdim olunmuşdur. Aparılan müzakirələrdən sonra gizli səsvermənin nəticəsinə əsasən həmin əməkdaşların dosent elmi adı alması üçün AAK qarşısında vəsatət qaldırılması qərara alındı.

Главная страница | Новости | В СГУ прошло итоговое заседание Ученого совета
Ректор проф. Эльхан Гусейнов приветствовал членов Ученого совета, профессоров и преподавателей, рассказал об общих итогах 2021-2022 учебного года, о достижениях и стоящих перед университетом задачах.
Директор Учебно-методического центра Фаиг Ширинов и руководитель отдела докторантуры и магистратуры доц. Сабир Халилов представили свои отчеты о результатах экзаменационной сессии весеннего семестра 2021/2022 учебного годам по факультетам в бакалавриате и магистратуре. Они сообщили, что экзаменационная сессия весеннего семестра 2021/2022 учебного года была организована в соответствии с приказом министра образования № F-282 от 19.05.2022 и приказом ректора Сумгаитского государственного университета № Р-24/1 от 19.05.2022. Было отмечено, что экзаменационная сессия, за ходом которой постоянно наблюдали проректоры и деканы факультетов успешно завершилась. Докладчики отметили работу Апелляционной комиссии и Экзаменационного штаба.
Директор Сумгаитского государственного технического колледжа при СГУ доц. Метанет Пиргулиева проинформировала об организации экзаменов в колледже и сообщила, что экзамены весеннего семестра были проведены согласно соответствующей инструкции.
Об итогах визита делегации СГУ в Уфимский государственный нефтяной технический университет проинформировал проректор по международным связям доц. Атаев Гафар. Он сообщил, что делегация СГУ приняла участие в 30-м Юбилейном выставочном форуме «Газ-Нефть-Технологии», проходившем в УГНТУ. На форуме были установлены связи с делегациями из вузов Казахстана, Татарстана и др., и состояла встреча с азербайджанцами, проживающими в Уфе. Делегаты СГУ поделилась информацией о правилах приема в СГУ иностранных граждан, участвовали в качестве жюри в предметной олимпиаде, проводимой в УДНТУ, обменялись опытом с коллегами из Салаватского института, а также приняли активное участие в проводимых в Уфе Днях Азербайджанской культуры.
По предложению Уфимского государственного авиационного технического университета (УГАТУ) были частично обсуждены детали двустороннего договора о сотрудничестве с СГУ, и принято решение о направлении делегации УДАТУ в СГУ в следующем семестре для подготовки и утверждения окончательной версии соглашения о сотрудничестве.
Доц. Г.Атаев также подчеркнул, что в рамках Ассоциации Российско-Азербайджанских университетов расширяются связи сотрудников СГУ с передовыми вузами России в двустороннем и многостороннем формате, и работа в этом направлении продолжается. Проректор положительно оценил участие профессоров и преподавателей СГУ в проектах по обмену опытом в вузах Турции, России и других зарубежных стран, чтение лекций и активное участие в совместной научно-исследовательской работе.
Председатель Профсоюзного комитета университета доц. Немат Ибаев проинформировал о проведении ряда встреч в регионах в связи с 60-летием СГУ. Он сообщил, что 5 июля группа сотрудников университета, а именно руководитель Центра карьеры доц. Исаев Амирхан, старший преподаватель кафедры азербайджанского языка и методики его преподавания Рзазаде Али, заместитель декана факультета Экономики и управления Араз Мирзабеков и председатель СМО Эльмин Новрузлу побывали в городе Губе. На встрече, состоявшейся в городской школе-лицее № 2 им. Азада Мамедова, со старшеклассниками встретились сотрудники Губа-Хачмазского районного отдела образования, интеллигенция города Губы, бывшие выпускники СГУ, работающие в системе образования района.
С информацией об утверждении учебных планов новых специальностей на 2022/2023 учебный год, об исполнении решений Ученого совета и о предоставлении прав (грифа) на издание учебных пособий выступил ученый секретарь проф. Самедов Мухтар.
Также были рассмотрены заявления на имя ректора по поводу подачи в ВАК ходатайства о присвоении ученого звания доцента доценту кафедры организации бизнеса и менеджмента Ахмедовой Таране, доценту кафедры экономики Велиевой Лале, заведующей кафедрой азербайджанского языка и методики его преподавания Эминли Беюкханум и доценту этой же кафедры Пашаевой Гюнель.  После обсуждения по результатам тайного голосования было принято решение подать в ВАК ходатайство о присвоении этим сотрудникам звания доцента.