Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da şagirdlər arasında Azərbaycan tarixi üzrə keçirilmiş fənn olimpiadasının qalibləri mükafatlandırıldı
Yerləşdirilmə tarixi : 30 İyun 2022 13:04
SDU-da şagirdlər arasında Azərbaycan tarixi üzrə keçirilmiş fənn olimpiadasının qalibləri mükafatlandırıldı
İyunun 30-da Sumqayıt Dövlət Universitetinin 60 illik yubileyinə həsr olunmuş “Qarabağ Azərbaycandır!” adlı şəhər ümumtəhsil məktəblərinin IX‒XI sinif şagirdləri arasında Azərbaycan tarixi  üzrə keçirilən fənn olimpiadasının qalibləri mükafatlandırıldı.
Tədbirdə iştirak edən universitetin Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru dosent  Elmar Xəlilov olimpiadada qalib gələn şagirdləri,  onların müəllimlərini və valideynlərini təbrik edərək son illərdə istedadlı uşaqlarla iş sahəsində həyata keçirilən tədbirlərdən söz açdı. Bildirdi ki, tarixən hər bir xalq özünün xoşbəxt gələcəyə olan ümidlərini, ilk növbədə, gənc nəsillə bağlayır. Sağlam və intellektli gənc nəslin yetişdirilməsi hər bir xalqın əsas strateji hədəflərindən sayılır. Gənc nəslin vətənpərvərlik ruhunda tərbiyə olunması onun mənsub olduğu xalqın rifahının, ölkənin çiçəklənməsinin rəhnidir. Bu istiqamətdə ümumtəhsil məktəblərinin fənn olimpiadalarının keçirilməsi artıq universitetimizdə ənənə halını alıb. Belə olimpiadaların keçirilməsində əsas məqsəd xüsusi istedadlı şagirdlərin üzə çıxarılması, şagirdlərdə fənlərə olan marağın artırılması, onların sağlam rəqabət mühitində öz bilik və bacarıqlarını nümayiş etdirmələrinə və peşə seçiminə hazırlanmalarına zəmin yaradılmasından ibarətdir.
Prorektorun çıxışından sonra olimpiadada I, II və III yerlərə layiq görülən qaliblər mükafatlandırıldı.
Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı professor Adil Baxşəliyev, Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının müdiri professor Şirxan Səlimov  bilik yarışında fərqlənən şagirdləri təbrik etdilər, qaliblərə fəxri fərman və hədiyyələr təqdim etdilər.
Sonda valideynlər  adından Sabir İsmayılov çıxış edərək qalibləri təbrik etdi, olimpiadanın yüksək səviyyədə təşkilinə görə universitet rəhbərliyinə, təşkilatçılara təşəkkürünü bildirdi. Qeyd etdi ki, burada elmə, təhsilə,  yüksək savada böyük önəm verilir. Sabir İsmayılov vurğuladı ki, peşəkar tədqiqatçı-mütəxəssis kimi yetişmək istəyirsinizsə, sizə şəhərimizin yeganə ali təhsil müəssisəsi olan Sumqayıt Dövlət Universitetini tövsiyə edirəm.
Qeyd edək ki, Azərbaycan tarixi  fənni üzrə keçirilən olimpiadada Sumqayıt şəhərində fəaliyyət göstərən 41 tam orta məktəb və 4 liseydən 218 nəfər şagird iştirak etdi. Şagirdlərə iki variantda təqdim edilmiş suallar Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının əməkdaşları tərəfindən tərtib edilmişdir.

В СГУ прошла церемония награждения победителей предметной олимпиады по истории Азербайджана среди школьников
30 июня состоялась церемония награждения победителей предметной олимпиады по истории Азербайджана среди учащихся 9-11 классов общеобразовательных школ города «Карабах — это Азербайджан!», посвященной 60-летию Сумгаитского государственного университета.
Проректор по социальным вопросам и связям с общественностью доц.Эльмар Халилов поздравил победителей олимпиады, их преподавателей и родителей, и рассказал о проводимой в последние годы работе по выявлению талантливых детей. Он отметил, что каждый народ связывает свои надежды на счастливое будущее прежде всего с молодым поколением. Воспитание здорового и интеллектуально развитого молодого поколения является одной из главных стратегических задач каждого государства. Воспитание подрастающего поколения в духе патриотизма – залог благополучия нашего народа и процветания страны.
Проведение предметных олимпиад для учеников общеобразовательных школ в нашем университете стало традицией. Основной целью проведения таких олимпиад является выявление особо одаренных учащихся, повышение интереса учащихся к предметам, создание условий для демонстрации ими своих знаний и умений в здоровой конкурентной среде, подготовка к выбору профессии.
Декан факультета истории и географии проф. Адиль Бахшалиев и зав.кафедрой истории Азербайджана и народов Восточной Европы проф. Ширхан Салимов поздравили учеников, отличившихся в конкурсе знаний, и вручили победителям олимпиады, занявшим первое, второе и третье места почетные грамоты и подарки.
В завершение мероприятия от имени родителей выступил Исмаилов Сабир, который поздравил победителей, поблагодарил руководство вуза и организаторов за проведение олимпиады. Он подчеркнул, что Сумгаитский государственный университет, единственный вуз нашего города, готовит специалистов высокого класса и рекомендовал школьникам выбрать наш вуз для профессионального роста в будущем.
Отметим, что в олимпиаде по истории Азербайджана приняли участие 218 учащихся из 41 общеобразовательной школы и 4 гимназий города Сумгаит. Вопросы, представленные ученикам в двух вариантах, были составлены сотрудниками кафедры истории Азербайджана и народов Восточной Европы.