Əsas səhifə | Xəbərlər | Sumqayıt Dövlət Universitetinin 60 illiyi münasibətilə Biləsuvarda görüş keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 22 İyun 2022 15:04
Sumqayıt Dövlət Universitetinin 60 illiyi münasibətilə Biləsuvarda görüş keçirildi
Bu il Sumqayıt Dövlət Universitetinin 60 illik yubileyi qeyd edilir. Yubiley münasibətilə universitetin bir qrup müəllimi Biləsuvar rayonuna səfər edərək Biləsuvar Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı, ictimaiyyət nümayəndələri,  Şirvan‒Salyan Regional Təhsil idarəsinin əməkdaşları və SDU-nun məzunları  ilə görüşdülər.
Biləsuvar şəhər Nizami Gəncəvi adına 1 nömrəli tam orta məktəbdə baş tutan görüşdə Şirvan‒Salyan Regional Təhsil idarəsinin əməkdaşları, Biləsuvar ziyalıları,  rayonun müxtəlif illərdə SDU-nun məzunu olmuş təhsil işçiləri, ümumtəhsil məktəblərinin yuxarı sinif şagirdləri, o cümlədən Sumqayıt Dövlət Universitetinin əməkdaşları: Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri Nemət İbayev, universitetin Karyera Mərkəzinin müdiri  Əmirxan İsayev, Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının baş müəllimi Əli Rzazadə iştirak etdilər.
Öncə torpaqlarımızın azadlığı uğrunda canlarından keçmiş qəhrəman şəhidlərimizin ruhu bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Görüşü giriş sözü ilə açan Şirvan‒Salyan Regional Təhsil idarəsinin müdiri Sənan Mənsimli Sumqayıt Dövlət Universitetinin bu il qeyd olunan 60 illik yubileyi münasibətilə kollektivi təbrik etdi. Natiq SDU-nun zəngin ənənələrə malik elmi-pedaqoji fəaliyyətindən danışaraq, ölkəmizin hər yerindən olduğu kimi Biləsuvardan da hər il orta məktəbi bitirən gənclərin qəbul imtahanlarında məhz bu təhsil ocağını seçməsini sevindirici hal kimi qeyd etdi.
Sonra SDU HİK-in sədri dosent Nemət İbayev çıxış edərək tədbir iştirakçılarını salamladı, SDU-nun ötən 60 ildə keçdiyi tarixi inkişaf yolundan danışdı. Bildirdi ki, təməli 1962-ci ildə qoyulmuş Sumqayıt Dövlət Universiteti qabaqcıl beynəlxalq təcrübədən, milli təhsil sisteminin uğurlarından və özünün 60 illik zəngin ənənələrindən bəhrələnməklə uğurlu addımlar atır. İllər ötdükcə Sumqayıt Dövlət Universiteti məhz Ulu öndər Heydər Əliyevin tarixi xidmətləri, onun siyasi varisi möhtərəm Prezidentimiz cənab İlham Əliyevin diqqəti və qayğısı sayəsində ölkənin və regionun nüfuzlu elm-tədris mərkəzinə çevrilmişdir.
Görüşdə  SDU-nun Karyera Mərkəzinin müdiri dosent Əmirxan İsayev və baş müəllim,  yazıçı-publisist Əli Rzazadə çıxış edərək bildirdilər ki, universitet fəaliyyət göstərdiyi bütün dövrlərdə yalnız Azərbaycanın deyil, həm də keçmiş Sovetlər Birliyinin, eləcə də bir sıra xarici ölkələrin sənaye müəssisələrini yüksəkixtisaslı kadrlarla təmin edib, ölkəmizin intellektual potensialının inkişafına dəyərli töhfələr verib. Universitetin  fəaliyyəti sonrakı zamanlar üçün böyük önəm kəsb etməklə, hazırda ölkəmizə savadlı kadrlar bəxş etmək baxımından əhəmiyyətli mövqeyini qoruyub-saxlayır. Bundan sonra da peşəkar kadrların, ixtisaslı mütəxəssislərin hazırlığında zəngin təcrübəyə malik universitetimizə bölgələrdən orta məktəb məzunlarının axınının artmasına maraq göstərməliyik.
Böyük maraqla keçən görüşdə  Biləsuvar ziyalıları, eləcə də SDU-nun məzunu olmuş rayonun təhsil işçiləri çıxış edərək, universitetin çox minli kollektivini yubiley münasibətilə təbrik etdilər. SDU-da təhsil aldıqları illərlə bağlı xoş xatirələrdən məmnunluqla söhbət açdılar və əldə etdikləri uğurlara görə məzunu olduqları universitet rəhbərliyinə və müəllimlərinə sonsuz təşəkkürünü ifadə etdilər.
Sonra Sumqayıt Dövlət  Universitetinin  fəaliyyətindən və qazandığı uğurlardan bəhs edən videoçarx nümayiş olundu. Sumqayıt Dövlət Universitetinin rəhbərliyi adından universitetin bir qrup məzununa hədiyyələr təqdim olundu.
Görüş çərçivəsində SDU-nun nümayəndə heyətini  Biləsuvar Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Faiq Qürbətov qəbul etdi. İcra başçısı qonaqları salamladı, Sumqayıt Dövlət Universitetinin 60 illik yubileyi münasibətilə rektoru və kollektivi təbrik etdi. SDU-nun zəngin ənənələrə malik elmi-pedaqoji fəaliyyətindən, ölkəmizdə elm və təhsilin inkişafına göstərilən dövlət qayğısından bəhs etdi və  ümummilli lider Heydər Əliyevin elmə, təhsilə daim böyük önəm verdiyini, Ulu öndərin ideyalarının Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla həyata keçirildiyini vurğuladı.
İcra başçısı çıxışında Biləsuvar rayonunda da həyata keçirilən sosial-iqtisadi və infrastruktur layihələrdən danışdı. Bildirdi ki, hər yerdə olduğu kimi, Biləsuvar rayonunda da geniş abadlıq-quruculuq işləri uğurla həyata keçirilir. Ölkədə aparılan düzgün sosial-iqtisadi siyasətin nəticəsidir ki, məhz bu gün ölkəmiz hərtərəfli  inkişafa nail olub. Biləsuvar rayonunda və hər bir kənddə görülən işlər və əldə olunan uğurlu nəticələr özünü göstərir. Bu istiqamətdə belə görüşlərin keçirilməsi olduqca əhəmiyyətlidir. Görüşün sonunda xatirə şəkli çəkdirildi.
Qeyd edək ki, Sumqayıt Dövlət Universitetinin 60 illik yubileyi ilə əlaqədar şimal və qərb bölgələrində görüşlər təşkil olunacaq.

Главная страница | Новости | В Билясуваре состоялась встреча по случаю 60-летия Сумгаитского государственного университета
Yerləşdirilmə tarixi : 22 Июнь 2022 15:04
В Билясуваре состоялась встреча по случаю 60-летия Сумгаитского государственного университета
По случаю 60-летнего юбилея Сумгаитского государственного университета группа преподавателей вуза посетила Билясуварский район и встретилась с главой Билясуварской районной исполнительной власти, представителями общественности, работниками Ширвано-Сальянского районного управления образования и выпускниками СГУ.
На встрече, состоявшейся в средней школе №1 им. Низами Гянджеви г. Билясувара, приняли участие сотрудники Ширвано-Сальянского районного отдела образования, представители интеллигенции Билясувара, работники образования района, окончившие СГУ в разные годы, учащиеся старших классов общеобразовательных школ и сотрудники Сумгаитского государственного университета: председатель профсоюзного комитета Немат Ибаев, руководитель Центра карьеры Амирхан Исаев, старший преподаватель кафедры азербайджанского языка и методики его преподавания Али Рзазаде.
Мероприятие началось с минуты молчания в память шехидов, павших за свободу нашей земли.
Директор Ширвано-Сальянского регионального управления образования Сенан Мансимли поздравил коллектив Сумгаитского государственного университета с 60-летием. Он рассказал о научно-педагогической деятельности СГУ и отметил, что отрадно, когда молодые люди, которые ежегодно оканчивают Билясуварскую школу, выбирают это учебное заведение для сдачи вступительных экзаменов.
Председатель профсоюза СГУ доц. Немат Ибаев приветствовал участников мероприятия и рассказал о пути развития СГУ за последние 60 лет. Он отметил, что Сумгаитский государственный университет, основанный в 1962 году, достиг больших успехов используя передовой международный опыт и преимущества национальной системы образования. Благодаря вниманию и заботе общенационального лидера Гейдара Алиева и его политического преемника Президента Ильхама Алиева, Сумгаитский государственный университет за последние годы превратился в престижный научный и образовательный центр страны и региона.
Доц. Амирхан Исаев и писатель-публицист ст. преп. Али Рзазаде рассказали, что во все периоды деятельности вуза университет обеспечивал высококвалифицированными кадрами не только Азербайджан, но и многие промышленные предприятия бывшего Советского Союза и ряда зарубежных стран. Деятельность университета имеет большое значение для развития нашей страны. Мы проявляем заинтересованность в увеличении притока выпускников школ из регионов в наш вуз, имеющий богатый опыт подготовки профессиональных кадров и квалифицированных специалистов.
На встрече выступили представители билясуварской интеллигенции, а также работники образования области, окончившие СГУ. Они с удовольствием вспомнили годы учебы в СГУ и выразили бесконечную благодарность руководству и преподавателям вуза, который они закончили, за достигнутые успехи.
Далее был продемонстрирован видеоролик о деятельности Сумгаитского государственного университета и его достижениях. Выпускникам вуза были вручены подарки от имени руководства Сумгаитского государственного университета.
Делегацию СГУ принял глава Билясуварской районной исполнительной власти Фаиг Гурбатов. Глава исполнительной власти приветствовал гостей, поздравил ректора и сотрудников СГУ с 60-летием Сумгаитского государственного университета. Он рассказал о научно-педагогической деятельности СГУ и подчеркнул, что Общенациональный лидер Гейдар Алиев всегда придавал большое значение науке и образованию, и его идеи  были успешно реализованы Президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.
В своем выступлении глава исполнительной власти рассказал о реализуемых в Билясуварском районе социально-экономических и инфраструктурных проектах. Он отметил, что в Билясуварском районе успешно ведутся работы по благоустройству района. В результате проводимой в стране социально-экономической политики наше государство добилось всестороннего развития. В Билясуварском районе и в каждом селе района можно видеть результаты достигнутых успехов. Было отмечено, что очень важно проводить такие встречи и в будущем.
В завершение встречи было сделано памятное фото.
Отметим, что в связи с 60-летием Сумгаитского государственного университета планируется проводить встречи в северном и западном регионах, страны.