İyunun 21-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektorluğunun növbəti iclası keçirildi.
Rektor professor Elxan Hüseynov iclas iştirakçılarını salamladı, gündəlikdə olan məsələləri iştirakçıların nəzərinə çatdırdı və universitetin elm-tədris fəaliyyəti üzrə inkişafından danışdı.
2022/23-cü tədris ili üçün planlaşdırılmış yeni ixtisasların tədris sənədlərinin hazırlanmasının və dərs yükü bölgüsünün aparılmasının vəziyyəti barədə fakültə dekanları çıxış edərək qeyd etdilər ki, 2022/23-cü tədris ili üçün dərs yükünün bölgüsü hazırlanır. Bütün kafedralar üzrə dərs yükünün ümumi miqdarı müəyyənləşdirilib və kafedraların professor-müəllim heyəti arasında dərs yükü bölgüsünün ilkin variantının hazırlanması üzrə işlər başlanılmışdır.
Qeyd olundu ki, 2022/23-cü tədris ili üçün yeni ixtisasların tədris sənədləri (tədris planları, sillabuslar, tematik planlar və s.) hazırlanır, eyni zamanda yeni ixtisaslar üzrə mövcud olan yeni fənlərin tədrisinin aparılmasına dair müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
2022-ci ilin “Şuşa İli” elan edilməsi ilə əlaqədar olaraq SDU-nun bir qrup əməkdaşının Şuşada keçirilən III Beynəlxalq Qarabağ Konqresində iştirakı barədə Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı professor Adil Baxşəliyev məlumat verdi. Bildirdi ki, “Şuşa İli” çərçivəsində 7‒10 İyun 2022-ci il tarixlərində keçirilən III Beynəlxalq Qarabağ Konqresinin proqramına uyğun olaraq, Sumqayıt Dövlət Universitetinin bir qrup əməkdaşının iyunun 8-də Şuşa şəhərinə səfəri təşkil olunmuşdu. Belə ki, onların konfransa göndərdikləri tezislər qəbul olunmuş və konfransın qaydalarına uyğun olaraq, açılış mərasimindən öncə məqaləsi qəbul olunan 100-dək alimin Şuşa şəhərinə səfəri təşkil edilmişdi. Səfər iştirakçıları Cıdır düzü, Yuxarı və Aşağı Gövhər Ağa məscidləri, Qala divarları, Gəncə qapısı və bir sıra tarixi-mədəni abidələr, həmçinin Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyevin tapşırığı ilə Bakıdan Şuşaya gətirilən, qayıdışları “Zəfər simvolu” hesab edilən Xurşidbanu Natəvanın, Üzeyir Hacıbəylinin və Bülbülün büstlərini ziyarət etmişlər. Dekan onu da bildirdi ki, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə abadlıq, tikinti, yenidənqurma işlərinin beynəlxalq standartlara uyğun, yüksək səviyyədə, xüsusi zövqlə yerinə yetirilməsi soydaşlarımızın tezliklə öz doğma yurdlarına qayıtmalarını şərtləndirir.
Sonra SDU-nun bir qrup əməkdaşının Şuşada keçirilən III Beynəlxalq Qarabağ Konqresində iştirakı həmçinin Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı professor Adil Baxşəliyevin konqresin bölmə iclasına sədrlik etməsi müsbət qiymətləndirildi.
Məzun gününə hazırlığın vəziyyəti haqqında Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektor dosent Elmar Xəlilov məlumat verdi. Qeyd etdi ki, ötən illərdə SDU-da Məzun günləri yüksək təşkilatçılıqla, yüksək zövqlə və tələbələrin fəal iştirakı iə həyata keçirilmiş, 2020 və 2021-ci illərdə pandemiya ilə əlaqədar Məzun günlərinin ənənəvi formada keçiriməsi mümkün olmadığından yüksək peşəkarlıqla hazırlanmış videoçarxların nümayiş etdirilməsi ilə məzun günü qeyd edilmişdir. Bu il isə Məzun gününün ənənəvi formada keçiriməsi ilə bağlı hazırlıq işləri davam edir. Akademik göstəriciləri yüksək olan tələbələrin müəyyənləşdirilməsi və onların diplomlarının “Məzun günü”ndə təqdim olunması, həmçinin qabaqcıl və fəal tələbələrə SDU-nun rektorunun, Azərbaycan Təhsil İşçilərinin Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin və Azərbaycan Tələbə Gənclər Təşkilatının Fəxri Fərmanlarının təqdim olunması üçün müvafiq tədbirlərin həyata keçirilməsi fakültə dekanlarına tapşırılıb. Məzun gününün iyunun 29-da keçirilməsi məqsədəuyğun hesab edildi. Rektor Məzun gününə hazırlıq işlərinin tamamlanmasına dair tapşırıq və tövsiyələrini bildirdi. “Məzun günü”nə hazırlıq işlərinin başa çatdırılmasına nəzarət Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektor dosent Elmar Xəlilova həvalə etdi.
SDU-nun 60 illik yubileyinin keçirilməsi ilə əlaqədar Tədbirlər planının yerinə yetirilməsinin gedişi barədə dosent Elmar Xəlilov ətraflı məlumat verərək qeyd etdi ki, Tədbirlər planında nəzərdə tutulan bütün işlər ardıcıllıqla yerinə yetirilir.
Rektor qeyd etdi ki, SDU-nun 60 illik yubileyi ərəfəsində Beynəlxalq elmi konfransın keçirilməsi planlaşdırılıb, ona görə də Rusiya‒Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyasının üzvü olan universitetlərlə SDU-nun əlaqələri daha sıx olan Rusiya universitetlərinin rektorlarının SDU-nun 60 illik yubileyinə və beynəlxalq elmi konfransa dəvət olunması məqsədəuyğundur. Eyni zamanda əlaqələrimiz geniş olduğu Türkiyə universitetlərinin və digər xarici universitetlərin rəhbərlərinin yubileyə dəvət olunması nəzərdə tutulub.
Aparılan müzakirələrdən sonra müvafiq qərarlar qəbul edildi. Bununla da, rektorluğun iclası başa çatdı.

21 июня состоялось очередное заседание ректората Сумгаитского государственного университета.
Деканы факультетов выступили с отчетом о состоянии подготовки необходимых документов для обучения по новым специальностям, запланированным на 2022/2023 учебный год и распределении учебной нагрузки и отметили, что распределение учебной нагрузки на 2022/2023 учебный год находится в стадии подготовки. Определен общий объем учебной нагрузки по всем кафедрам и начата работа по подготовке первоначального варианта распределения учебной нагрузки между профессорами и преподавателями кафедр.
Также было отмечено, что готовятся документы по новым специальностям на 2022/2023 учебный год (учебные планы, силлабусы, тематические планы и т.д.).
Декан факультета истории и географии проф. Адиль Бахшалиев сообщил об участии группы сотрудников СГУ в III Международном карабахском конгрессе, прошедшем в Шуше в связи с объявлением 2022 года годом Шуши. Он отметил, что в соответствии с программой III Международного карабахского конгресса, состоявшегося 7-10 июня 2022 года в рамках «Года Шуши», 8 июня Шушу посетила группа сотрудников Сумгаитского государственного университета. Участники поездки посетили Джыдыр Дюзю, Верхнюю и Нижнюю мечети Гёвхар Ага, крепостные стены, Гянджинские ворота и ряд историко-культурных памятников, а также бюсты Хуршидбану Натаван, Узеира Гаджибейли и Бюльбюля, привезенных из Баку в Шушу по приказу Главнокомандующего, Президента Ильхама Алиева. Члены ректората высоко оценили участие группы сотрудников СГУ в III Международном карабахском конгрессе и председательство декана историко-географического факультета проф. Адиля Бахшалиева на секционном заседании Конгресса, состоявшемся в Шуше.
Проректор по социальным вопросам и связям с общественностью доц. Эльмар Халилов проинформировал о состоянии подготовки к Дню выпускников. Он отметил, что в 2020 и 2021 годах проведение Дня выпускников в традиционной форме было невозможно из-за пандемии. В этом же году продолжается подготовка к проведению «Дня выпускников» в традиционной форме. Деканам факультетов было поручено провести соответствующие мероприятия по выявлению студентов с высокой успеваемостью для вручения им дипломов в «День выпускников», а также награждение Почетными грамотами ректора СГУ, Независимого Профсоюза Работников Образования Азербайджанской Республики и Азербайджанской студенческой молодежной организации передовых и активных студентов.
Было признано целесообразным провести выпускной день 29 июня.
Ректор высказал свои рекомендации по подготовке к выпускному дню. Проректору по социальным вопросам и связям с общественностью доц. Эльмару Халилову было поручено курировать работы по подготовке к «Выпускному дню».
В свою очередь, доц. Эльмар Халилов подробно рассказал о ходе реализации Плана мероприятий к 60-летию СГУ, отметив что работы в этом направлении идут согласно плану.
Ректор отметил, что в преддверии 60-летия СГУ планируется провести Международную научную конференцию, поэтому считается целесообразным пригласить на 60-летие СГУ и международную научную конференцию ректоров университетов, членов Ассоциации университетов России и Азербайджана, с которыми СГУ наиболее тесно сотрудничает. Также на юбилей планируется пригласить руководителей турецких вузов и вузов других зарубежных стран, с которыми у нашего университета широкие связи. По итогам обсуждений были приняты соответствующие решения. На этом заседание ректората завершилось.