İyunun 21-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektorluğunun növbəti iclası keçirildi.
Rektor professor Elxan Hüseynov iclas iştirakçılarını salamladı, gündəlikdə olan məsələləri iştirakçıların nəzərinə çatdırdı və universitetin elm-tədris fəaliyyəti üzrə inkişafından danışdı.
2022/23-cü tədris ili üçün planlaşdırılmış yeni ixtisasların tədris sənədlərinin hazırlanmasının və dərs yükü bölgüsünün aparılmasının vəziyyəti barədə fakültə dekanları çıxış edərək qeyd etdilər ki, 2022/23-cü tədris ili üçün dərs yükünün bölgüsü hazırlanır. Bütün kafedralar üzrə dərs yükünün ümumi miqdarı müəyyənləşdirilib və kafedraların professor-müəllim heyəti arasında dərs yükü bölgüsünün ilkin variantının hazırlanması üzrə işlər başlanılmışdır.
Qeyd olundu ki, 2022/23-cü tədris ili üçün yeni ixtisasların tədris sənədləri (tədris planları, sillabuslar, tematik planlar və s.) hazırlanır, eyni zamanda yeni ixtisaslar üzrə mövcud olan yeni fənlərin tədrisinin aparılmasına dair müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
2022-ci ilin “Şuşa İli” elan edilməsi ilə əlaqədar olaraq SDU-nun bir qrup əməkdaşının Şuşada keçirilən III Beynəlxalq Qarabağ Konqresində iştirakı barədə Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı professor Adil Baxşəliyev məlumat verdi. Bildirdi ki, “Şuşa İli” çərçivəsində 7‒10 İyun 2022-ci il tarixlərində keçirilən III Beynəlxalq Qarabağ Konqresinin proqramına uyğun olaraq, Sumqayıt Dövlət Universitetinin bir qrup əməkdaşının iyunun 8-də Şuşa şəhərinə səfəri təşkil olunmuşdu. Belə ki, onların konfransa göndərdikləri tezislər qəbul olunmuş və konfransın qaydalarına uyğun olaraq, açılış mərasimindən öncə məqaləsi qəbul olunan 100-dək alimin Şuşa şəhərinə səfəri təşkil edilmişdi. Səfər iştirakçıları Cıdır düzü, Yuxarı və Aşağı Gövhər Ağa məscidləri, Qala divarları, Gəncə qapısı və bir sıra tarixi-mədəni abidələr, həmçinin Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyevin tapşırığı ilə Bakıdan Şuşaya gətirilən, qayıdışları “Zəfər simvolu” hesab edilən Xurşidbanu Natəvanın, Üzeyir Hacıbəylinin və Bülbülün büstlərini ziyarət etmişlər. Dekan onu da bildirdi ki, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə abadlıq, tikinti, yenidənqurma işlərinin beynəlxalq standartlara uyğun, yüksək səviyyədə, xüsusi zövqlə yerinə yetirilməsi soydaşlarımızın tezliklə öz doğma yurdlarına qayıtmalarını şərtləndirir.
Sonra SDU-nun bir qrup əməkdaşının Şuşada keçirilən III Beynəlxalq Qarabağ Konqresində iştirakı həmçinin Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı professor Adil Baxşəliyevin konqresin bölmə iclasına sədrlik etməsi müsbət qiymətləndirildi.
Məzun gününə hazırlığın vəziyyəti haqqında Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektor dosent Elmar Xəlilov məlumat verdi. Qeyd etdi ki, ötən illərdə SDU-da Məzun günləri yüksək təşkilatçılıqla, yüksək zövqlə və tələbələrin fəal iştirakı iə həyata keçirilmiş, 2020 və 2021-ci illərdə pandemiya ilə əlaqədar Məzun günlərinin ənənəvi formada keçiriməsi mümkün olmadığından yüksək peşəkarlıqla hazırlanmış videoçarxların nümayiş etdirilməsi ilə məzun günü qeyd edilmişdir. Bu il isə Məzun gününün ənənəvi formada keçiriməsi ilə bağlı hazırlıq işləri davam edir. Akademik göstəriciləri yüksək olan tələbələrin müəyyənləşdirilməsi və onların diplomlarının “Məzun günü”ndə təqdim olunması, həmçinin qabaqcıl və fəal tələbələrə SDU-nun rektorunun, Azərbaycan Təhsil İşçilərinin Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin və Azərbaycan Tələbə Gənclər Təşkilatının Fəxri Fərmanlarının təqdim olunması üçün müvafiq tədbirlərin həyata keçirilməsi fakültə dekanlarına tapşırılıb. Məzun gününün iyunun 29-da keçirilməsi məqsədəuyğun hesab edildi. Rektor Məzun gününə hazırlıq işlərinin tamamlanmasına dair tapşırıq və tövsiyələrini bildirdi. “Məzun günü”nə hazırlıq işlərinin başa çatdırılmasına nəzarət Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektor dosent Elmar Xəlilova həvalə etdi.
SDU-nun 60 illik yubileyinin keçirilməsi ilə əlaqədar Tədbirlər planının yerinə yetirilməsinin gedişi barədə dosent Elmar Xəlilov ətraflı məlumat verərək qeyd etdi ki, Tədbirlər planında nəzərdə tutulan bütün işlər ardıcıllıqla yerinə yetirilir.
Rektor qeyd etdi ki, SDU-nun 60 illik yubileyi ərəfəsində Beynəlxalq elmi konfransın keçirilməsi planlaşdırılıb, ona görə də Rusiya‒Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyasının üzvü olan universitetlərlə SDU-nun əlaqələri daha sıx olan Rusiya universitetlərinin rektorlarının SDU-nun 60 illik yubileyinə və beynəlxalq elmi konfransa dəvət olunması məqsədəuyğundur. Eyni zamanda əlaqələrimiz geniş olduğu Türkiyə universitetlərinin və digər xarici universitetlərin rəhbərlərinin yubileyə dəvət olunması nəzərdə tutulub.
Aparılan müzakirələrdən sonra müvafiq qərarlar qəbul edildi. Bununla da, rektorluğun iclası başa çatdı.

On June 21, the meeting of rectorate of Sumgayit State University was held.
Rector professor Elkhan Huseynov greeted the participants of the meeting, drove to the participants' attention the issues on the agenda and spoke about the development of the university's educational and scientific activities.
Deans of the faculty spoke about the status of preparation of educational documents for the new specialties planned for the 2022/2023 academic year and the distribution of the study load and noted that the distribution of the study load for the 2022/2023 academic year is being prepared. The total amount of teaching load for all departments has been determined, and work has been started on the preparation of the initial version of the distribution of teaching load among professors and teachers of the departments.
It was noted that for the 2022/2023 academic year, educational documents for new specialties (curriculums, syllabuses, thematic plans, etc.) are being prepared, and at the same time, appropriate measures are being taken to teach new subjects available in new specialties.
In connection with the announcement of 2022 as the year of Shusha, professor Adil Bakhshaliyev, dean of the faculty of History and geography informed about the participation of a group of SSU employees in the III International Karabakh Congress held in Shusha. He said that in accordance with the program of the III International Karabakh Congress held on June 7-10, 2022 within the framework of the "Year of Shusha", a group of employees of Sumgayit State University visited Shusha on June 8. Thus, the theses they sent to the conference were accepted and according to the rules of the conference, a visit of 100 scientists whose articles were accepted to Shusha city was organized before the opening ceremony. The participants of the trip visited the Jidir duzu (plain), the Upper and the Lower Govhar Aga Mosques, the Castle walls, Ganja gate and a number of historical and cultural monuments, as well as Khurshidbanu Nateva, who was brought from Baku to Shusha by the order of the Commander-in-Chief, President Ilham Aliyev, whose return is considered a "symbol of victory", the busts of Uzeyir Hajibeyli and Bulbul. The dean also stated that the implementation of improvement, construction and reconstruction works in the liberated territories in accordance with international standards, at a high level, with special pleasure, conditions our compatriots to return to their native lands soon.
Then, the participation of a group of employees of SSU in the III International Karabakh Congress held in Shusha, as well as the dean of the faculty of History and geography professor Adil Bakhshaliyev's presiding over the section meeting of the Congress was positively evaluated.
Associate professor Elmar Khalilov informed about the state of preparations for the graduation day. He noted that in the past years, "Alumni Days" at SSU were carried out with high organization, and active participation of students, and since it was impossible to hold Alumni Days in the traditional form in 2020 and 2021 due to the pandemic, with the showing of highly professionally prepared videos graduation day is celebrated.
This year, preparations for holding the "Graduation Day" continue in the traditional form. Faculty deans were assigned to carry out appropriate measures to identify students with high academic performance and present their diplomas on the "Graduation Day", as well as to present outstanding and active students with Honorary Decrees of the rector of SSU , the Committee of the Trade Union of Azerbaijan Education Workers and the Azerbaijan Student Youth Organization.
It was considered appropriate to hold the graduation day on June 29.
The rector stated his tasks and recommendations on the completion of preparations for the Graduation day. The vice-rector for social issues and public relations Elmar Khalilov oversees the completion of preparations for the "Graduation Day".
Associate professor Elmar Khalilov gave detailed information about the progress of the implementation of the Action Plan for the 60th anniversary of SSU .
The rector noted that an International scientific conference was planned to be held on the eve of the 60th anniversary of SSU, therefore, it is appropriate to invite the rectors of Russian universities, which have closer relations with SSU, to the 60th anniversary of SSU and to the international scientific conference. At the same time, it is planned to invite heads of Turkish universities and other foreign universities to the jubilee.