Əsas səhifə | Xəbərlər | Kazan Dövlət Energetika Universitetinin nümayəndə heyəti SDU-da oldu
İyunun 2-də Kazan Dövlət Energetika Universitetinin nümayəndə heyəti Sumqayıt Dövlət Universitetində oldu.
Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru, Rusiya-Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyasının Azərbaycan tərəfdən həmsədri professor Elxan Hüseynov Kazan Dövlət Energetika Universitetinin İnkişaf və innovasiyalar üzrə prorektoru İrina Axmedova və Enerji qənaəti sahəsində Texnologiyalar və Kompetensiya Mərkəzinin mühəndisi Samir Abduraşitovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul etdi. Rektor qonaqları salamlayaraq onlarla dəyirmi masa ətrafında görüşdü və qarşılıqlı maraq doğuran məsələlərdən bəhs edərək  görüşün  həm tələbə, həm də professor-müəllim heyəti və bütövlükdə hər iki ali təhsil müəssisəsi arasında uğurlu əməkdaşlığa təkan verəcəyini diqqətə çatdırdı.
Prezident cənab İlham Əliyevin elm və təhsil sahəsi ilə bağlı imzaladığı sənədlərin əhəmiyyətini vurğulayan rektor bu sahələrdə qazanılan uğurlardan danışdı.
Rektor həmçinin rəhbərlik etdiyi ali təhsil müəssisəsinin fəaliyyəti,  beynəlxalq əlaqələri, buradakı təhsil, tədris prosesi və əldə olunan nailiyyətlər barədə qonaqlara ətraflı məlumat verdi, Azərbaycanla  Rusiya arasında olan dostluq  əlaqələrindən bəhs etdi və bildirdi ki, Sumqayıt Dövlət Universitetinin Rusiya Federasiyasının bir çox universitetləri ilə yanaşı, Kazan Dövlət Energetika Universiteti ilə də təhsil və elmi-tədqiqat sahələri üzrə əməkdaşlığı uğurla davam etdirilir.
Sonra SDU-nun Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru professor Ramazan Məmmədov qonaqları universitetimizdə görməkdən məmnunluğunu  ifadə edərək universitet  haqqında ətraflı məlumat verdi və bildirdi ki, SDU  60 illik yubileyini qeyd etmək ərəfəsindədir. Özünəməxsus tarixi bir yol keçən universitetimizdə son illər təşkil olunan belə görüşlər  ikitərəfli münasibətlərin müxtəlif istiqamətlərdə, o cümlədən təhsil sahəsində uğurlu inkişafına əvəzsiz töhfələr verəcək.
Fizika və elektroenergetika fakültəsinin dekanı dosent Tamella Əhmədova rəhbərlik etdiyi fakültənin Kazan Dövlət Energetika Universiteti ilə əməkdaşlığından və birgə həyata keçirilən layihələrdən söz açdı.
Qonaqpərvərliyə görə Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoruna təşəkkür edən Kazan Dövlət Energetika Universitetinin İnkişaf və innovasiyalar üzrə prorektoru İrina Axmedova təmsil etdiyi universitetin rektoru E.Y.Abdullazyanovun salamını çatdırdı, universitetlər arasında işbirliyindən məmnunluğunu ifadə etdi. İki universitet arasındakı münasibətlərin genişləndirilməsi və təcrübə mübadiləsinin aparılması istiqamətində maraqlı olduğunu qeyd etdi.
Görüşdə iki universitet arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafı ilə bağlı fikir mübadiləsi aparıldı, tələbə-müəllim mübadiləsi, birgə elmi tədqiqat məsələləri müzakirə olundu.
Sonra tərəflər qarşılıqlı olaraq bir-birinə hədiyyələr təqdim etdilər.
Qonaqlar universitetdə fəaliyyət göstərən Heydər Əliyev Mərkəzində, eləcə də auditoriya və laboratoriyalarda oldular, universitetin II tədris binası və açıq səmada elektroenergetika üzrə Tədris muzeyi və yüksək gərginlikli yarımstansiya, Tədris poliqonu ilə tanış oldular.
Daha sonra qonaqların Sumqayıt şəhərinə gəzintiləri təşkil olundu. Şəhərimiz ilə yaxından tanış olan qonaqlar onlara göstərilən diqqətə görə universitet rəhbərliyinə təşəkkürlərini bildirdilər.

Home | News | A group of delegations from Kazan State Energy University came to SSU
On June 2, a group of delegations from Kazan State Energy University came to Sumgayit State University.
Rector of Sumgayit State University, Co-Chair of the Russian-Azerbaijani University Association professor Elkhan Huseynov received a delegation led by Irina Ahmadova, vice-rector for Development and Innovation of Kazan State Energy University and Samir Abdurashitov, Engineer of the Center for Technology and Energy Saving. The rector met with them at a round table and spoke about issues of mutual interest, noting that the meeting will promote successful cooperation between students,the staff of professors and both universities .
The rector spoke about  the successes achieved in these areas, emphasized  the importance of the documents signed by President Ilham Aliyev in the field of science and education,.
The rector also briefed the guests on the activities of the university, its international relations, education, teaching process and achievements, spoke about the friendly relations between Azerbaijan and Russia and said that  cooperation with the Kazan State Energy University in the fields of education and research continues successfully, along with many universities in the Russian Federation.
Then, the vice-rector for Science and Innovations of SSU professor Ramazan Mammadov  expressed satisfaction with seeing the guests at our university and gave detailed information about the university and noted that SSU is on the eve of celebrating its 60th anniversary  will make an invaluable contribution to the successful development of education.
Dean of the faculty of Physics and Electrical Engineering, associate professor Tamella Ahmadova spoke about the cooperation of the faculty with the Kazan State Energy University and joint projects.
Irina Ahmadova vice-rector for Development and Innovations of Kazan State Energy University  conveyed the greetings of the rector of the university they represented E.Y. Abdullazyanov and expressed satisfaction with the cooperation between the universities and interest in expanding relations between the two universities and exchanging experience.
The sides exchanged views on the development of cooperation between the two universities, student-teacher exchange and joint research.
The guests visited the Heydar Aliyev Center at the university, as well as various auditoriums and laboratories, the university"s second educational building and the open-air training museum on electric power and a high-voltage substation.
Then the guests went on trips to Sumgayit. The guests, who got acquainted with our city, thanked the university administration for the attention.