SDU- da “Ailədaxili münaqişələr, məişət zorakılığı dövlət və cəmiyyətin ortaq problemidir” mövzusunda maarifləndirici tədbir keçirildi
Mayın 31-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Tarix və coğrafiya fakültəsinin  Tələbə Elmi Cəmiyyətinin təşkilatçılığı ilə "Ailədaxili münaqişələr, məişət zorakılığı dövlət və cəmiyyətin ortaq problemidir” mövzusunda maarifləndirici tədbir keçirildi.
Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı professor Adil Baxşəliyev mövzunun əhəmiyyətindən danışaraq bildirdi ki,  məişət zorakılığı ilə bağlı problemlər indi də öz aktuallığını saxlayır və bu bir sosial bəla kimi hələ də cəmiyyətə öz mənfi təsirlərini göstərməkdədir. Demək olar, əksər ailələrdə məişət zorakılığı özünü müəyyən formalarda büruzə verir. Kimdəsə bu fiziki, cinsi şiddət, kimdəsə də psixoloji təzyiq və təcrid edilmə kimi formalarda müşahidə olunur. Məişət zorakılığının cəmiyyət üçün ən başlıca ağır fəsadlarından biri də ruhi travma almış uşaqlardır.
Daha sonra “Azərbaycan Respublikasında məişət zorakılığı ilə mübarizəyə dair 2020‒2023-cü illər üçün Milli Fəaliyyət Planı”nın müvafiq bəndlərinin icrası ilə bağlı görülən işlər haqqında məlumat verən dekan qeyd etdi ki, bu gün dünyanın ən mühüm problemlərindən biri olan məişət zorakılığının qarşısının alınması üçün güclü qanunvericilik bazası və dövlət dəstəyi ilə yanaşı, cəmiyyətin, xüsusilə vətəndaş cəmiyyətinin zorakılıq hallarına adekvat reaksiyası olmalıdır.
Qadınlarımız, xüsusilə də bölgələrdə yaşayan qız uşaqları təhsilə cəlb edilməli, erkən nikahla mübarizədə ciddi ictimai qınaq və sərt cəza tədbirləri həyata keçirilməlidir.
Fakültə  üzrə TEC-in rəhbəri, baş müəllim  Dilşad Süleymanlı, Fəlsəfə, sosiologiya və politologiya kafedrasının baş müəllimi  Zahid Bünyadov  və tələbələr mövzu ətrafında çıxış edərək  bildirdilər ki,  məişət zorakılığının və ya ailədə zorakılıq hallarının yalnız bir ailənin deyil, cəmiyyətin təhlükəsizliyinin əsasları üçün təhdid olmasından, total xarakter daşımasından, məişət zorakılığına qarşı mübarizənin bütün  cəmiyyəti əhatə etməsindən və bu sahəyə həssas yanaşılmasından bəhs etdilər.

Главная страница | Новости | В СГУ прошло мероприятие «Внутрисемейные конфликты и бытовое насилие, как общая проблема государства и общества»
Yerləşdirilmə tarixi : 31 Май 2022 15:59
В СГУ прошло мероприятие «Внутрисемейные конфликты и бытовое насилие, как общая проблема государства и общества»
31 мая в Сумгаитском государственном университете прошло мероприятие «Внутрисемейные конфликты и бытовое насилие, как общая проблема государства и общества», организованное Студенческим научным обществом факультета истории и географии.
Декан факультета проф. Адиль Бахшалиев рассказал о важности обсуждаемой проблемы, отметив ее актуальность и обратив внимание на то, какое негативное влияние оказывает это социальное бедствие на общество. В последнее время во многих семьях люди сталкиваются с домашним насилием, которое проявляется в тех или иных формах. В одном случае это проявляется в форме физического и сексуального насилия, а в другом - в виде психологического давления и изоляции. Самым тяжелым последствием домашнего насилия для общества являются дети с психическими травмами.
Декан проинформировал о проделанной в университете работе по реализации соответствующих пунктов «Национального плана действий по борьбе с бытовым насилием в Азербайджанской Республике на 2020-2023 годы» и отметил, что одной из важнейших проблем в современном мире является предотвращение насилия в семье. Помимо сильной правовой базы и государственной поддержки, общество, особенно гражданское общество, должно адекватно реагировать на насилие.
Наши женщины, особенно девушки, проживающие в регионах, должны получать образование, а факты принуждения к ранним бракам должны категорически осуждаться обществом и сурово наказываться.
Руководитель СНО факультета ст. преп. Дильшад Сулейманлы, ст. преп. кафедры философии, социологии и политологии Захид Буньядов и студенты факультета в своих выступлениях отметили, что насилие в семье представляет собой угрозу безопасности не только одной семьи, но и общества в целом. Они также отметили, что в борьбе с насилием в семье должно принимать участие все общество.
После выступлений был продемонстрирован видеоролик о домашнем насилии и состоялись дискуссии по теме.