Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun nümayəndə heyəti “Qaz. Neft. Texnologiya” adlı 30-cu beynəlxalq yubiley sərgisində
Yerləşdirilmə tarixi : 27 May 2022 12:43
SDU-nun nümayəndə heyəti “Qaz. Neft. Texnologiya” adlı 30-cu beynəlxalq yubiley sərgisində
Mayın 24-də Rusiya‒Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyasının birgə fəaliyyəti çərçivəsində Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin və “Qazprom” ASC-nin təşkilatçılığı ilə baş tutan “Qaz. Neft. Texnologiya”: Rusiyanın neft-qaz kimya sənayesində ən böyük ixtisaslaşmış tədbiri” beynəlxalq sərgisi öz işinə başladı. Dörd gün davam edən sərgi çərçivəsində “Qazprom” və ali təhsil müəssisələrinin qarşılıqlı fəaliyyətinin perspektivlərinə həsr olunmuş dəyirmi masanın təşkil olunması da planlaşdırılmışdır.
Dəyirmi masa neft-qaz-kimya sənayesi üçün idxalı əvəz edən texnologiyaların inkişafı, karbon yükünün azaldılması və qaz istehsalında rəqəmsal üsulların tətbiqi mövzularına həsr olunmuşdur.
Tədbirdə Sumqayıt Dövlət Universitetini Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektor Qafar Atayevin rəhbərliyi altında Ümumi işlər üzrə prorektor Əsəd Məmmədov, Kimya və biologiya fakültəsinin dekanı dosent Mahal Muradov və Neft kimyası və kimya mühəndisliyi kafedrasının müdiri professor Əkbər Ağayevdən ibarət nümayəndə heyəti təmsil etdi.
Mayın 25-də sərginin Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin rektoru Oleq Baulininin moderatorluğu ilə baş tutan “Ali təhsil müəssisələrinin peşəkar kadrların hazırlanması işində inteqrativ yanaşmalar ‒ 2030: perspektivlər, planlar və həll yolları” bölməsində prorektor Qafar Atayev məruzə ilə çıxış etdi.
Prorektor ilk olaraq Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru, Rusiya-Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyasının həmsədri professor Elxan Hüseynovun salamlarını çatdıraraq, Assosiasiyanın fəaliyyəti çərçivəsində universitetimizdə və respublikanın digər universitetlərində istifadə etmək üçün təklif olunan OİLEDU neft-qaz təhsil platforması, eləcə də kimya texnologiyası istiqaməti üzrə magistrantlar arasında yekun buraxılış işləri müsabiqəsinin keçirilməsi təşəbbüsünü yüksək dəyərləndirdi və  sözügedən platformanın ali təhsil müəssisələri üçün yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanmasında əhəmiyyətli rolu olduğunu və bu platformanın Assosiasiyanın üzvü olan universitetlər tərəfindən tətbiqinin öyrənilməsini təklif etdi.

Делегация СГУ побывала на 30-й международной юбилейной выставке «Газ. Нефть. Технология»
24 мая в рамках совместной деятельности Российско-Азербайджанской Ассоциации университетов прошла международная выставка «Газ. Нефть. Технология»: крупнейшее в России специализированное мероприятие нефтехимической отрасли», совместно организованная Уфимским государственным нефтяным техническим университетом и ОАО «Газпром». В ходе выставки, которая продлится четыре дня планируется организовать круглый стол, посвященный перспективам взаимодействия «Газпрома» с высшими учебными заведениями.
На выставке Сумгаитский государственный университет представляли проректор по международным связям доц. Гафар Атаев, проректор по общим вопросам Асад Мамедов, декан факультета химии и биологии доц. Махал Мурадов и заведующий кафедрой Нефтехимии и химической инженерии проф. Акбар Агаев.
25 мая проректор доц. Гафар Атаев выступил с докладом в секции «Интегративные подходы к подготовке профессиональных кадров в вузах -2030: перспективы, планы и пути решения», модератором которой выступил ректор УГНТУ Олег Баулин.
Проректор передал приветствия ректора СГУ, сопредседателя Ассоциации Российско-Азербайджанских университетов проф. Эльхана Гусейнова и высоко оценил инициативу проведения конкурса выпускных работ среди магистрантов, обучающихся по специальности химической технологии. Он также отметил значение нефте-газовой образовательной платформы OİLEDU, предложенной для применения в СГУ и других вузах нашей республики в рамках деятельности Ассоциации и большую роль этой платформы в подготовке высококвалифицированных кадров. Проректор предложил рассмотреть возможности применения этой платформы всеми вузами членами Ассоциации.