Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da Beynəlxalq elmi konfrans keçirildi
Mayın 26-da Sumqayıt Dövlət Universiteti və Yıldız Texniki Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə “Azərbaycan və Türkiyənin iqtisadi əməkdaşlığının strateji istiqamətləri” mövzusunda  onlayn formatda Beynəlxalq elmi konfrans keçirildi.
Konfransda Milli Məclisin üzvləri: Əli Məsimli, Vüqar Bayramov, Siegen Universiteti (Almaniya) və SRH-NRW Tətbiqi Elmlər Universitetinin professoru Müslüm İbrahimov, respublikamızın elmi-tədqiqat institutlarından, ali məktəblərindən və dünyanın bir çox ölkələrindən: Türkiyə, Rusiya, Qazaxıstan və Çin Xalq Respublikasından bir qrup iqtisadçı-alimlər iştirak etdilər.
Konfransı SDU-nun Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru professor Ramazan Məmmədov açaraq, iştirakçılara rektor professor Elxan Hüseynovun salamını çatdırdı və konfransın əhəmiyyətindən bəhs etdi. Bildirdi ki, Ulu öndər Heydər Əliyevin “Bir millət, iki dövlət” fəlsəfəsi ilə əsaslı təmələ sahib olan, tarixi köklərə və qardaşlığa söykənən, hər zaman həmrəylik nümayiş etdirən Azərbaycan və Türkiyə arasında əlaqələr siyasi, ticari- iqtisadi, humanitar, hərbi və digər sahələrdə uğurla davam edir, Azərbaycan və Türkiyə dünya miqyasında ən yaxın strateji müttəfiqlər kimi daim bir-birinin yanındadır. 44 günlük Vətən müharibəsi zamanı Türkiyənin Azərbaycana verdiyi güclü siyasi və mənəvi dəstək buna bariz örnəkdir. Prorektor onu da bildirdi ki, bütün sahələrdə olduğu kimi, təhsil sahəsində də ölkələrimiz arasında əlaqələr daim inkişaf edir. Müasir dövrün tələbləri elm, təhsil sahəsində inteqrasiyanın dərinləşdirilməsinin, bu sahədə əməkdaşlığın genişləndirilməsinin vacibliyini göstərir. Bu baxımdan yüksəkixtisaslı kadr hazırlığı məqsədilə xarici ölkələrin, xüsusilə Türkiyənin qabaqcıl ali təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin davamlı inkişaf etdirilməsi universitetlərin prioritet istiqamətləri kimi müəyyənləşdirilib.
Prorektor Beynəlxalq elmi konfransın ölkələr arasında elm və təhsil sahələrinə öz töhfəsini verəcəyini bildirərək konfransın işinə uğurlar arzuladı.
Türkiyənin Yıldız Texniki Universitetinin rektor köməkçisi professor  Uğur Doğan konfrans iştirakçılarını salamladı. SDU ilə əməkdaşlıqdan və birgə təşkil edilən beynəlxalq elmi konfransa görə məmnunluğunu ifadə etdi, təmsil etdiyi universitet, ixtisaslar və fakültələr barədə geniş məlumat verdi, beynəlxalq əlaqələrindən danışdı.  Bildirdi ki, SDU ilə YTU arasında əməkdaşlıq yüksələn xətlə inkişaf edir.
Milli Məclisin üzvləri Əli Məsimli “Türk dövlətlərinin regional iqtisadi əməkdaşlığının əsas istiqamətləri”, Emin Hacıyev  “Azərbaycan və Türkiyə arasında strateji iqtisadi əməkdaşlığın müasir aspektləri”, YTU-nun İqtisadiyyat fakültəsinin professoru Cemal Zehir “Türkiye ve Azerbaycan arasındaki ekonomik işbirliginin stratejik yönelimleri”, Siegen Universiteti (Almaniya) və SRH-NRW Tətbiqi Elmlər Universitetinin professoru Müslüm İbrahimov “Azərbaycan və Türkiyənin birgə Aqroekosisteminin yaradılması imkanları və əsas istiqamətləri”, SDU-nun Dünya iqtisadiyyatı və marketinq kafedrasının professoru, iqtisad elmləri doktoru Şəfa Əliyev “Azərbaycanla Türkiyə arasında universitet-sənaye əməkdaşlığının gücləndirilməsində texnoparkların strateji əhəmiyyəti” mövzularında məruzə etdilər, beynəlxalq konfransın yüksək səviyyədə təşkilinə görə təşəkkürlərini  bildirdilər. Qeyd etdilər ki, belə konfransların keçirilməsinin olduqca faydası var. Çünki burada elm adamları, iqtisadçılar öz mülahizələrini ortaya qoyur, təcrübələrini bölüşür və bütün bunlar ortaq maraqlara xidmət etdiyindən effektiv nəticələr verir.
Konfransın sonrakı işi haqqında məsul katib SDU-nun Biznesin təşkili və menecment kafedrasının müdiri dosent Qalib Hüseynov məlumat verdi. Qeyd etdi ki, konfransın Təşkilat komitəsinə 4 xarici ölkənin (Rusiya, Türkiyə, Qazaxıstan, Çin Xalq Respublikası) 9 universitetindən  və respublikamızın 25 elm və ali təhsil müəssisəsindən 128 məruzə və tezis daxil olmuşdur. Onlardan 120 məruzə və tezis Proqram komitəsi tərəfindən seçilərək antiplagiat proqramı ilə yoxlanılmış və konfransın gündəliyinə daxil edilmişdir.

В СГУ прошла международная научная конференция
26 мая Сумгаитский государственный университет и Технический университет Йылдыз совместно организовали международную научную онлайн-конференцию «Стратегические направления экономического сотрудничества между Азербайджаном и Турцией».
В конференции приняли участие депутаты Милли Меджлиса Али Масимли, Вюгар Байрамов, профессор Зигенского университета (Германия) и Университета прикладных наук SRH-NRW Муслим Ибрагимов, представители научно-исследовательских институтов республики и ученые из университетов Турции, России, Казахстана и КНР.
Конференцию открыл проректор по науке и инновациям СГУ проф. Рамазан Мамедов, который передал приветствие ректора проф. Эльхана Гусейнова и рассказал о значении конференции. Он отметил, что братские отношения между Азербайджаном и Турцией, основанные на философии общенационального лидера Гейдара Алиева «Одна нация, два государства», имеют исторические корни. Азербайджан и Турция, демонстрирующие беспримерную солидарность, всегда были самыми близкими стратегическими союзниками и сегодня продолжают успешно сотрудничать в политической, торговой, экономической, военной и др. областях. Ярким примером такого единства является мощная политическая и моральная поддержка Турцией Азербайджана во время 44-дневной войны. Проректор также отметил, что отношения между нашими странами постоянно развиваются и в сфере образования. В связи с этим приоритетным направлением для университетов является стабильное развитие сотрудничества с зарубежными вузами, особенно с Турцией, в целях подготовки высококвалифицированных кадров.
Отметив, что Международная научная конференция будет способствовать развитию науки и образования между двумя странами, проректор пожелал успехов конференции.
Помощник ректора Технического университета Йылдыз Турции проф. Угур Доган приветствовал участников конференции и выразил свое удовлетворение сотрудничеством с СГУ. Он дал подробную информацию об университете Йылдыз, который он представляет, о специальностях и факультетах вуза, о его международных связях.
Далее выступили депутаты Милли Меджлиса Али Масимли «Основные направления регионального экономического сотрудничества тюркских государств», Эмин Гаджиев «Современные аспекты стратегического экономического сотрудничества между Азербайджаном и Турцией», профессор экономического факультета Университета Йылдыз Джемаль Зехир «Стратегические направления экономического сотрудничества между Турцией и Азербайджаном», профессор Зигенского университета Муслим Ибрагимов «Возможности и основные направления создания совместной агроэкосистемы Азербайджана и Турции», профессор кафедры мировой экономики и маркетинга СГУ д.э.н. Шафа Алиев «Стратегическое значение технопарков в укреплении университетско-промышленного сотрудничества между Азербайджаном и Турцией»».
О дальнейшей работе конференции проинформировал ответственный секретарь, заведующий кафедрой организации бизнеса и менеджмента СГУ Галиб Гусейнов. Он отметил, что в Оргкомитет конференции поступило 128 докладов и тезисов из 9 вузов 4 зарубежных стран (России, Турции, Казахстана, КНР) и 25 вузов нашей республики. Из них Программным комитетом было отобрано 120 докладов и тезисов, которые были проверены программой антиплагиата и включены в повестку дня конференции.