Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Sosial şəbəkələrdə ünsiyyət mədəniyyəti” mövzusunda tədbir keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 23 May 2022 15:26
SDU-da “Sosial şəbəkələrdə ünsiyyət mədəniyyəti” mövzusunda tədbir keçirildi
Mayın 23-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Tələbə Gənclər Təşkilatının təşkilatçılığı ilə Tarix və coğrafiya fakültəsində Azərbaycan Respublikasında təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Strategiyasının tələblərinə uyğun olaraq, “Sosial şəbəkələrdə ünsiyyət mədəniyyəti” mövzusunda  tədbir keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə professor Adil Bəxşəliyev açaraq bildirdi ki, günümüzdə sosial şəbəkələr aktual məsələlər sırasındadır. Müasir dövrdə internet istifadəçilərinin mütləq əksəriyyətinin həyatının ayrılmaz hissəsinə çevrilmiş sosial şəbəkələr təkcə rahat ünsiyyət, tanışlıq, gündəlik həyata aid məlumatların və şəkillərin paylaşımı platforması deyil, həm də ictimai-siyasi təsir və idarəetmə aləti, qarşıdurma və informasiya müharibəsi meydanıdır. Hər kəs sosial şəbəkədən yararlanır. Şəbəkədən istifadə müsbət və ya mənfi yönümlü ola bilər. Şəbəkənin inkişafı informasiya bolluğuna, ünsiyyət prosesinin daha optimal və rahat olmasına şərait yaradır.
Dekan onu da vurğuladı ki, sosial şəbəkələrdə ünsiyyət mədəniyyəti təkcə tələbələrə deyil, xüsusilə də gələcəkdə pedaqogika, maarifçilik, jurnalistika və digər sosialyönümlü sahələrdə çalışacaq gənclərə, eləcə də şəbəkələrə xəbər, məlumat mənbəyi kimi yanaşan media nümayəndələrinə aşılanmalıdır. İnformasiya cəmiyyətində ünsiyyət mədəniyyətinin ayrılmaz tərkib hissəsi olan sosial şəbəkələrdən istifadə mədəniyyətinin təşəkkül tapması və inkişafında cəmiyyətin hər bir üzvü öz səylərini əsirgəməməlidir.
Filologiya fakültəsinin Pedaqogika və psixologiya kafedrasının dosenti Kəmalə Salamovanın “Sosial şəbəkələrin gənclərdə yaratdığı təsirlər”, Fəlsəfə, politologiya və sosiologiya kafedrasının dosenti Cavid Məmiyevin   “Sosial qarşılıqlı formalaşmada internetin rolu”, kafedranın  əməkdaşı Nərgiz Yusifovanın   “Onlayn ödənişlər və kiber təhlükəsizlik” və digər aktual mövzularda məruzələri dinlənildi. Bildirildi ki, internet və sosial media gənclərin həyatında mühüm rol oynayır, ünsiyyət və asudə vaxtkeçirmə vasitəsi kimi çıxış edir. Sosial şəbəkələrdə uzun müddət qalmaq çox vaxt gəncləri şəxsiyyətin hərtərəfli inkişafı üçün zəruri olan real ünsiyyətdən yayındırır. Baxmayaraq ki, gənclərin əksəriyyəti hələ də virtual ünsiyyətdən daha çox real ünsiyyətə üstünlük verirlər.
Sonra mövzu ətrafında müzakirə aparıldı, müxtəlif fikirlər səsləndirildi. Real həyatda olduğu kimi, virtual aləmdə də ədəb qaydalarının, dilimizin normalarının qorunmasının üstünlüyü vurğulandı.
Sonra sosial şəbəkələrin insanların gündəlik həyatlarına təsiri, onun müsbət və mənfi tərəflərini əks etdirən videoçarx nümayiş olundu.
Qeyd edək ki, tədbir  “ON1000” Tələbə Gənclər Təşkilatlarının dəstək proqramı çərçivəsində keçirilib. “ON1000” Tələbə Gənclər Təşkilatlarının dəstək proqramı, Gənclər və İdman Nazirliyinin dəstəyi və Azərbaycan Tələbə Gənclər Təşkilatları İttifaqının (ATGTİ) təşkilatçılığı ilə “ON1000” Tələbə Gənclər Təşkilatlarının təhsil müəssisəsidaxili fəaliyyətlərinin stimullaşdırılması, institusional baza və koordinasiyalı fəaliyyətin formalaşdırılmasına dəstək proqramıdır.

Главная страница | Новости | В СГУ прошло мероприятие «Культура общения в социальных сетях»
23 мая на факультете истории и географии было проведено мероприятие «Культура общения в социальных сетях», организованное Студенческой молодежной организацией Сумгаитского государственного университета в соответствии с требованиями Государственной стратегии развития образования в Азербайджанской Республике.
Мероприятие открыл декан факультета проф. Адиль Бахшалиев. Он отметил, что социальные сети стали неотъемлемой частью нашей жизни в современное время и являются не только площадкой для удобного общения, знакомств, обмена информацией и фотографиями, связанными с повседневной жизнью, но и средством социального и политического влияния и инструментом управления, полем для информационных войн и конфликта.
Сегодня все пользуются услугами социальных сетей. Использование сети может быть положительно или отрицательно направленным. Развитие сети создает условия для обилия информации, делая процесс общения более оптимальным и комфортным.
Декан также подчеркнул, что культуру общения в социальных сетях необходимо прививать не только студентам, но и молодежи, которая в будущем будет работать в сфере педагогики, образования, журналистики и др. социально ориентированных сферах, а также представителям СМИ, для которых соцсети являются источником информации. Каждый член общества должен приложить максимум усилий для формирования и развития культуры использования социальных сетей, которая является неотъемлемой частью культуры общения в информационном обществе.
Далее с докладами выступили доцент кафедры педагогики и психологии филологического факультета Саламова Кямаля «Влияние социальных сетей на молодежь», доцент кафедры философии, политологии и социологии Джавид Мамиев «Роль Интернета в формировании социального взаимодействия», сотрудник этой же кафедры Наргиз Юсифова «Онлайн-платежи и кибербезопасность».
После выступлений была проведена дискуссия по теме. Была подчеркнута важность сохранения правил этикета и норм нашего языка в виртуальном мире.
Далее был продемонстрирован ролик о положительных и отрицательных сторонах социальных сетей в повседневной жизни людей.
Следует отметить, что мероприятие проводилось в рамках программы поддержки студенческих молодежных организаций «ON1000». Программа поддержки студенческих молодежных организаций ON1000 представляет собой программу поддержки формирования институциональной базы и скоординированной деятельности студенческих молодежных организаций Союза студенческих молодежных организаций Азербайджана при поддержке Министерства молодежи и спорта.