Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da Ekologiya Gününə həsr olunmuş elmi-praktik vebinar keçirildi
Mayın 20-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Kimya və biologiya fakültəsinin Ekologiya kafedrasının təşkilatçılığı ilə Ekologiya Gününə həsr olunmuş onlayn formatda elmi-praktik vebinar keçirildi.
Ümummilli lider Heydər Əliyevin 23 may 2001-ci il tarixli Fərmanı ilə yaradılmış Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin əməkdaşlarının peşə bayramı Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 16 may 2007-ci il tarixli Sərəncamı ilə təsis edilmişdir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin imzaladığı Sərəncama uyğun olaraq, ölkəmizdə hər il 23 may Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi işçilərinin peşə bayramı kimi qeyd olunur. Sumqayıt Dövlət Universitetinin Ekologiya kafedrasının əməkdaşları da bu bayramı ənənəvi olaraq hər il qeyd edir.
Qeyd edək ki, SDU-da ekoloji təhsilin inkişaf etdirilməsi üçün müxtəlif ekoloji maarifləndirmə tədbirlərinin həyata keçirilməsinə xüsusi əhəmiyyət verilir.
Vebinarda AzMİU-nun Fövqəladə hallar və həyat fəaliyyətinin təhlükəsizliyi kafedrasının müdiri, AMEA-nın Radiasiya Problemləri İnstitutunun laboratoriya müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü, kimya elmləri doktoru İslam Mustafayev, Bakı Dövlət Universitetinin Biologiya fakültəsinin Biofizika və biokimya  kafedrasının müdiri, professor Rövşən Xəlilov, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin 4 saylı Regional idarəsinin rəisi Fərid Piriyev və sektor müdiri Elmar  Musayev,  Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin 12 saylı Qarabağ Regional idarəsinin rəisi Vüsal İbrahimli və Sumqayıt Şəhər 1 nömrəli Uşaq-Gənclər İnkişaf Mərkəzinin əməkdaşları, həmçinin Kimya və biologiya fakültəsinin professor-müəllim heyəti, Ekologiya və ekologiya mühəndisliyi ixtisasının magistrant və tələbələri   iştirak etdilər.
Vebinarı giriş sözü ilə Ekologiya kafedrasının müdiri dosent Rəhilə Əhmədova açaraq iştirakçıları salamladı, ekoloqları peşə bayramları münasibətilə təbrik etdi və  ölkəmizdə ekoloji problemlərin həlli istiqamətində görülən işlərdən, dövlətimizin bu sahəyə göstərdiyi qayğıdan, qəbul olunan dövlət proqramlarından, ekologiyanın əhəmiyyətli rolundan danışdı.
Sonra Bakı Dövlət Universitetinin Biologiya fakültəsinin Biofizika və biokimya  kafedrasının müdiri professor Rövşən Xəlilov “Canlı sistemlərdə stress zamanı yaranan maqnit xassələri və  onların biotibdə tətbiqi “, AMEA-nın müxbir üzvü, kimya elmləri doktoru İslam Mustafayev  “Azərbaycanda qlobal ekoloji problemlər”,  Elmar Musayev  “Sumqayıt şəhərinin ekoloji durumu”, Vüsal İbrahimli  “İşğaldan azad olmuş torpaqların reabilitasiyası”, dosent Rəhilə Əhmədova “Ekoloji maarifləndirmədə tədrisin rolu” və Ekologiya kafedrasının baş müəllimi Tünzalə Babayeva “Azad olunmuş ərazilərdə biomüxtəlifliyin bərpa edilməsi” mövzularında məruzələrlə çıxış etdilər.
Çıxışlar təqdimat şəklində iştirakçılara göstərildi və mövzu ilə bağlı maraqlı fikir mübadiləsi aparıldı.

В СГУ прошел научно-практический вебинар, посвященный Дню экологии
День экологии ежегодно отмечается в нашей стране 23 мая. Профессиональный праздник работников Министерства экологии и природных ресурсов, созданного Указом общенационального лидера Гейдара Алиева от 23 мая 2001 года, был утвержден Распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 16 мая 2007 года.
20 мая в Сумгаитском государственном университете в онлайн-режиме состоялся научно-практический вебинар, посвященный Дню экологии, организованный кафедрой экологии факультета химии и биологии.
В вебинаре приняли участие заведующий кафедры ЧС и безопасности жизнедеятельности АУАС, заведующий лабораторией Института радиационных проблем НАНА, член-корреспондент НАНА, доктор химических наук Ислам Мустафаев, заведующий кафедрой биофизики и биохимии биологического факультета Бакинского государственного университета проф. Ровшан Халилов, начальник регионального управления № 4 Министерства экологии и природных ресурсов Фарид Пириев, директор сектора Эльмар Мусаев, начальник Карабахского регионального управления № 12 Министерства экологии и природных ресурсов Вюсал Ибрагимли, сотрудники Сумгаитского центра развития детей и юношества №1, а также профессора и преподаватели факультета химии и биологии, магистры и студенты обучающие по специальности экологии и экологической инженерии.
Вебинар открыла заведующая кафедрой экологии доц. Рахиля Ахмедова. Она приветствовала участников и поздравила экологов с профессиональным праздником.
Далее с докладами выступили проф. Ровшан Халилов «Магнитные свойства возникающие в живых системах в период стресса и их применение в биомедицине», проф. Ислам Мустафаев «Глобальные экологические проблемы в Азербайджане», Эльмар Мусаев «Экологическое положение города Сумгаит», Вюсал Ибрагимли «Восстановление освобожденных земель», доц. Рахиля Ахмедова «Роль обучения в экологическом образовании» и ст. преп. кафедры экологии Тюнзаля Бабаева «Восстановление биоразнообразия в освобожденных районах».