Mayın 18-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Elmi Şurasının növbəti iclası keçirildi. Universitetin rektoru, Elmi Şuranın sədri professor Elxan Hüseynov iclası giriş sözü ilə açaraq, şura üzvlərini, professor-müəllim heyətini salamladıqdan sonra gündəlikdəki məsələlər barədə məlumat verdi.
Bildirdi ki, mayın 17-də universitetin Filologiya fakültəsinin təşkilatçılığı ilə Xalq şairi Vahid Əzizlə “Sözün sevgi kölgəsi” adlı görüş keçirilmişdir. Görüşün sonunda kollektiv tərəfindən şairin “Param-parça illər...” kitabının Azərbaycan Respublikasının Dövlət Mükafatına təqdim olunması barədə təklif irəli sürülmüşdür. Rektor məsələ ilə bağlı sözü Filologiya fakültəsinin dekanı dosent Sevinc Həmzəyevaya verdi.
Dekan çıxış etdərək qeyd etdi ki, Xalq şairi Vahid Əzizin “Param-parça illər...” şeirlər kitabı SDU-nun professor-müəllim heyəti və tələbələrinin iştirakı ilə müzakirə olunmuş, geniş oxucu kütləsinin çoxsaylı müraciətləri, həmçinin Filologiya fakültəsinin 10.05.2022-ci il tarixli iclasının (prot. № 08) qərarı ilə kitabın Azərbaycan Respublikasının Dövlət Mükafatına təqdim edilməsi SDU-nun Elmi Şurasına tövsiyə olunmuşdur.
Sonra Xalq şairi Vahid Əzizin “Param-parça illər...” şeirlər kitabı haqqında Elmi Şuranın üzvləri öz fikirlərini bildirdilər. Professor Adil Baxşəliyev, professor Avtandil Məmmədov, professor Muxtar Səmədov, dosent Qadir Mənsurov, dosent Sona Məhərrəmova müəllifin şeirlərinin yüksək vətənpərvərlik ruhunda yazıldığını, eyni zamanda onun vətənini, xalqını sevən dəyərli vətəndaş olduğunu bildirdilər.
Rektor professor Elxan Hüseynov Xalq şairi Vahid Əzizin həqiqi mənada vətənpərvər insan olduğunu bildirdi və kitabın Azərbaycan Respublikasının Dövlət Mükafatına təqdim olunması fikrini dəstəklədi. Sonra kitabın Azərbaycan Respublikasının Dövlət Mükafatına təqdim olunması haqqında qərar qəbul edildi və kitaba SDU-nun Elmi Şurası tərəfindən verilən rəy təsdiq olundu.
2021/22-ci tədris ilinin yaz semestrinin imtahan sessiyasına və Dövlət attestasiyasına hazırlığın vəziyyəti haqqında bakalavriat səviyyəsi üzrə Tədris Metodik Mərkəzin direktoru Faiq Şirinov, magistratura səviyyəsi üzrə Doktorantura və magistratura şöbəsinin müdiri dosent Sabir Xəlilov, SDU-nun nəzdindəki Sumqayıt Dövlət Texniki Kolleci üzrə SDTK-nın direktoru dosent Mətanət Pirquliyeva məlumat verdilər. Bildirdilər ki, SDU-nun bütün fakültələrində, eləcə də SDU-nun nəzdindəki Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecində yaz semestrinin imtahan sessiyası və Dövlət attestasiyası üzrə zəruri işləri tamamlamaq üçün ciddi səy göstərilir. 2021/22-ci tədris ilinin yaz semestrinin imtahan sessiyasını və Dövlət attestasiyasının mütəşəkkil keçirilməsini təmin etmək üçün zəruri sənədlərin hazırlanması və vaxtında aidiyyatı şöbələrə təhvil verilməsi fakültə dekanlarına və kafedra müdirlərinə tapşırılıb.
SDU-da müasir “İnnovasiya Yaradıcılıq Mərkəzinin”nin yaradılması istiqamətində universitetdə görülmüş işlər, bu sahədə xarici təcrübənin öyrənilməsinin nəticələri və qarşıda duran vəzifələr barədə Proseslərin avtomatlaşdırılması kafedrasının müdiri professor Cavanşir Məmmədov, Elmi hissənin müdiri dosent Samir Orucov geniş çıxış etdilər. Qeyd etdilər ki, SDU və sənaye müəssisələrindən mütəxəssislərin cəlb edilməsi ilə müvafiq ixtisaslar üzrə ekspert qiymətləndirmə qrupunun, ideyalar üzrə innovasiya fondunun və müvafiq ixtisaslar üzrə mentor qrupunun yaradılması məqsədəuyğundur. Bu istiqamətdə mentor qrupu üçün təlimlərin təşkili məqsədilə birinci mərhələdə Türkiyədən təlimçilərin dəvət olunması, ikinci mərhələdə mentorların Türkiyədə mövcud olan texnoparklara təcrübə toplamaq üçün ezam olunmasını məqsədəuyğun hesab etdilər.
Müzakirə olunan məsələnin müasir tələblərə uyğunluğu və perspektivli olduğu nəzərə alınaraq, rektor professor Elxan Hüseynovun tapşırığı ilə irəli sürülən təkliflərin sistemləşdirilməsi və bu istiqamətdə görüləcək işlərin planının hazırlanması məqsədilə Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədovun rəhbərliyi ilə işçi qrupunun yaradılması qərara alındı.
Elmi katib professor Muxtar Səmədov tədris vəsaitlərinə nəşr hüququ (qrif) verilməsi barədə məlumat verdi. Qeyd etdi ki, nəşr hüququ verilməsi üçün Elmi Şuraya 1 dərs vəsaiti və 3 fənn proqramı daxil olub. Həmin tədris vəsaitlərinə uyğun elm sahələri üzrə Redaksiya və nəşriyyat şurasının bölmələrində və universitetin Tədris-metodiki şurasında baxılıb, ekspert rəyi ilə Elmi Şuraya tövsiyə edilib.
Gündəlikdəki məsələlərin müzakirəsindən sonra Elmi katib professor Muxtar Səmədov müzakirə olunan məsələlərin qərarı ilə şura üzvlərini tanış etdi və qərarlar yekdilliklə qəbul edildi.
Sonra rektor Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektor dosent Elmar Xəlilovu, universitetin Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri dosent Nemət İbayevi, Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri Tayfun Hacılını, Tələbə Gənclər
Təşkilatının yeni sədri Elmin Novruzlunu kollektivə təqdim edərək onları yeni təyinatları münasibətilə təbrik etdi, gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzuladı.

The next meeting of the Scientific Council was held
The next meeting of the Scientific Council of Sumgayit State University was held on May 18. Rector of the university, chairman of the Scientific council, professor Elkhan Huseynov opened the meeting, greeted the members of the Scientific council,the staff of the professor-lecturer and informed about the current issues.
He said that a meeting with National poet Vahid Aziz "Shadow of love of the word" was organized by the faculty of Philology of the university on May 17.
At the end of the meeting, the staff proposed to present the poet's book "Param-parça illər (Broken pieces years) ..." to the State Prize of the Republic of Azerbaijan.
The rector gave the floor to the dean of the faculty of Philology, associate professor Sevinj Hamzayeva.
The dean noted that the book of poems by Vahid Aziz "Param-parça illər” ..." was discussed with the participation of faculty and students of SSU as well as the decision of the meeting of the faculty of Philology dated 10.05.2022 (prot. № 08) it was recommended to the Scientific council of SSU to submit the book to the State Prize of the Republic of Azerbaijan.
Then, members of the Scientific Council expressed their views on the book of poems "Param-parça illər ..." by National poet Vahid Aziz. Professor Adil Bakhshaliyev, professor Avtandil Mammadov, professor Mukhtar Samadov, associate professor Gadir Mansurov, associate professor Sona Maharramova said that the author's poems were written in the spirit of high.
Rector professor Elkhan Huseynov said that the National poet Vahid Aziz was a truthful patriot and supported the idea of nominating the book for the State Prize of the Republic of Azerbaijan. Then it was decided to nominate the book for the State Prize of the Republic of Azerbaijan and the opinion of the Scientific council of SSU on the book was approved.
Faig Shirinov, director of the Methodological Center for Undergraduate Education, Sabir Khalilov, head of the department of doctoral and master's degrees at the Master's Level, Sumgayit State Technical College under SSU associate professor Matanat Pirguliyeva informed about the preparation of the exam session of the spring semester of the 2021/2022 academic year and State attestation. They noted that all faculties of SSU, as well as Sumgayit State Technical College under SSU are making serious efforts to complete the necessary work on the exam session and state certification of the spring semester. Deans of faculties and heads of departments have been instructed to prepare the necessary documents and submit them to the relevant departments in time to ensure the examination session of the spring semester of the 2021/2022 academic year and the organized state certification.
Professor Javanshir Mammadov, head of the Process Automation Department and Samir Orujov head of the Scientific department spoke about the work done at the university to establish a modern "Innovation Creativity Center" at SSU, the results of studying foreign experience in this field and the tasks ahead. They noted that it is expedient to establish an expert assessment group on relevant specialties, an innovation fund on ideas and a Mentor group on relevant specialties with the involvement of specialists from SSU and industrial enterprises. In order to organize trainings for the Mentor group in this direction, it was considered expedient to invite trainers from Turkey in the first stage, and in the second stage to send mentors to gain experience to the existing technoparks in Turkey.
Taking into account the relevance and prospects of the issue, it was decided to establish a working group headed by vice-rector for Science and Innovations professor Ramazan Mammadov to systematize the proposals of rector professor Elkhan Huseynov and develop a work plan in this direction.
Scientific secretary professor Mukhtar Samadov informed about the granting of the right to publish textbooks. He noted that the Academic Council received 1 textbook and 3 subject programs for the right to publish. These teaching aids were reviewed in the departments of the Editorial and Publishing Council and the Teaching-Methodical Council of the University in accordance with the teaching aids, and recommended to the Scientific council with an expert opinion.
After the discussion of the issues on the agenda, the Scientific secretary, professor Mukhtar Samadov informed the decision of the discussed issues to the members of the council and the decisions were made unanimously.
Then the rector introduced vice-rector for Social Affairs and Public Relations Elmar Khalilov, chairman of the university Trade Union Committee Nemat Ibayev, chairman of the Student Trade Union Committee Tayfun Hajili, the new chairman of the Student Youth Organization Elmin Novruzlu to the staff and congratulated them on their new appointments.