Mayın 18-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Elmi Şurasının növbəti iclası keçirildi. Universitetin rektoru, Elmi Şuranın sədri professor Elxan Hüseynov iclası giriş sözü ilə açaraq, şura üzvlərini, professor-müəllim heyətini salamladıqdan sonra gündəlikdəki məsələlər barədə məlumat verdi.
Bildirdi ki, mayın 17-də universitetin Filologiya fakültəsinin təşkilatçılığı ilə Xalq şairi Vahid Əzizlə “Sözün sevgi kölgəsi” adlı görüş keçirilmişdir. Görüşün sonunda kollektiv tərəfindən şairin “Param-parça illər...” kitabının Azərbaycan Respublikasının Dövlət Mükafatına təqdim olunması barədə təklif irəli sürülmüşdür. Rektor məsələ ilə bağlı sözü Filologiya fakültəsinin dekanı dosent Sevinc Həmzəyevaya verdi.
Dekan çıxış etdərək qeyd etdi ki, Xalq şairi Vahid Əzizin “Param-parça illər...” şeirlər kitabı SDU-nun professor-müəllim heyəti və tələbələrinin iştirakı ilə müzakirə olunmuş, geniş oxucu kütləsinin çoxsaylı müraciətləri, həmçinin Filologiya fakültəsinin 10.05.2022-ci il tarixli iclasının (prot. № 08) qərarı ilə kitabın Azərbaycan Respublikasının Dövlət Mükafatına təqdim edilməsi SDU-nun Elmi Şurasına tövsiyə olunmuşdur.
Sonra Xalq şairi Vahid Əzizin “Param-parça illər...” şeirlər kitabı haqqında Elmi Şuranın üzvləri öz fikirlərini bildirdilər. Professor Adil Baxşəliyev, professor Avtandil Məmmədov, professor Muxtar Səmədov, dosent Qadir Mənsurov, dosent Sona Məhərrəmova müəllifin şeirlərinin yüksək vətənpərvərlik ruhunda yazıldığını, eyni zamanda onun vətənini, xalqını sevən dəyərli vətəndaş olduğunu bildirdilər.
Rektor professor Elxan Hüseynov Xalq şairi Vahid Əzizin həqiqi mənada vətənpərvər insan olduğunu bildirdi və kitabın Azərbaycan Respublikasının Dövlət Mükafatına təqdim olunması fikrini dəstəklədi. Sonra kitabın Azərbaycan Respublikasının Dövlət Mükafatına təqdim olunması haqqında qərar qəbul edildi və kitaba SDU-nun Elmi Şurası tərəfindən verilən rəy təsdiq olundu.
2021/22-ci tədris ilinin yaz semestrinin imtahan sessiyasına və Dövlət attestasiyasına hazırlığın vəziyyəti haqqında bakalavriat səviyyəsi üzrə Tədris Metodik Mərkəzin direktoru Faiq Şirinov, magistratura səviyyəsi üzrə Doktorantura və magistratura şöbəsinin müdiri dosent Sabir Xəlilov, SDU-nun nəzdindəki Sumqayıt Dövlət Texniki Kolleci üzrə SDTK-nın direktoru dosent Mətanət Pirquliyeva məlumat verdilər. Bildirdilər ki, SDU-nun bütün fakültələrində, eləcə də SDU-nun nəzdindəki Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecində yaz semestrinin imtahan sessiyası və Dövlət attestasiyası üzrə zəruri işləri tamamlamaq üçün ciddi səy göstərilir. 2021/22-ci tədris ilinin yaz semestrinin imtahan sessiyasını və Dövlət attestasiyasının mütəşəkkil keçirilməsini təmin etmək üçün zəruri sənədlərin hazırlanması və vaxtında aidiyyatı şöbələrə təhvil verilməsi fakültə dekanlarına və kafedra müdirlərinə tapşırılıb.
SDU-da müasir “İnnovasiya Yaradıcılıq Mərkəzinin”nin yaradılması istiqamətində universitetdə görülmüş işlər, bu sahədə xarici təcrübənin öyrənilməsinin nəticələri və qarşıda duran vəzifələr barədə Proseslərin avtomatlaşdırılması kafedrasının müdiri professor Cavanşir Məmmədov, Elmi hissənin müdiri dosent Samir Orucov geniş çıxış etdilər. Qeyd etdilər ki, SDU və sənaye müəssisələrindən mütəxəssislərin cəlb edilməsi ilə müvafiq ixtisaslar üzrə ekspert qiymətləndirmə qrupunun, ideyalar üzrə innovasiya fondunun və müvafiq ixtisaslar üzrə mentor qrupunun yaradılması məqsədəuyğundur. Bu istiqamətdə mentor qrupu üçün təlimlərin təşkili məqsədilə birinci mərhələdə Türkiyədən təlimçilərin dəvət olunması, ikinci mərhələdə mentorların Türkiyədə mövcud olan texnoparklara təcrübə toplamaq üçün ezam olunmasını məqsədəuyğun hesab etdilər.
Müzakirə olunan məsələnin müasir tələblərə uyğunluğu və perspektivli olduğu nəzərə alınaraq, rektor professor Elxan Hüseynovun tapşırığı ilə irəli sürülən təkliflərin sistemləşdirilməsi və bu istiqamətdə görüləcək işlərin planının hazırlanması məqsədilə Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədovun rəhbərliyi ilə işçi qrupunun yaradılması qərara alındı.
Elmi katib professor Muxtar Səmədov tədris vəsaitlərinə nəşr hüququ (qrif) verilməsi barədə məlumat verdi. Qeyd etdi ki, nəşr hüququ verilməsi üçün Elmi Şuraya 1 dərs vəsaiti və 3 fənn proqramı daxil olub. Həmin tədris vəsaitlərinə uyğun elm sahələri üzrə Redaksiya və nəşriyyat şurasının bölmələrində və universitetin Tədris-metodiki şurasında baxılıb, ekspert rəyi ilə Elmi Şuraya tövsiyə edilib.
Gündəlikdəki məsələlərin müzakirəsindən sonra Elmi katib professor Muxtar Səmədov müzakirə olunan məsələlərin qərarı ilə şura üzvlərini tanış etdi və qərarlar yekdilliklə qəbul edildi.
Sonra rektor Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektor dosent Elmar Xəlilovu, universitetin Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri dosent Nemət İbayevi, Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri Tayfun Hacılını, Tələbə Gənclər
Təşkilatının yeni sədri Elmin Novruzlunu kollektivə təqdim edərək onları yeni təyinatları münasibətilə təbrik etdi, gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzuladı.

Yerləşdirilmə tarixi : 18 Май 2022 17:18
18 мая cостоялоcь очередное заседание Ученого совета Сумгаитского государственного университета. Заседание открыл ректор университета, председатель Ученого совета проф. Эльхан Гусейнов. Он приветствовал членов Ученого совета и объявил повестку дня.
Проф. Гусейнов проинформировал о прошедшей 17 мая встрече с народным поэтом Вахидом Азизом, организованной филологическим факультетом университета. Ректор сообщил, что коллектив СГУ предложил представить книгу поэта «“Param-parça illər...» (Расколотые годы) к Государственной премии Азербайджанской Республики.
Затем проф.Э.Гусейнов предоставил слово декану филологического факультета доценту Севиндж Гамзаевой, которая отметила, что в СГУ прошло широкое обсуждение новой книги стихов народного поэта Вахида Азиза с участием преподавателей и студентов университета, и было получено много положительных отзывов. Учитывая это, а также многочисленные обращения общественности, согласно протоколу № 08 от 10.05.2022 г. заседания Ученого совета факультета филологии, было принято Решение рекомендовать Ученому совету СГУ представить книгу Вахида Азиза на соискание Государственной премии Азербайджанской Республики.
Члены Ученого совета высказали свое мнение по этому вопросу. Проф. Адиль Бахшалиев, проф. Автандил Мамедов, проф. Мухтар Самедов, доц. Гадир Мансуров, доц. Сона Магеррамова высказали положительное мнение о книге народного поэта Вахида Азиза, отметив высокий патриотизм стихов.
Ректор Э.Гусейнов поддержал идею выдвижения книги на соискание Государственной премии Азербайджанской Республики, отметив, что народный поэт Вахид Азиз настоящий патриот и гражданин, любящий свою Родину. Затем было принято решение о выдвижении книги на соискание Государственной премии Азербайджанской Республики.
Директор Учебно-Методического центра Фаиг Ширинов, руководитель отдела докторантуры и магистратуры доц. Сабир Халилов и директор Сумгаитского государственного технического колледжа при Сумгаитском государственном университете доц. Метанет Пиргулиева рассказали о подготовке к летней экзаменационной сессии весеннего семестра на 2021/2022 учебный год. Они отметили, что в СГУ и в Сумгаитском государственном техническом колледже при СГУ проводятся завершительные работы по подготовке к экзаменационной сессии и государственной аттестации весеннего семестра. Деканам факультетов и заведующим кафедрами поручено подготовить необходимые документы и обеспечить их своевременное представление в соответствующие отделы, отвечающие за организацию и проведение экзаменационной сессии весеннего семестра 2021/2022 учебного года и государственной аттестации.
Заведующий кафедрой автоматизации процессов проф. Джаваншир Мамедов и руководитель научного отдела Самир Оруджев подробно рассказали о проделанной работе по созданию в СГУ современного «Центра инновационного творчества», о результатах изучения зарубежного опыта в этой области и предстоящих задачах. Они отметили целесообразность создания экспертно-оценочной и менторской группы по профильным специальностям и инновационного фонда по идеям с привлечением в СГУ специалистов из промышленных предприятий.
Учитывая актуальность и перспективность вопроса, было принято решение о создании рабочей группы во главе с проректором по науке и инновациям проф. Рамазаном Мамедовым для систематизации предложений, выдвинутых от имени ректора проф. Эльхана Гусейнова, и разработки плана действий в этом направлении.
Ученый секретарь проф. Мухтар Самедов проинформировал о предоставлении права (грифа) на издание учебников. Он отметил, что в Ученый совет для получения грифа поступили 1 учебник и 3 предметные программы. Они были рассмотрены в отделах Редакционно-издательского совета и Учебно-методического совета университета и рекомендованы Ученому совету с экспертным заключением.
После обсуждения вопросов повестки дня ученый секретарь проф. Мухтар Самедов ознакомил членов совета с решениями по обсуждаемым вопросам, которые были приняты единогласно.
Затем ректор поздравил проректора по социальным вопросам и связям с общественностью Эльмара Халилова, председателя профкома университета Немата Ибаева, председателя студенческого профсоюза Тайфуна Гаджилы, нового председателя СМО Эльмина Новрузлу с назначением на должность.