Mayın 13-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Elmi kitabxanasında Tarix və coğrafiya fakültəsinin professor-müəllim heyətinin son illərdə nəşr olunmuş metodik dərs vəsaitlərinin təqdimatı və sərgisi keçirildi.
Sərgini giriş sözü ilə universitetin Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru dosent Elmar Xəlilov açaraq iştirakçıları salamladı, müəllifləri təbrik etdi və təqdimatın əhəmiyyətindən söhbət açdı. Artıq universitetdə ənənə halını almış belə tədbirlərin nüfuzunun xeyli dərəcədə artdığını vurğuladı. Bildirdi ki, bu vəsaitlərin hər birinin nəşri respublikanın elmi həyatında əlamətdar hadisəyə çevrilib, elmi mühitdə və cəmiyyətdə geniş əks-səda doğurub. Bu əsərlərin başlıca xüsusiyyəti şərhin fəlsəfi dərinliyi, elmi yanaşma, ciddi ardıcıllıq və məntiqilik, habelə qaldırılan mövzuların yeniliyi və tarixin az öyrənilmiş səhifələrinə müraciət edilməsidir.
Elmi kitabxananın müdiri Nailə Əmrahova çıxış edərək kitablar haqqındakı fikirlərini bölüşdü və sözügedən nəşrlərdə kifayət qədər maraq doğuran məqamların olduğunu diqqətə çatdırdı.
Sonra Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı professor Adil Baxşəliyev çıxış edərək müəllifləri təbrik etdi və yaradılan şəraitə görə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynova təşəkkürünü ifadə etdi. Azərbaycan tarix elminin gələcəyini təmin etmək, yüksəkixtisaslı tarixçi kadrlar yetişdirmək məqsədilə fəaliyyət göstərən fakültədə görülən işlər barədə məlumat verdi. Qeyd etdi ki, yeni nəşrlərin işıq üzü görməsində əsas məqsəd Azərbaycan tarixini qərəzsiz və olduğu kimi tələbələrə çatdırmaq, bu tarix haqqında mövcud olan müxtəlif yanaşmalara dair məlumat verməkdir. Bu dərs vəsaitində Azərbaycan tarixinin öyrənilməsinin xronoloji çərçivəsi müəyyənləşdirilərək, dövrün öyrənilməsinə aid mənbəşünaslıq və tarixşünaslıq materiallarının əhəmiyyəti şərh edilmişdir. Dekan onu da diqqətə çatdırdı ki, bütün elmlər əhəmiyyətlidir. Amma bunların içərisində tarix xüsusi yer tutur. Çünki bütün elmlərin tarixini də bizə tarix öyrədir. Tarix sənin ölkənin, xalqının tərcümeyi-halıdır.Tarix milli kimliyin formalaşmasında böyük rol oynayır. Biz əsl həqiqətləri tarix vasitəsilə öyrənirik. Bu gün tarixçilər azad olunmuş ərazilərdə faktları tədqiq etməklə oradakı erməni yalanlarını ifşa edərək əsl həqiqətləri dünya ictimaiyyətinə çatdırırlar.
Çıxış edən müəlliflər nəşr etdikləri metodik dərs vəsaitləri haqqında məlumat verdilər, bildirdilər ki, nəşrlər tarix və coğrafiya üzrə ixtisaslaşan alimlər, mütəxəssislər, ali məktəblərin tələbələri, o cümlədən geniş oxucu kütləsi üçün nəzərdə tutulub.

Главная страница | Новости | В научной библиотеке СГУ прошла очередная книжная презентация
13 мая в научной библиотеке Сумгаитского государственного университета состоялась презентация и выставка учебных пособий, изданных за последние годы профессорами и преподавателями факультета истории и географии.
На открытии выставки присутствовали декан факультета, преподаватели и студенты.
Выставку открыл проректор по социальным вопросам и связям с общественностью Эльмар Халилов. Он поздравил авторов и рассказал о значении презентации. Он отметил, что публикация каждой представленной здесь книги стала значимым событием в научной жизни республики и вызвала широкий резонанс в научной среде. Главной особенностью этих книг является философская глубина изложенного материала, научный подход, строгая последовательность и логичность, а также новизна поднимаемых тем и обращение к малоизученным страницам истории.
Директор научной библиотеки Наиля Амрахова поделилась своим впечатлением о презентации и отметила, что в представленных книгах есть много новой и интересной информации.
Затем декан факультета истории и географии проф. Адиль Бахшалиев поздравил авторов и поблагодарил ректора университета проф. Эльхана Гусейнова за созданные им в университете благоприятные для научной деятельности условия. Он отметил, что основная цель новых изданий – непредвзято донести до студентов историю Азербайджана в том виде, в каком она есть, предоставить информацию о различных подходах к этой истории. Декан подчеркнул важную роль истории как науки в формировании национального самосознания. Исследуя факты армянского вандализма на освобожденных территориях, историки разоблачают армянскую ложь и доносят до мировой общественности правду о нашей борьбе за родные земли.
Далее авторы книг и методических пособий рассказали об этих  изданиях, отметив, что они предназначены для ученых, историков и географов, студентов вузов, а также широкого круга читателей.
После выступлений преподаватели и студенты ознакомились с публикациями, обменялись мнениями с авторами.