Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun fakültələrində “Müasir dövlət quruculuğunda Heydər Əliyev” mövzusunda mühazirə dərsləri təşkil edildi
Yerləşdirilmə tarixi : 05 May 2022 15:27
SDU-nun fakültələrində “Müasir dövlət quruculuğunda Heydər Əliyev” mövzusunda mühazirə dərsləri təşkil edildi
Müasir Azərbaycanın memarı kimi yaddaşlara həkk olunan Ulu öndər Heydər Əliyevin xatirəsinə ehtiram olaraq Sumqayıt Dövlət Universitetində silsilə tədbirlər, konfrans və bütün fakültələrdə “Müasir dövlət quruculuğunda Heydər Əliyev” mövzusunda mühazirə dərsləri təşkil olunur.
Mayın 3-dən başlayaraq Ulu öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 99-cu ildönümü münasibətilə SDU-nun bütün fakültələrində “Müasir dövlət quruculuğunda Heydər Əliyev” mövzusunda Tarix və coğrafiya fakültəsinin professor-müəllim heyəti tərəfindən mühazirə dərsləri keçirilir.
Mühazirələrdə  Ulu öndər Heydər Əliyevin keçdiyi şərəfli həyat yolundan, zəngin fəaliyyətindən, xilaskarlıq missiyasından, eyni zamanda Azərbaycan xalqının çətin günlərində göstərdiyi misilsiz xidmətlərindən danışıldı. Azərbaycanın inkişafının təməl prinsiplərinin ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulduğunu və Ali Baş Komandan İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini  nəzərə çatdıran məruzəçilər bildirdilər ki, istər müstəqillik dövründə, istərsə də Sovet hakimiyyəti illərində Ulu öndər Heydər Əliyevin uzaqgörən siyasətinin nəticəsidir ki, bu gün Azərbaycan dünyada inkişaf etmiş, təhlükəsiz və abad dövlət kimi tanınır və dəstəklənir. Qeyd edildi ki, 44 günlük Vətən müharibəsində əldə edilmiş Zəfərin işığında bu dahi şəxsiyyətin həyat və fəaliyyətinə yeni baxış bucağından nəzər salarkən onun siyasi portreti daha dolğun görünür.
Çıxışlarda o da vurğulandı ki, Heydər Əliyevin 30 ildən artıq davam edən ictimai-siyasi fəaliyyətində elmə, təhsilə göstərilən qayğı daim mühüm yer tutub. Heç də təsadüfi deyil ki, XX əsrin son 30-cu  illərində Azərbaycan intibahını şərtləndirən amillər sırasında elmin və təhsilin yüksəlişi xüsusilə diqqəti cəlb edirdi. Heydər Əliyevin Azərbaycan rəhbərliyinə qayıdışından sonra elm və təhsilə göstərilən diqqət və qayğı elə ilk günlərdən bir daha özünü göstərib. Heydər Əliyevin tarixi qayıdışından sonra ölkədə hazırlanan və həyata keçirilən strateji xətt təhsil müəssisələrini normal fəaliyyət halına gətirməklə, təhsilin milli tərəqqimizin həqiqi, güclü amilinə çevrilməsi üçün bu sahədə geniş islahatlar proqramının işlənib-hazırlanması və həyata keçirilməsi vəzifəsini irəli sürüb. Bütün sahələrdə, o cümlədən hərbi sahədə ixtisaslı kadrların da kifayət qədər olmasının məhz Ulu öndərin kadr siyasətinin nəticəsi olduğunu vurğuladılar, Azərbaycan torpaqlarının işğaldan azad edilməsini həmin siyasətin nəticəsi kimi dəyərləndirən alimlər Xalq-Ordu-Ali Baş Komandan birliyinin və ordumuzun tarixi qələbəsinin ölkəmizi bir daha dünyaya tanıtdığını bildirdilər.

Lectures on "Heydar Aliyev in modern state building" were organized at the faculties of SSU
Sumgayit State University organizes a series of events, conferences and lectures on "Heydar Aliyev in modern state building" at all faculties.
Sumgayit State University organizes a series of events, conferences and lectures on "Heydar Aliyev in modern state building" in honor of the memory of the great leader Heydar Aliyev at all faculties.
Starting from May 3, on the occasion of the 99th anniversary of the great leader Heydar Aliyev lectures on "Heydar Aliyev in modern state-building" are held by the faculty of History and geography.
The lectures spoke about the glorious life of the great leader Heydar Aliyev, his rich activity, the mission of salvation, as well as the unparalleled services rendered by the Azerbaijani people in difficult times. They noted that both during independence and during the Soviet era, as a result of the far-sighted policy of National Leader Heydar Aliyev, today Azerbaijan is recognized and supported in the world as a developed, safe and prosperous state. It was also emphasized in the speeches that the care for science and education has always occupied an important place in Heydar Aliyev's socio-political activity for more than 30 years. It is no coincidence that the rise of science and education in the last 30 years of the twentieth century was one of the factors that led to the renaissance of Azerbaijan. After Heydar Aliyev's return to the leadership of Azerbaijan, the attention and care paid to science and education showed itself from the first days. After the historic return of Heydar Aliyev, the strategic line developed and implemented in the country set the task to develop and implement a comprehensive reform program in this area to make education a real, strong factor of our national progress, bringing educational institutions to normal operation. They stressed that the availability of qualified personnel in all areas, including the military is the result of the Great Leader's personnel policy. Assessing the liberation of Azerbaijani lands from occupation as a result of that policy, the scientists said that the historical victory of the People's Army-Supreme Commander-in-Chief and our army once again introduced our country to the world.