SDU-da “Beynəlxalq həftə” tədbirlərinə start verildi
Mayın 4-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Beynəlxalq əməkdaşlıq və əcnəbi tələbələr şöbəsinin təşkilatçılığı ilə “Beynəlxalq həftə” tədbirlərinə start verildi.Tədbiri giriş sözü ilə Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektor dosent Qafar Atayev açaraq iştirakçıları salamladı və “Beynəlxalq həftə”nin ilk qonağı Pekin Xarici Dillər Universitetinin Asiya fakültəsinin Azərbaycan dili kafedrasının müdiri Filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Aqşin Əliyevi iştirakçılara təqdim etdi. Bildirdi ki, dövlətimizin inkişaf edərək dünyada öz layiqli yerini tutması üçün ümummilli liderimiz Heydər Əliyev diaspor quruculuğunun təməlini qoymuş və onun layiqli davamçısı, dövlətimizin başçısı, möhtərəm Prezidentimiz İlham Əliyev tərəfindən daha da inkişaf etdirilərək dünyanın müxtəlif ölkələrində yaşayan soydaşlarımızın vahid Azərbaycan uğrunda təşkilatlanaraq birləşməsinə nail olunmuşdur. Bu siyasətin kuliminasiya tədbiri kimi 2022-ci ilin aprel ayında Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı olan Şuşa şəhərində Dünya Azərbaycanlılarının V Qurultayı – Zəfər Qurultayının keçirilməsini vurğuladı.
Tədbirlər silsiləsinin əsas məqsədi dünyanın müxtəlif ölkələrində uğurlu fəaliyyət göstərən azərbaycanlı alim və tədqiqatçıları universitetin tələbə-müəllim auditoriyası ilə görüşdürmək, eyni zamanda onların beynəlxalq aləmə uğurlu inteqrasiya olmaları və onlardan bəhrələnməyə imkan yaratmaq olduğunu bildirərək qonağı universitetimizdə görməkdən məmnunluğunu ifadə etdi və çıxış üçün sözü ona verdi.
Aqşin Əliyev “Azərbaycan dilinin beynəlxalq tədrisi: parametrlər və sərhədlər” mövzusunda təqdimatla çıxış etdi. Yeni terminologiya olan Azərbaycan dilinin beynəlxalq tədrisinin məzmunu, metodları və çətinlikləri haqqında geniş məlumat verdi. Seminar iştirakçıların qonağa ünvanladığı suallarla davam etdi.
Tədbirdə Filologiya fakültəsinin dekanı dosent Sevinc Həmzəyeva, kafedra müdirləri və müəllim-tələbə heyəti iştirak etdilər.
Qeyd edək ki, bir həftə müddətində ölkəmizin hüdudlarından kənarda fəaliyyət göstərən nüfuzlu elm adamları SDU-nun müəllim-tələbə heyəti ilə öz təcrübələrini bölüşəcək. Beynəlxalq həftədə Çin, ABŞ, Belçika, Almaniya və Türkiyədən alimlərin iştirakı nəzərdə tutulur.

Главная страница | Новости | В СГУ стартовали мероприятия в рамках «Международной недели»
4 мая в Сумгаитском государственном университете в рамках проекта «Международная неделя», стартовали мероприятия организованные отделом международного сотрудничества и иностранных студентов. Мероприятие открыл проректор по международным связям доц. Гафар Атаев. Он приветствовал участников и представил им первого гостя «Международной недели»,  заведующего кафедрой азербайджанского языка факультета Азии Пекинского университета иностранных языков д.ф.ф. Агшина Алиева. Он отметил, что для успешного развития нашей страны общенациональный лидер Гейдар Алиев организовал работу с азербайджанской диаспорой, объединив их вокруг идеи единого Азербайджана, а его достойный преемник Президент Ильхам Алиев еще больше развил ее. Проректор особо отметил значение проведения в апреле 2022 года в городе Шуша, культурной столице Азербайджана, V Съезда азербайджанцев мира - Съезда Победы.
Доц. Гафар Атаев рассказал, что основная цель проведения серии мероприятий в рамках «Международной недели» - это ознакомление азербайджанских ученых и исследователей, успешно работающих в разных странах мира, со студенческо-преподавательской аудиторией университета, а также дать возможность студентам   интегрироваться в международную образовательную систему.
Агшин Алиев выступил с докладом «Международное преподавание азербайджанского языка: параметры и границы». Он дал обширную информацию о содержании, методах и трудностях обучения азербайджанскому языку за границей.
В мероприятии приняли участие декан филологического факультета доц. Гамзаева Севиндж, заведующие кафедрами и профессорско-преподавательский состав.
Отметим, что в течение недели авторитетные ученые, работающие за пределами нашей страны, будут делиться своим опытом с преподавателями и студентами СГУ. В мероприятиях примут участие ученые из Китая, США, Бельгии, Германии и Турции.