SDU-da “Beynəlxalq həftə” tədbirlərinə start verildi
Mayın 4-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Beynəlxalq əməkdaşlıq və əcnəbi tələbələr şöbəsinin təşkilatçılığı ilə “Beynəlxalq həftə” tədbirlərinə start verildi.Tədbiri giriş sözü ilə Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektor dosent Qafar Atayev açaraq iştirakçıları salamladı və “Beynəlxalq həftə”nin ilk qonağı Pekin Xarici Dillər Universitetinin Asiya fakültəsinin Azərbaycan dili kafedrasının müdiri Filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Aqşin Əliyevi iştirakçılara təqdim etdi. Bildirdi ki, dövlətimizin inkişaf edərək dünyada öz layiqli yerini tutması üçün ümummilli liderimiz Heydər Əliyev diaspor quruculuğunun təməlini qoymuş və onun layiqli davamçısı, dövlətimizin başçısı, möhtərəm Prezidentimiz İlham Əliyev tərəfindən daha da inkişaf etdirilərək dünyanın müxtəlif ölkələrində yaşayan soydaşlarımızın vahid Azərbaycan uğrunda təşkilatlanaraq birləşməsinə nail olunmuşdur. Bu siyasətin kuliminasiya tədbiri kimi 2022-ci ilin aprel ayında Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı olan Şuşa şəhərində Dünya Azərbaycanlılarının V Qurultayı – Zəfər Qurultayının keçirilməsini vurğuladı.
Tədbirlər silsiləsinin əsas məqsədi dünyanın müxtəlif ölkələrində uğurlu fəaliyyət göstərən azərbaycanlı alim və tədqiqatçıları universitetin tələbə-müəllim auditoriyası ilə görüşdürmək, eyni zamanda onların beynəlxalq aləmə uğurlu inteqrasiya olmaları və onlardan bəhrələnməyə imkan yaratmaq olduğunu bildirərək qonağı universitetimizdə görməkdən məmnunluğunu ifadə etdi və çıxış üçün sözü ona verdi.
Aqşin Əliyev “Azərbaycan dilinin beynəlxalq tədrisi: parametrlər və sərhədlər” mövzusunda təqdimatla çıxış etdi. Yeni terminologiya olan Azərbaycan dilinin beynəlxalq tədrisinin məzmunu, metodları və çətinlikləri haqqında geniş məlumat verdi. Seminar iştirakçıların qonağa ünvanladığı suallarla davam etdi.
Tədbirdə Filologiya fakültəsinin dekanı dosent Sevinc Həmzəyeva, kafedra müdirləri və müəllim-tələbə heyəti iştirak etdilər.
Qeyd edək ki, bir həftə müddətində ölkəmizin hüdudlarından kənarda fəaliyyət göstərən nüfuzlu elm adamları SDU-nun müəllim-tələbə heyəti ilə öz təcrübələrini bölüşəcək. Beynəlxalq həftədə Çin, ABŞ, Belçika, Almaniya və Türkiyədən alimlərin iştirakı nəzərdə tutulur.

"International Week" events started at SSU
"International Week" events started which organized by the department of International cooperation and foreign students on May 4 at Sumgayit State University. The event was opened by the vice-rector for International relations, associate professor Gafar Atayev, who greeted the participants and introduced the first guest of the “International Week” Agshin Aliyev, doctor of philosophy in Philology, head of the departement of Azerbaijani Language of the Asian faculty of Beijing Foreign Studies University. He noted that our national leader Heydar Aliyev laid the foundation of the Diaspora for the development of our state and its worthy place in the world and his successor was further developed by President Ilham Aliyev. As a culmination of this policy, he stressed V Congress of World Azerbaijanis - the Victory Congress was held in April 2022 in Shusha- the cultural capital of Azerbaijan.
The main purpose of the series of events is to meet Azerbaijani scientists and researchers successfully working in different countries with the university's student-teacher audience, as well as their successful integration into the international community and the opportunity to benefit from them.
Agshin Aliyev made a presentation on "International teaching of the Azerbaijani language: parameters and boundaries." He gave detailed information about the content, methods and difficulties of international teaching of the Azerbaijani language, which was a new terminology. The seminar continued with questions addressed by the participants to the guest.
The event was attended by the dean of the faculty of Philology, associate professor Sevinj Hamzayeva, heads of departments, teachers and students.
It should be noted that within a week, influential scientists working outside the country will share their experiences with the staff of SSU. Scientists from China, the United States, Belgium, Germany and Turkey are expected to attend the International Week.