Əsas səhifə | Xəbərlər | “Əziz Şuşa, sən azadsan!” adlı tədbir keçirildi
Aprelin 29-da Sumqayıt Dövlət Universitetinin Mühəndislik fakültəsində “Əziz Şuşa, sən azadsan!” adlı tədbir keçirildi.
Öncə 44 günlük Vətən müharibəsində şəhid olmuş qəhrəmanlarımızın əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Fakültənin dekanı dosent Ulduz Ağayev  çıxış edərək Azərbaycan Prezidentinin Sərəncamı ilə 2022-ci ilin “Şuşa İli” elan edilməsinin tarixi əhəmiyyətini vurğuladı. Bildirdi ki, “Dəmir Yumruq” əməliyyatı ilə başlanan Vətən müharibəsində Azərbaycan döyüş meydanında şəhidlər verərək Qələbə qazandı. Azərbaycan Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin ötən il noyabrın 8-i ‒ Şuşanın azad edildiyi gün xalqa müraciətində qeyd etdiyi kimi, “İyirmi səkkiz il yarım işğal altında olan Şuşa azad edildi! Şuşa azaddır! Biz Şuşaya qayıtmışıq! Biz bu tarixi Qələbəni döyüş meydanında qazandıq. 2020-ci il noyabrın 8-i Azərbaycan tarixində əbədi qalacaqdır. Bu tarix əbədi yaşayacaq. Bu bizim şanlı Qələbəmizin, Zəfərimizin günüdür!” Şəhidlərimizin qanı bahasına, igid oğullarımızın qəhrəmanlıqları sayəsində ordu və xalqımızın birliyi, Müzəffər Ali Baş Komandanımızın qətiyyəti və uzaqgörən düşünülmüş hərbi, diplomatik siyasəti nəticəsində düşmən işğalından azad edilmiş Şuşa şəhərində də bu gün həyat qaynayır. Prezident cənab  İlham Əliyevin Sərəncamı ilə Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı elan edilmiş Şuşada quruculuq, təmir-tikinti, bərpa işləri yeni vüsət alıb. Şuşa şəhəri artıq beynəlxalq tədbirlərə ev sahibliyi edir.
Dekan dos. Ulduz Ağayev çıxışının sonunda Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin Şuşanın yeni tarixinə ən parlaq, ən şərəfli səhifəni yazdığını iftixar hissi ilə tədbir iştirakçılarının nəzərinə çatdırdı.
İnformasiya və kompüter texnikası kafedrasının müdiri dosent Qadir Mənsurov çıxış edərək bildirdi ki, ordumuzun Vətən müharibəsində qazandığı tarixi qələbə, Şuşanın azad edilməsi Azərbaycan hərb tarixinin ən yaddaqalan, şanlı səhifələrindəndir. Azərbaycan əsgəri yenilməz iradəsi, yüksək döyüş ruhu və igidliyi ilə mədəniyyət beşiyimizi işğaldan azad etməklə düşmənlə yanaşı, bütün dünyaya da ordumuzun gücünü, qüdrətini göstərdi.

Home | News | "Dear Shusha, you are free!" An event called
On April 29  an event called  "Dear Shusha, you are free!" was held  at the faculty of Engineering of Sumgayit State University"
First, the memory of our heroes killed in the 44-day war was commemorated with a minute of silence.
Dean of the faculty associate professor Ulduz Agayev stressed the historical significance of the proclamation of 2022 as the "Year of Shusha" by the Order of the President of Azerbaijan. He said that in the Patriotic War  which began with the "Iron Fist" operation, Azerbaijan won by giving martyrs on the battlefield. As the President of Azerbaijan, Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev said in his address to the nation on November 8 last year ,Shusha was liberated, “Shusha, which has been under occupation for 28 years. Shusha is free! We have returned to Shusha! We won this historic victory on the battlefield. November 8, 2020 will forever remain in the history of Azerbaijan. This history will live forever. This is the day of our glorious Victory! ” Thanks to the blood of our martyrs, the heroism of our brave sons, the unity of our army and people, the determination of our victorious Supreme Commander-in-Chie and diplomatic policy Susha was  liberated from enemy occupation today. In Shusha which was declared the cultural capital of Azerbaijan by the order of President Ilham Aliyev, construction, repair and restoration work  gained new momentum.
At the end of his speech dean dos. Ulduz Agayev proudly informed the participants that Muzaffar Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev had written the brightest and most glorious page in the new history of Shusha.
The head of the department of Information and Computer Engineering, associate professor Gadir Mansurov said that the historic victory of our army in the Great Patriotic War, the liberation of Shusha is one of the most memorable and glorious pages in the military history of Azerbaijan. With its  invincible will, high fighting spirit and courage, the Azerbaijani soldier showed the strength and power of our army to the whole world, along with the enemy  by liberating our cultural cradle  from occupation.