Əsas səhifə | Xəbərlər | “Əziz Şuşa, sən azadsan!” adlı tədbir keçirildi
Aprelin 29-da Sumqayıt Dövlət Universitetinin Mühəndislik fakültəsində “Əziz Şuşa, sən azadsan!” adlı tədbir keçirildi.
Öncə 44 günlük Vətən müharibəsində şəhid olmuş qəhrəmanlarımızın əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Fakültənin dekanı dosent Ulduz Ağayev  çıxış edərək Azərbaycan Prezidentinin Sərəncamı ilə 2022-ci ilin “Şuşa İli” elan edilməsinin tarixi əhəmiyyətini vurğuladı. Bildirdi ki, “Dəmir Yumruq” əməliyyatı ilə başlanan Vətən müharibəsində Azərbaycan döyüş meydanında şəhidlər verərək Qələbə qazandı. Azərbaycan Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin ötən il noyabrın 8-i ‒ Şuşanın azad edildiyi gün xalqa müraciətində qeyd etdiyi kimi, “İyirmi səkkiz il yarım işğal altında olan Şuşa azad edildi! Şuşa azaddır! Biz Şuşaya qayıtmışıq! Biz bu tarixi Qələbəni döyüş meydanında qazandıq. 2020-ci il noyabrın 8-i Azərbaycan tarixində əbədi qalacaqdır. Bu tarix əbədi yaşayacaq. Bu bizim şanlı Qələbəmizin, Zəfərimizin günüdür!” Şəhidlərimizin qanı bahasına, igid oğullarımızın qəhrəmanlıqları sayəsində ordu və xalqımızın birliyi, Müzəffər Ali Baş Komandanımızın qətiyyəti və uzaqgörən düşünülmüş hərbi, diplomatik siyasəti nəticəsində düşmən işğalından azad edilmiş Şuşa şəhərində də bu gün həyat qaynayır. Prezident cənab  İlham Əliyevin Sərəncamı ilə Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı elan edilmiş Şuşada quruculuq, təmir-tikinti, bərpa işləri yeni vüsət alıb. Şuşa şəhəri artıq beynəlxalq tədbirlərə ev sahibliyi edir.
Dekan dos. Ulduz Ağayev çıxışının sonunda Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin Şuşanın yeni tarixinə ən parlaq, ən şərəfli səhifəni yazdığını iftixar hissi ilə tədbir iştirakçılarının nəzərinə çatdırdı.
İnformasiya və kompüter texnikası kafedrasının müdiri dosent Qadir Mənsurov çıxış edərək bildirdi ki, ordumuzun Vətən müharibəsində qazandığı tarixi qələbə, Şuşanın azad edilməsi Azərbaycan hərb tarixinin ən yaddaqalan, şanlı səhifələrindəndir. Azərbaycan əsgəri yenilməz iradəsi, yüksək döyüş ruhu və igidliyi ilə mədəniyyət beşiyimizi işğaldan azad etməklə düşmənlə yanaşı, bütün dünyaya da ordumuzun gücünü, qüdrətini göstərdi.

Главная страница | Новости | Состоялось мероприятие «Дорогая Шуша, ты свободна!»
29 апреля на факультете инженерии Сумгаитского государственного университета состоялось мероприятие «Дорогая Шуша, ты свободна!».
В начале мероприятия была объявлена минута молчания в память шехидов, павших в 44-дневной войне.
Декан факультета доц. Улдуз Агаев в своем выступлении подчеркнул историческое значение провозглашения 2022 года «Годом Шуши». Он отметил, что в Отечественной войне Азербайджан одержал историческую победу. Как сказал Президент Азербайджана, Верховный Главнокомандующий Ильхам Алиев в своем обращении к народу 8 ноября 2020 года, в день освобождения Шуши, «Шуша, находящаяся под оккупацией 28 лет, освобождена ! Шуша свободна! Мы вернулись в Шушу! Мы одержали эту историческую победу на поле боя. 8 ноября 2020 года навсегда останется в истории Азербайджана. Эта история будет жить вечно. Это день нашей славной Победы!» В Шуше, объявленной указом Президента Ильхама Алиева культурной столицей Азербайджана, начались строительные ремонтно-реставрационные работы. Здесь проводятся различные международные мероприятия.
Заведующий кафедрой информатики и вычислительной техники доц. Гадир Мансуров отметил, что историческая победа нашей армии в Отечественной войне, освобождение Шуши является одной из самых памятных и славных страниц истории Азербайджана. Своей непобедимой волей, высоким боевым духом и отвагой азербайджанский солдат во главе с Верховным Главнокомандующим Ильхамом Алиевым продемонстрировал всему миру силу и мощь нашей армии, освободив от оккупации наши исторические земли.
Далее были прослушаны выступления студентов, которые  рассказали о природе, истории, исторических памятниках и культурной среде Шуши.